ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/10091/14 18.07.14
За позовом товарної біржі "Перша незалежна біржа"
до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"
про визнання недійсним одностороннього розірвання договору та зобов'язання вчинити дії.
Суддя Шкурдова Л.М.
при секретері судового засідання Іващенко М.М.,
за участю представників:
від позивача: Білицький Р.Б., довіреність № б/н від 28.05.2014;
Астрейко В.В., довіреність № б/н від 28.05.2014;
від відповідача: Соковець І.О., довіреність № 01/17-0921 від 25.04.2014;
від третьої особи: Собко О.В., довіреність № 2-314д від 18.03.2014.
СУТЬ СПОРУ:
Товарна біржа "Перша незалежна біржа" звернулась до господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо визнання недійсним одностороннього розірвання договору № 1 від 14.06.2013 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, укладеного між сторонами у даній справі, а також зобов'язання виконати умови даного договору.
Позовні вимоги мотивовано тим, що доводи відповідача, на які він посилається при односторонньому розірванні договору № 1 від 24.03.2014 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, викладені в листі Міненерговугілля України № 01/31-0478 від 24.03.2014, не підтверджуються фактами.
Позивачем також заявлено клопотання № 22/05/2014/02 від 22.05.2014 про вжиття заходів забезпечення позову, шляхом заборони Міненерговугілля України проводити конкурс з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу для потреб населення, та у будь-який інший спосіб здійснювати визначення бірж із зазначеною вище метою та проводити на них біржові аукціони.
Ухвалою суду від 29.05.2014 порушено провадження у справі № 910/10091/14, розгляд справи призначено на 06.06.2014.
Представник позивача у судовому засіданні 06.06.2014 подав заяву про уточнення позовних вимог № 06/06/2014/01 від 06.06.2014, відповідно до якої, у зв'язку з опискою в даті договору, просив визнати недійсним одностороннє розірвання Договору № 1 від 14.06.2013 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу укладеного між Міненерговугілля України та товарною біржею «Перша незалежна біржа» та зобов'язати Міненерговугілля України виконувати умови Договору № 1 від 14.06.2013 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу укладеного між Міненерговугілля України та товарною біржею «Перша незалежна біржа».
У судових засіданнях 06.06.2014 та 11.07.2014 оголошувались перерви до 20.06.2014 та 18.07.2014, відповідно.
Ухвалою суду від 06.06.2014 у задоволенні заяви товарної біржі "Перша незалежна біржа" про вжиття заходів до забезпечення позову у справі № 910/10091/14 відмовлено.
Представник позивача у судовому засіданні 20.06.2014 заявив клопотання про фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, яке було задоволено господарським судом.
Представник відповідача у судовому засіданні 20.06.2014 надав суду відзив на позовну заяву № 17/0805 від 19.06.2014, згідно з яким повідомив, що Генеральна прокуратура України листом від 19.06.2014 № 07/2/4-19077-14 повідомила про те, що в ході досудового розслідування встановлено, що ТБ «Перша незалежна біржа» підконтрольна злочинній організації під керівництвом Курченка С.В. та була створена з метою заволодіння майном державних підприємств, за своєю юридичною адресою не знаходиться. Фактичну її адресу та місцезнаходження керівників не встановлено. 24.03.2014 Аукціонний комітет прийняв рішення про розірвання Договору № 1 з біржею відповідно до п. 3.3 спірного договору та направив відповідне повідомлення позивачу, при цьому керувався п. 24 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064, яким визначено, що аукціонний комітет здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. Враховуючи викладене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 20.06.2014 відкладено розгляд справи на 11.07.2014; зобов'язано позивача направити на адресу третьої особи позовну заяву з додатками; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування".
Представник третьої особи у судовому засіданні 11.07.2014 надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що заявка № 11/2-700 від 28.03.2014 позивачем виконана не була, аукціон з продажу газу вуглеводного скраплення для потреб населення 03.04.2014 не проведено.
Представник відповідача у судовому засіданні 11.07.2014 надав суду листування з позивачем з приводу невиконання ним умов договору з організації проведення аукціонів, відсутності Біржі за адресою, зазначеною в договорі, що унеможливлює здійснення взятих нею на себе функцій.
У судовому засіданні 11.07.2014 представником позивача надано суду пояснення, в яких останній повідомив, що з його сторони порушень умов договору не було, а непроведення аукціонів сталось з вини відповідача (відсутність кворуму Аукціонного комітету), відтак відсутні правові підстави для розірвання спірного договору з ініціативи відповідача у справі, оскільки Біржа не порушувала умови укладеного між сторонами договору.
У судовому засіданні 18.07.2014 представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, позов просили задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечили та просили відмовити у позові повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на які посилаються сторони та третя особа у даній справі, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як підтверджено матеріалами справи, 14.06.2013 між відповідачем (далі - Міненерговугілля) та позивачем (далі - Біржа), з урахуванням Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (далі - Порядок) та наказу Міненерговугілля України від 11.06.2013 № 349 «Про результати конкурсу», укладено договір № 1 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Договір), відповідно до п. 1.2 якого Міненерговугілля доручило, а Біржа взяла на себе зобов'язання щодо організації та проведення біржових аукціонів, відповідно до вимог, визначених Порядком, Правилами біржової торгівлі на Біржі (далі - Правила), затвердженими загальними зборами засновників Біржі (протокол № 5 від 16.02.2012), і цього Договору.
Згідно з п. 2.1 Договору сторони зобов'язались забезпечувати якісну організацію та проведення аукціонів та спільно діяти з метою подальшого вдосконалення технології й механізму аукціонних торгів, проводити аукціони відповідно до вимог Порядку та цього Договору.
Відповідно до пп.пп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.2 Договору Міненерговугілля взяло на себе зобов'язання: здійснювати контроль за виконанням біржею умов Договору; сприяти Біржі у виконанні Договору.
Згідно з пп. 2.3.1 п. 2.3 Договору Біржа взяла на себе зобов'язання: організовувати проведення аукціонів відповідно до вимог Порядку та Правил, у т.ч., зокрема, приймати та реєструвати заявки на участь в аукціоні та подавати їх перелік Аукціонному комітетові на затвердження.
Пунктом 3.3 Договору сторони погодили, що у разі неналежного виконання, взятих Біржею зобов'язань за цим Договором, Договір може бути розірваний в односторонньому порядку з надісланням повідомлення Біржі про розірвання Договору.
Відповідно до п. 4.1 Договору даний Договір набуває чинності з моменту підписання сторонами та діє протягом трьох років до 13.06.2016.
Судом установлено, що відповідач листом № 01/31-0478 від 24.03.2014, у зв'язку з непроведенням Біржею аукціонів з лютого 2014 р., відсутнім зв'язком з керівництвом Біржі та опечатанням офісних приміщень позивача, а відтак відсутністю можливості проводити спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення відповідно до чинного законодавства, повідомив позивача у даній справі про розірвання Договору №1 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу від 14.06.2013.
Також відповідачем у листі № АК/2-149 від 03.04.2014 повідомлено позивача, що Аукціонний комітет не має змоги прийняти рішення про проведення аукціону, оскільки офісні приміщення Біржі опечатано, зв'язок з її керівництвом відсутній, а Біржею не надано інформації щодо зміни орендованого приміщення та наявності відповідного технічного забезпечення.
Позивач дані факти заперечує та наполягає на подальшому продовженні договірних відносин між сторонами з приводу організації проведення біржових торгів газу скрапленого, нафти сирої, газового конденсату. В ході розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги товарної біржі "Перша незалежна біржа" задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
За своєю правовою природою договір № 1 про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (про надання послуг) від 14.06.2013 є договором про надання послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічна норма міститься і в ст. 193 Господарського кодексу України, яка регламентує, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 615 ЦК України у разі порушення зобов'язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 3 ст. 651 ЦК України у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно з ч. 1 ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Так, сторони у п. 3.3 Договору визначили, що у разі неналежного виконання, взятих Біржею зобов'язань за цим Договором, Договір може бути розірваний в односторонньому порядку з надісланням повідомлення Біржі про розірвання Договору.
Відповідач у даній справі, у зв'язку з невиконання Біржею своїх зобов'язань за Договором, непроведенням Біржею аукціонів з лютого 2014 р., відсутнім зв'язком з керівництвом Біржі та опечатанням офісних приміщень позивача, керуючись п. 3.3 Договору, направив позивачу повідомлення про розірвання Договору (лист № 01/31-0478 від 24.03.2014, копію якого позивачем надано суду для долучення до матеріалів справи, що свідчить про надіслання відповідачем у справі у відповідності з п. 3.3 Договору повідомлення про розірвання спірного Договору Біржі), у зв'язку з чим Договір вважається розірваним.
Позивач стверджує, що доводи відповідача у справі з приводу відсутності зв'язку з керівництвом Біржі та опечатанням приміщень офісу не підтверджується жодними доказами, про зміну орендованого приміщення у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем та зменшенням пропозиції на проведення біржових торгів він повідомив листом № 250314/1 від 25.03.2014.
Як вбачається з листа Генеральної прокуратури України № 07/2/4-19077-14 від 19.06.2014, копія якого наявна в матеріалах справи, товарна біржа «Перша незалежна біржа» за своєю юридичною адресою не знаходиться, фактичну її адресу та місцезнаходження керівників не встановлено.
З наданого відповідачем листа в.о. голови правління НАК "Нафтогаз України" вбачається, що у березні 2014 року на спеціалізованих аукціонах не здійснювалась реалізація скрапленого газу підприємствам компанії на уповноваженій біржі товарна біржа «Перша незалежна біржа» для потреб населення.
В листі ПАТ "Укрнафта" № 07.2/318 від 03.03.2014 до Прем'єр-міністра України заявлено клопотання про надання можливості здійснювати реалізацію скрапленого газу власного виробництва за прямими договорами купівлі-продажу без залучення послуг Біржі, враховуючи те, що на підприємстві склалась вкрай негативна ситуація зі зберіганням та реалізацією виготовлених обсягів скрапленого газу, які реалізувати немає можливості, враховуючи те, що Біржа не працює та не має технічних можливостей здійснювати організацію аукціонів.
З листа позивача № 250314/1 від 25.03.2014 вбачається, що позивач у даній справі змінив орендоване приміщення, але нову адресу Міненерговугілля не повідомив.
Таким чином з наведених документів вбачається, що позивачем змінено фактичну адресу, доказів повідомлення відповідачу у справі адреси, за якою Біржа знаходиться на даний час та готова здійснювати взяті на себе зобов'язання з організації публічних торгів, останньою суду не надано.
За інформацією третьої особи у справі, згідно з листом ПАТ «Укргазвидобування» № 11/2-699 від 28.03.2014, товариством направлено на юридичну адресу Біржі пропозицію щодо проведення 03.04.2014 спеціалізованого аукціону з продажу газу вуглеводного скраплення для потреб населення виробництва березня 2014 р. та відповідно до листа № 11/2-700 від 28.03.2014 було запропоновано реалізувати 2 499 тонн газу вуглеводного скрапленого марки СПБТ виробництва березня, загальною вартістю 5 322 870,00 грн, проведення аукціону провести 03.04.2014.
У відповідь на вказаний лист позивач у листі № 020414/1 від 02.04.2014 звернувся до ПАТ «Укргазвидобування» та просив уточнити весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, що відбувся 30.01.2014 та повідомив, що у разі підтвердження обсягів продукції та прийняття Аукціонним комітетом відповідного рішення про проведення чергового спеціалізованого аукціону з продажу скрапленого газу, позивач готовий провести такий аукціон у визначений Аукціонним комітетом термін (на підтвердження надіслання даного листа відповідачу у справі позивачем долучено до матеріалів справи копію фіскального чека № 4787 від 08.04.2014).
Пунктом 24 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011, визначено, що для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.
Згідно з пп.пп. 4, 6 п. 25 Порядку Аукціонний комітет розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів.
Відповідно до п. 26 Порядку Аукціонний комітет відхиляє пропозицію у разі, коли продавцем заявлено не весь плановий обсяг виробництва, реалізації нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу, крім обсягу, що використовується для власних технологічних потреб.
При цьому згідно з п.п. 32, 33 Порядку Біржа, на якій проводиться аукціон: розробляє регламент організації та проведення аукціону і подає його на затвердження аукціонному комітетові; приймає та реєструє заявки на участь в аукціоні і подає їх перелік аукціонному комітетові; складає та оприлюднює в засобах масової інформації, а також розміщує на власному веб-сайті до кожної аукціонної сесії аукціонний бюлетень, який містить інформацію про подані продавцями пропозиції; готує та оприлюднює в засобах масової інформації повідомлення про місце, дату та час проведення аукціону, а також відомості про обсяги запропонованих до продажу нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу; реєструє продавців та покупців у день проведення аукціону і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє документи за результатами аукціонів та аукціонні свідоцтва для подання їх на затвердження аукціонному комітетові; реєструє укладені на аукціоні угоди.
Підготовка до проведення аукціону включає: розгляд пропозицій; формування лотів; визначення стартової ціни; підготовку та опублікування оголошення про проведення аукціону; приймання від покупців заявок на участь в аукціоні; перерахування покупцями гарантійних внесків.
З наведених положень Порядку, зокрема, вбачається, що відхилення пропозицій у разі, коли продавцем заявлено не весь плановий обсяг виробництва, реалізації нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу для потреб населення, є прерогативою Аукціонного комітету, тоді як Біржа лише приймає і реєструє заявки на участь в аукціоні і подає їх перелік аукціонному комітетові, втім, як убачається з листа № 020414/1 від 02.04.2014, позивач відмовив у прийнятті та реєстрації заявки третьої особи у справі без належного обгрунтування. Даний факт, у свою чергу, свідчить про порушення позивачем положень Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.
Як вбачається із заявки ПАТ "Укргазвидобування", нею заявлено на продаж у квітні 2014 р. весь обсяг виробництва газу вуглеводного скраплення виробництва березня 2014 року. Таким чином позивачем не обгрунтовано відмови ПАТ "Укргазвидобування" у проведенні аукціону 03.04.2014, не підготовлено та не подано на розгляд аукціонного комітету всі необхідні документи у відповідності з п. 32 Порядку.
Відповідно до п. 28 Порядку засідання аукціонного комітету проводиться, якщо на ньому присутні не менш як дві третини членів комітету; у разі відсутності кворуму секретар аукціонного комітету готує проект протокольного рішення комітету та погоджує його з усіма членами комітету шляхом письмового опитування.
Посилання позивача на те, що непроведення аукціонів сталось з вини відповідача, а саме: у зв'язку з відсутністю кворуму Аукціонного комітету, судом до уваги не приймається, оскільки позивачем не надано суду доказів того, що останній звертався з підготовленими заявками до Аукціонного комітету, а також того, що комітетом йому було відмовлено у прийнятті цих заявок.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що відповідно до ст. 907 ЦК України, п. 3.3 Договору Міненерговугілля скористалось в установленому порядку наданим йому правом на односторонню відмову від договору в зв'язку з порушенням другою стороною взятих на себе зобов'язань. Позивач заявив вимогу про визнання такої відмови недійсною.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
При цьому Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу не регулює порядок розірвання договорів.
Позивач не навів жодної норми закону, яку порушив відповідач направленням позивачем листа № 01/31-0478 від 24.03.2014 про розірвання договору в односторонньому порядку.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність у відповідача правових підстав для розірвання Договору в односторонньому порядку, вимога позивача про зобов'язання відповідача виконувати умови Договору задоволенню не підлягає.
У зв'язку з наявністю доказів порушення позивачем умов Договору, положення п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України, яким передбачено, що однією з загальних засад цивільного законодавства є свобода договору, а також положення ст. 907 ЦК України та п. 3.3 Договору, якими передбачено можливість розірвання договору про надання послуг в односторонньому порядку, у суду відсутні правові підстави для задоволення даного позову.
На підставі викладеного позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33 - 35, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Повне рішення складено 28.07.2014.
Суддя Л.М. Шкурдова