Постанова № 39968813, 29.07.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
904/1646/14
Номер документу
39968813
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2014 року Справа № 904/1646/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Джихур О.В. (доповідач)

суддів: Лисенко О.М., Вечірко І.О.

секретар судового засідання: Ситниковій М.Ю.

за участю представників сторін:

від скаржника: Никитенко Є.В. представник, довіреність №19979/04-62-ю-026 від 21.07.14;

від ліквідатора: Горшанов Д.І. представник, довіреність № 02-04/13 від 10.04.14

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року у справі №904/1646/13

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м.Дніпропетровськ

про визнання банкрутом,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року (суддя Єременко А.В.) визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 3 місяці, до 09 липня 2014 року, ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" призначено голову ліквідаційної комісії Кушнір Т.І., яку зобов'язано виконати певні дії, пов'язані з ліквідаційною процедурою, судове засідання для розгляду реєстру вимог кредиторів призначено на 20 травня 2014 року о 10:30 год., явку ліквідатора, представників кредиторів у судове засідання визнано обов'язковою.

Постанова господарського суду Дніпропетровської області мотивована ст.ст.37, 38, 40, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Господарський суд прийшов до висновку, що у боржника недостатньо майнових активів для задоволення вимог кредиторів.

Не погодившись з вказаною постановою Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області оскаржує її на предмет невідповідності нормам матеріального та процесуального права.

Скаржник посилається на те, що визнаючи боржника банкрутом, судом першої інстанції не було належним чином досліджено всіх обставин справи та прийнято передчасне рішення, яке унеможливлює виконання податковим органом положень п.11.3 розділу 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, тобто провести документальну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м.Дніпропетровськ, яке знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Стверджує, що у боржника наявні розбіжності по формуванню податкових зобов'язань з ПДВ, що фактично виражається в їх заниженні та не сплаті коштів до бюджету, що свідчить про мінімізацію товариством податкових зобов'язань та вказує на ознаки здійснення фіктивної господарської діяльності боржника.

Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська також зазначає, що виявлення приховувань несплати боржником податків і зборів може призвести до значних збитків, у вигляді ненадходження коштів до державного бюджету по податкам і зборам.

Скаржник вважає, що боржником порушена процедура добровільної ліквідації, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" не надавало проміжний ліквідаційний баланс Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Податковий орган вказує, що оскільки Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не містить прямої заборони на оскарження податковим органом судових актів у справі про банкрутство, тому апеляційна скарга підлягає розгляду по суті.

Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року, припинити провадження у справі.

Заявою від 25 червня 2014 року скаржник просив повернути на доопрацювання апеляційну скаргу на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" банкрутом, оскільки вважав передчасним направлення апеляційної скарги.

У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" доводи апеляційної скарги заперечує, вважає постанову господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року законною, просить залишити її без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ порушено господарським судом Дніпропетровської області за ознаками ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство).

Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська є кредитором Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ, розмір визнаних грошових вимог Державної податкової інспекції становить 848 877, 59 грн. (т.2, а.с.125-126, 128-129).

Відповідно до ч.1 ст.95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Згідно з ч.1 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Враховуючи зазначені норми закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст.95 України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після закінчення строку, який передбачений ст.105 Цивільного кодексу України, є: оцінка вартості наявного майна боржника ліквідаційною комісією, публікація оголошення згідно з вимогами ст.105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, складення проміжного ліквідаційного балансу та затвердження його відповідно до ст.111 Цивільного кодексу України.

Матеріали справи свідчать, що протоколом №13/12 від 13 грудня 2013 року учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації та призначено ліквідатором Шваб Надію Сергіївну, а в подальшому, протоколом №13/03 від 13 березня 2014 року ліквідатора змінено на Кушнір Тетяну Іванівну.

На виконання вимог ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України боржник звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про припинення юридичної особи, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №220585 від 13 березня 2014 року, в якому містяться дані про внесення 17 грудня 2013 року відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про початок процедури припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ.

На виконання вимог ч.4 статті 105 Цивільного кодексу України, ліквідатор боржника помістив в друкованому засобі масової інформації, в якому публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, а саме в Бюлетні державної реєстрації від 19 грудня 2013 року № 269 (34), оголошення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" шляхом ліквідації.

На виконання вимог п.п.11.1.1 п.11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 березня 2013 року за №04/03-2, направлено до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, в якій платник перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою №8-ОПП, яка отримана Державною податковою інспекцією 18 грудня 2013 року (а.с.11-12, т.1).

За результатами розгляду кредиторських вимог, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, боржником складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 13 березня 2014 року (т.2, а.с.53).

Проміжний ліквідаційний баланс боржника, протоколом № 13/03 від 13 березня 2014 року затверджено учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ", м. Дніпропетровськ. Згідно цього балансу кредиторська заборгованість становить 1 296 757 859, 71 грн.; вартість всіх активів боржника становить 288 906 017, 31 грн., що складається з: цінних паперів - 288 897 717, 90 грн. та коштів на рахунку - 8 299, 14 грн. дебіторська заборгованість, основні засоби, товарно -матеріальні цінності, нематеріальні активи -відсутні, кадрова документація- відсутня.

Загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ" від 13 березня 2014 року було прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙДІНГ".

Виходячи з наведених обставин справи, господарський суд дійшов правомірного висновку про наявність правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, а також враховуючи відсутність у боржника активів для задоволення визнаних ним грошових зобов'язань перед кредиторами про необхідність прийняття рішення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Доводи Державної податкової інспекції стосовно порушення справи про банкрутство без дотримання приписів ч.5 ст.60 Господарського кодексу України апеляційна інстанція відхиляє з наступних підстав.

Стаття 60 Господарського кодексу України встановлює загальні положення порядку ліквідації суб'єкта господарювання. Ці положення потребують комплексного застосування разом з приписами ст.ст.110, 111 Цивільного кодексу України.

За змістом ч.5 ст.60 Господарського кодексу України, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом доходів і зборів, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Положення ч.5 ст.60 Господарського кодексу України є загальними та повинні застосовуватися при здійсненні процедури ліквідації боржника (затвердженні ліквідаційного балансу ліквідаційною комісією боржника за наявності коштів для задоволення всіх вимог кредиторів у процедурі самоліквідації) та поза межами судових процедур банкрутства. При встановленні відповідно до проміжного ліквідаційного балансу відсутності активів боржника для задоволення всіх вимог кредиторів, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, а порушення провадження у справі про банкрутство судом означає введення спеціальної процедури ліквідації боржника та зумовлює переважне застосування судами спеціальних норм законодавства про банкрутство.

Згідно з особливостями провадження за ст.95 Закону про банкрутство не передбачено обов'язкової перевірки повноти та правильності складення проміжного ліквідаційного балансу податковим органом, як обов'язкової передумови для порушення справи про банкрутство боржника за заявою голови ліквідаційної комісії (ліквідатора). А обґрунтованість порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язаний перевірити саме господарський суд, який порушив справу про банкрутство.

При цьому, згідно з п.78.1.7. ч.78.1. ст.78 Податкового кодексу України, на орган доходів і зборів покладено обов'язок проведення документальної позапланової виїзної перевірки, зокрема, у випадку, якщо порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Заява скаржника про повернення на доопрацювання апеляційної скарги задоволенню не підлягає, оскільки вказана заява надійшла до апеляційного господарського суду 25 червня 2014 року, а ухвалою від 19 червня 2014 року апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська була прийнята до розгляду. Крім того, нормами Господарського кодексу України не передбачено повернення апеляційної скарги для доопрацювання.

З врахуванням викладеного, постанова господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року відповідає діючому законодавству, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.49, 99, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 09 квітня 2014 року у справі №904/1646/13 залишити без змін.

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя О.В. Джихур

Суддя О.М. Лисенко

Суддя І.О. Вечірко

(Дата підписання постанови в повному обсязі 30.07.14 р.)