Постанова № 39964048, 18.07.2014, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
18.07.2014
Номер справи
484/2551/14-а
Номер документу
39964048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження: 2-а/484/146/14

Справа: 484/2551/14-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.07.2014 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Максютенко О.А.

при секретарі - Завірюха В.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

встановив:

В червні 2014 року Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (далі - УСЗН Первомайської міської ради) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення виплачених надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім»ям в розмірі 32599 грн. 53 коп., які незаконно нараховані та виплачені за період з 2008 - по 2014 рік.

В обґрунтування позовних вимог в позові зазначено, що 07.02.2008 року відповідач звернулась до УСЗН Первомайської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям, вказавши, що додаткових доходів, крім заявлених, не отримує та земельної ділянки (паю) немає. Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям» відповідачка має право на такий вид державної допомоги, як малозабезпечена сім»я, що має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім»ї. Допомогу було призначено на шість місяців з місяця зверенння. При наступних зверненнях: 04.12.2008, 04.02.2009, 12.05.2009 , 11.08.2009, 08.02.2010, 20.08.2010, 17.03.2011, 12.09.2011, 16.03.2012, 18.09.2012, 12.03.2013, 17.09.2013 років відповідачки до управління з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям, вказала, що додаткових доходів, крім заявлених не отримує та земельної ділянки (паю) не має.

В ході перевірки з Первомайською ОДПІ, яка відбулась 05.02.2014 року позивачем було виявлено наявність у власності відповідачки земельної ділянки (паю) площею 5.98 гектарів та який здається нею в оренду СПРАТ «України» в Миколаївській області за оплату, зокрема у 2013 році відповідачка отримала орендну плату в розмірі 1608.84 грн.

Оскільки відповідачка свідомо приховала обставини, що впливають на встановлення права, визначення розміру та виплату державної допомог, а саме: наявність у власності земельної ділянки (паю) площею 5.98 гектарів та отримання додаткового незаконного в декларації доходу в результаті надання його в оренду СПРАТ «Україна». За період отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям з 01.02.2008 по 28.02.2014 р. відповідачка отримала 32599 грн.53 коп., дану переплату відповідачка повернути в добровільному порядку відмовилася.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити позов.

В судовому засіданні представник відповідачки за дорученням ОСОБА_2 адміністративний позов визнав частково в межах строку позовної давності за останніх три роки на суму 26888 грн. 74 коп. Наполягав на тому, що позивач пропустив строк звернення до суду щодо стягнення зазначеної заборгованості.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 :

- 07.02.2008, 04.12.2008 року, 04.02.2009 року, 12.05.2009 року, 11.08.2009 року, 08.02.2010 року, 20.08.2010 року, 17.03.2011 року, 12.09.2011 року, 16.03.2012 року, 18.09.2012 року, 12.03.2013 року зверталася до УСЗН Первомайської міської ради з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, при цьому відповідачем за кожним зверненням подана декларація про доходи та майновий стан де зазначено, що ОСОБА_1 додаткових доходів не отримує та земельної ділянки (паю)немає.

По даним заявам позивачем приймались рішення про призначення ОСОБА_1 державної допомоги як малозабезпеченій сім»ї, дана допомога виплачувалась з лютого 2008 року по липень 2008 року в сумі 1327 грн. 38 коп., з лютого 2009 року по грудень 2009 року в сумі 1066.67 грн., з січня 2010 року грудень 2010 року в сумі 2761.73 грн., з січня 2011 року по грудень 2011 року 5724.57 грн., з січня 2012 року по грудень 2012 року 8887.83 грн., з січня 2013 по грудень 2013 року в сумі 10739.43 грн., з січня 2014 року по лютий 2014 року 2091.92 грн., а всього 32599.53 грн.

Позивач зазначає, що в ході звірки з Первомайською ОДПІ, яка відбулася 05.02.2014 року йому стало відомо, що у відповідачки у власності є земельна ділянка (пай) площею 5.98 гектарів, та яка здається в оренду СПРТ «Україна». Дане стало підставою для припинення соціальних виплат та запропонувало відповідачці добровільно повернути надмірно виплачені кошти.

Відповідно до п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 250 (далі - Порядок) соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Відповідно до п. 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до положень «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям» затвердженого Постановою КМ України від 24.02.2003 року №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Згідно «положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора» затвердженого постановою КМУ від 21 серпня 2001 року №1091 ч.3 даної постанови передбачає, що головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім»їх, звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Суд вважає, що в судовому засіданні не доведено факту наявності умисних дій відповідачки, спрямованих на навмисне подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, а також не доведено, що шкода позивачеві завдана саме з її вини.

Наведене є підставою для відмови в задоволенні позову.

В силу ст. 94 КАС України, судові витрати у справі слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 70, 71, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -

Постановив::

Відмовити в задоволенні позову повністю.

Відмовити Управлінню соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області у стягненні з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів, отриманих як державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, в сумі 32599 грн. 53 коп. та судових витрат.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: