Постанова № 39944717, 17.07.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2014
Номер справи
823/1901/14
Номер документу
39944717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2014 року справа № 823/1901/14

м. Черкаси

11 год. 35 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання Цаплі І.Ю.,

прокурора – Василенка С.І. – за посвідченням,

представника позивача – Мисана – за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області до комунального підприємства «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради про стягнення коштів,

встановив:

23 червня 2014 року до суду з позовною заявою звернувся прокурор міста Черкаси в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області, в якій просить стягнути з комунального підприємства «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 1020, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення Закону України «Про електроенергетику» не виконав вимоги припису від 21.06.2012 №08/30-04-13 ПР, внаслідок чого було винесено постанову про накладення штрафу, проте відповідачем штраф у добровільному порядку сплачено не було.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином відповідач повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. За таких обставин суду розглядає справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідно до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. На підставі статті 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Судом встановлено, що на підставі наказу начальника інспекції Державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області № 08/30-01-494 від 06.11.2013 та направлення №08/30-01-494 від 06.11.2013, з 06.11.2013 по 08.11.2013 посадовими особами інспекції проведено обстеження енергетичних об'єктів відповідача з питань технічного стану, організації експлуатації КТП-657.

За результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) складено акт № 08/30-09-61-А від 08.11.2013, у Розділі ІІ якого встановлені порушення вимог законодавства у сфері електроенергетики.

На підставі вказаного акту Державною інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області винесено припис № 08/30-09-12-ПР від 08.11.2013 із зазначенням заходів щодо усунення виявлених порушень та надано строк для виконання припису до 04.02.2014.

Вказаний припис отримано уповноваженою особою відповідача 08.11.2013, що підтверджується підписом на приписі.

На підставі наказу начальника інспекції Державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області № 08/30-01-178 від 31.03.2014 та направлення № 08/30-01-178 від 31.03.2014, 02.04.2014 посадовими особами інспекції проведено перевірку виконання відповідачем припису від 08.11.2013 № 08/30-09-12-ПР.

За результатами здійснення перевірки складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) № 08/30-09-16-А від 02.04.2014 та акт перевірки (протокол) № 08/30-09-2-АП від 02.04.2014, в яких встановлено невиконання відповідачем вимог припису від 08.11.2013 №08/30-09-12-ПР.

На підставі акту перевірки (протоколу) № 08/30-09-2-АП від 02.04.2014 посадовою особою інспекції винесено постанову № 08/30-09-2-ПШ від 15.04.2014 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі енергетики та сфері теплопостачання, згідно якої за невиконання вимог припису від 08.11.2013 № 08/30-09-12-ПР на відповідача накладено штраф у розмірі 1020 грн.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, є Закон України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі - Закон № 575/97).

Відповідно до статті 9 Закону № 575/97 державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж (пункт 2 частина 6 статті 9 Закону № 575/97).

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону № 575/97 суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 7 статті 27 Закону № 575/97 визначено, що Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 (далі по тексту - Положення № 1312).

Згідно з пунктом 2 Положення № 1312 визначено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до пункту 6 Положення № 1312 державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

- за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 7 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення № 1312).

Пункт 10 Положення № 1312 передбачає, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 Положення № 1312).

З матеріалів справи вбачається, що постанова № 08/30-09-2-ПШ від 15.04.2014 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі енергетики та сфері теплопостачання отримана директором відповідача 15.04.2014, про що свідчить відповідна відмітка на постанові. Вказана постанова відповідачем не оскаржена, визначена в ній сума штрафу у встановлені терміни не сплачена.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати штрафу у розмірі 1020 грн та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 56, 58, 86, 94, 159 -163, 254 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із комунального підприємства «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 22797909) до Державного бюджету України через Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області на розрахунковий рахунок 31114106700002 Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови складений та підписаний 21 липня 2014 року