ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
02 липня 2014 рокусправа № 804/1463/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання:Кязимової Д. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного центру зайнятості на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру зайнятості про визнання дій незаконними та стягнення грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
20.01.2014 р. ОСОБА_2 (далі-позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровського обласного центру зайнятості (далі - відповідач) про: визнання незаконними дій Дніпропетровського обласного центру зайнятості з приводу невиплати ОСОБА_2 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»; стягнення з Дніпропетровського обласного центру зайнятості (юридична адреса: вул. Ю.Савченка, 12, м. Дніпропетровськ, 49006; фактична адреса: вул. Горького, 2, м. Дніпропетровськ, 49038; р/р 37173003000617, Головне управління Державної казначейскої служби України в Дніпропетровській області, МФО 805012, код СДРПОУ 03490909) на користь ОСОБА_2 грошову допомогу державним службовцям при виході на пенсію| що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 15950,00 грн., коштІи перерахувати на картку для виплат ОСОБА_2 у ПриватБанку - номер картки НОМЕР_1.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 15.08.2011 р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос позивача було звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи. На час виходу на пенсію позивача, не було однозначного тлумачення питання виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця. Із зазначеного питання керувалися роз'ясненням Головного управління державної служби, згідно із яким, на момент припинення службово-трудових відносин з державним службовцем відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України у відповідного органу державної влади не виникає правової підстави (зобов'язання) для нарахування та виплати йому 10 посадових окладів, тому як зазначені підстави припинення державної служби для такої виплати не передбачені ст. 37 Закону України «Про державну службу» і зазначена виплата здійснювалась тільки разі
виходу держслужбовця на пенсію за віком, тому зазначену грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів позивач не отримала. Рішенням Конституційного Суду України від 26.11.2013р. № 11-рп/2013 надано офіційне тлумачення, що державний службовець у разі дострокового (не раніше ніж за півтора року до встановленого законодавством строку) виходу на пенсію державного службовця на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я та неможливістю переведення, за його згодою, на іншу роботу відповідно до ч. 2 ст. 40 КЗпП України, за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, як і інші державні службовці, які виходять на пенсію з посад державних службовців після досягнення віку, зазначеного в ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів. 02.12.2013 р. позивач звернулась до Дніпропетровського обласного центру зайнятості із заявою про здійснення виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яку позивач не отримала при достроковому виході на пенсію за п. 2 ст.40 КЗпП України і на яку позивач має право згідно офіційного тлумачення положення ч. 13 ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в рішенні Конституційного Суду України від 26.11.2013 р. № 11- рп/2013. Однак, позивач отримала відмову у зв'язку зі спірним питанням та рекомендацію звернутися до суду. На підставі вищенаведеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Дніпропетровського обласного центру зайнятості щодо невиплати ОСОБА_2 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язано Дніпропетровський обласний центр зайнятості виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу державним службовцям при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 15950,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу" позивач має право на грошову допомогу у розмірі 10 місячних окладів та у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснено роботодавцем такі виплати.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі відповідач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивач та її представник позивача в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи за відсутністю останніх. Позивачем було подано письмові заперечення, у яких остання просила апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного центру зайнятості залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача зазначив, що постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 15.08.2011 р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню роботи відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України, без виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця (а.с.8).
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська від 29.09.2011 р. № 4041/10-15-1, ОСОБА_2 призначено пенсію державного службовця за віком з 16.08.2011р. довічно, загальний трудовий стаж становить 35 років 9 міс. 14 дн., із них стаж державної служби 19 років 9 міс. та 23 дн. (а.с.9).
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» встановлено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, зокрема, в зв'язку виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Відповідно пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
На час виходу на пенсію ОСОБА_2 питання виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця вирішувалось згідно роз'яснення Головного управління державної служби, згідно із яким, на момент припинення службово-трудових відносин з державним службовцем відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України у відповідного органу державної влади не виникає правової підстави (зобов'язання) для нарахування та виплати йому 10 посадових окладів, так як зазначені підстави припинення державної служби для такої виплати не передбачені ст. 37 Закону України «Про державну службу» і зазначена виплата здійснювалась тільки у разі виходу держслужбовця на пенсію за віком, тому зазначену грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів позивач не отримала (а.с.10-12).
Згідно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 26.11.2013 р. Ш1-рп/2013, в аспекті конституційного звернення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ з наступними змінами в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, ч. 2 ст. 40 Кодексу законів про
працю України, статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року № 3721- XII з наступними змінами необхідно розуміти так, що у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2011 р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос ОСОБА_2 було - звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню роботи відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України, без виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця (а.с.8).
Таким чином, приймаючи до уваги Рішення Конституційного Суду України від 26.11.2013 р. N11-рп/2013, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що Дніпропетровським обласним центром зайнятості неправомірно не було виплачено ОСОБА_2 грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію Держслужбовця.
Згідно довідки Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 15.08.2011 р. № 91 «р про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», посадовий оклад ОСОБА_2 на дату звільнення 15.08.2011 р. складав 1 595 грн. (а.с.17).
Отже, розмір грошової допомоги ОСОБА_2 при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» (10 місячних посадових окладів) складає 15950,00 грн., які повинен був виплатити відповідач при зверненні позивача з відповідною заявою.
Також колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 15.10.2013 року № 8-рп/2013 зазначено, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь- яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем таких виплат, а відповідно доводи відповідача викладені в апеляційній скарзі щодо пропуску строку позивачем для звернення до суду є помилковим та таким, що не можуть бути прийняті до уваги.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного центру зайнятості - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру зайнятості про визнання дій незаконними та стягнення грошової допомоги - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С. В. Чабаненко
Суддя: А. В. Шлай