Справа № 591/3508/14-а Провадження № 2-а/591/254/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2014 року Зарічний районний суд м.Суми в складі:
головуючого судді Мальованої-Когер В.В.,
з участю секретаря Карпенко Д.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,
Встановив:
21.05.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, протиправними, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та сплатити пенсію з урахуванням зміни посадового окладу, починаючи з 30.12.2013 року, відповідно до вимог Наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 р.
Учасники процесу до суду не з'явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Від них надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Позивач підтримав позовні вимоги, відповідач заперечив проти їх задоволення, посилаючись на їх необґрунтованість.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач є пенсіонером Міністерства Оборони України з 01.09.2007 року та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області з 01.01.2007 року.
Позивача ОСОБА_1 звільнено з посади начальника кафедри Військового інституту артилерії Збройних сил Міністерства оборони України при Сумському Державному університеті, військове звання полковник, ветеран військової служби.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі Наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р.
Однак, 06.05.2014р. відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку в зв'язку з відсутністю рішень Кабінету Міністрів України про зміну розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів.
Наказом Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р. "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", розмір посадового окладу за вказаною посадою становить 1560-1720грн.
Згідно відомостей Сумського обласного військового комісаріату розмір посадового окладу позивача, визначений згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р., становить 1720 грн.
Однак, відповідач нараховує та виплачує пенсію позивачеві без урахування підвищення посадового окладу, запровадженого вищевказаним Наказом Міністра оборони України №814.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України. Отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На підставі Схем розмірів окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових підрозділів вищих навчальних закладів України) яка затверджена наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з 28.07.2008 року збільшені посадови оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", керівникам державних органів, у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
На виконання зазначеної постанови, Міністерством оборони України виданий наказ від 28.07.2008 року № 377 яким, був підвищений розмір посадового окладу військовослужбовців за останньою посадою, що обіймав позивач перед звільненням.
Тому, суд доходить висновку, що після видання наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 позивач набув права на перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).
Згідно п. 5 наведеного Порядку, для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням та інші щомісячні надбавки.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402 (далі - Постанова № 3-1), ХОВК є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 24 Постанови № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії".
Міністерство оборони України 28.07.2008 року видало наказ № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» згідно з яким відбулась зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, до яких прирівнювався позивач.
Тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повинно було перерахувати розмір пенсії відповідно до цього наказу та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення.
Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Із зазначеного вище вбачається, що внаслідок видання наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» розмір посадового окладу тієї посади, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, збільшився.
Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, права позивача порушені і підлягають захисту.
Аналогічну позицію висловлено Верховним судом Україну постанові від 15.01.2013р., яка у відповідності до ч.1 ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Обов'язок перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі Наказу Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року N 377 встановлено Постановою Зарічного районного суду м.Суми від 09.10.2013 року та Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2014р. у справі №591/5911/13-а.
Наказом Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року N 814 скасовано Наказ Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року N 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який визначав розмір посадового окладу, як базу для перерахунку пенсії.
В новому наказі розмір посадового окладу, який є базою для розрахунку пенсії позивача не змінився.
Попереднє судове рішення не стосується періоду дії нового наказу Міноборони, тому, суд виходить з того, що позивач не може бути обмежений в праві на перерахунок та виплату пенсії за період чинності Наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року N814.
Одночасно суд враховує, що перерахунок пенсії здійснюється з дати звернення за таким перерахунком та надання всіх необхідних додатків (ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Оскільки, позивач звернувся до відповідача 24.04.2014р, то перерахунок слід здійснювати саме з дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Аналогічну позицію з приводу виникнення права на перерахунок пенсії з дати звернення до органу пенсійного фонду висловлено Вищим адміністративним судом України в Ухвалі від 17.04.2014р. у справі №591/7055/13-а.
З приводу стягнення моральної шкоди в сумі 2000,00 грн. суд виходить з наступного.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я; у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, тощо. Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають необхідно з'ясувати, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору. Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди може бути визначено залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд зобов'язаний виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Однак, в підтвердження доводів факту завдання моральної шкоди, окрім власних пояснень, позивач не надав жодних доказів, не просив допитати свідків, які могли б підтвердити порушення соціальних зв'язків, погіршення емоційного стану. Тому, суд не має змоги оцінити глибину та ступінь страждань ОСОБА_1, визначити наслідки завданої шкоди. Також, не обґрунтовано з яких показників та матеріальних втрат або суджень, він виходив, оцінюючи моральну шкоду в сумі 2000,00грн. Так, не надано вартості витрат на лікування, довідку про втрачений заробіток, розмір отриманих виплат за листами непрацездатності, інших розрахунків, які можуть підтвердити співмірність розміру моральної шкоди майновим втратам.
Тому, суд вважає заявлений розмір моральної шкоди не обґрунтованим, отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Підстав для допуску негайного виконання постанови суду не має.
Судові витрати суд вважає за необхідне віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.2, 9, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Сумським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення позивача, врахувавши розмір посадового окладу начальника кафедри Військового інституту артилерії Збройних сил Міністерства оборони України при Сумському Державному університеті, згідно наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р. та провести відповідні виплати, починаючи з 24.04.2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Для осіб, які не приймали участі у судовому засіданні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.В.Мальована-Когер