Постанова № 39943554, 29.07.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
823/1987/14
Номер документу
39943554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2014 року справа № 823/1987/14

09 год. 17 хв. м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,

представника позивача - Надьон А.Л. (за довіреністю),

представника відповідача - Білоконя Л.Я. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Черкаси про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

02.07.2014 управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі-позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Черкаси (далі-відповідач), в якому просило: визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови від прийняття до відшкодування сум виплаченої пенсії; стягнути на користь позивача з відповідача неприйняті до заліку витрачені позивачем за березень-травень 2014 року для осіб кошти на виплату та доставку пенсій з інвалідності, отриманих внаслідок трудового каліцтва на підприємствах країн співдружності СНД, допомоги на поховання та її доставку в загальній сумі 4093,41грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не приймає до заліку та не відшкодовує понесені позивачем витрати на виплату та доставку пенсій особам, призначених у зв'язку інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві, що отримані ними на підприємствах, розташованих на території країни Співдружності незалежних Держав, за березень-травень 2014 року в сумі 3829,38грн., а також допомоги на поховання, виплачену у квітні 2014 року, в розмірі 264,03грн.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача позов в частині відшкодування витрат на виплату пенсії з інвалідності ОСОБА_3 в сумі 341,60грн. визнав. В іншій частині позовних вимог просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, у зв'язку з таким.

З письмових доказів у справі суд встановив, що відповідач не приймає до заліку та не відшкодовує позивачу витрати з виплати та доставки пенсій, виплачених: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, - у зв'язку з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві, що отримані цими особами на підприємствах, розташованих на території країн Співдружності незалежних Держав, за період березень-травень 2014 року в сумі 3829,38грн. Також відповідач не приймає до заліку та не відшкодовує позивачу витрати з виплати та доставки у квітні 2014 року допомоги на поховання ОСОБА_12 в розмірі 264,03грн.

Факт виплати зазначених сум відображено в актах щомісячної звірки витрат в особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а.с.10, 13, 17).

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд взяв до уваги таке.

Ст.1 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 року №16/98-ВР (далі - Основи законодавства) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ (стаття 4 Основ законодавства).

Відповідно до п.4 ст.25 Основ законодавства за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001 № 2272-ІІІ (далі - Закон № 2272-ІІІ) Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, ПФУ та Фонду. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Ч.2 ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV) встановлено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону. При цьому, право на таке забезпечення, яке встановлено в Україні, не залежить від того, у якій з колишніх республік СРСР стався нещасний випадок на виробництві із застрахованою особою або виникло професійне захворювання, пов'язане з виконанням нею трудових обов'язків.

Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування, наведено у ст. 21 Закону №1105-XIV. Відповідно до вимог цієї статті Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, у тому числі пенсії з інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання.

Ч.1 ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено, що призначення і оформлення документів для виплати пенсій, у т.ч. внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначений відповідним Порядком, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України №5-4 від 04 березня 2003 року та постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №4 від 04 березня 2003 року.

Згідно з п.4 вказаного Порядку відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат підлягають суми, а саме: сума основного розміру пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Згідно з абз. 2-3 п.3 Прикінцевих положень Закону № 1105-XIV відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.

Вся заборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сімей, яким до набрання чинності Законом № 1105-XIV підприємства, установи та організації не відшкодували матеріальної та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими підприємствами, установами і організаціями, а в разі їх ліквідації без правонаступника Фондом.

Суд встановив, що на обліку позивача перебувають: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, - які отримують пенсію у зв'язку з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві. За період березень-травень 2014 року позивач виплатив їм пенсії у зв'язку з такою інвалідністю в загальній сумі 3829,38грн. Правомірність призначення такого виду пенсії не оскаржена.

ОСОБА_7 працював на Могильовському заводі «Електродвигун» в Білоруській РСР ливарником. 16.09.1978 отримав виробничу травму лівої руки внаслідок заклинювання поршня агрегату. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.32-35).

ОСОБА_4 працював на підприємстві «Мироновское ГОРПО» в Українській РСР робітником. 25.06.1970 під час роботи отримав травму ока, внаслідок чого став інвалідом. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.36).

ОСОБА_5 працював ковалем в радгоспі Тувинської АССР. 22.02.1974 отримав травму ока металічним прутом. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.39-40).

ОСОБА_6 працював на автобазі СОТ-3 в м.Улан-Батор водієм. 16.10.1985 отримав опіки обличчя та очей хімічною речовиною. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.41-43).

ОСОБА_10 був курсантом Іркутського авіаційного училища. 19.08.1973 при виконанні завдання командира отримав травму. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.44-45).

ОСОБА_9 працював слюсарем на підприємстві «Южноенергоремонт» в м.Кишинів. 15.09.1969 отримав тяжкі травми, внаслідок падіння з висоти 8,5 метрів. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.46-49).

ОСОБА_8 працював матросом на кораблі «Юбілейний» в Петропавловськ-Камчатському. 10.07.1977 отримав травму лівого ока, внаслідок нещасного випадку на виробництві. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.50-52).

ОСОБА_11 працював на ТОВ «Новорос Мост» в м. Новоросійськ робітником. 09.03.2008 отримав травму хребта, внаслідок падіння з драбини. Факт нещасного випадку на виробництві підтверджується актом форми Н-1 (а.с.53-57).

ОСОБА_3 має 2 групу інвалідності, внаслідок професійного захворювання, що підтверджується даними довідки МСЕК №617161 (а.с.16) та акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 14.02.2014 (а.с.69-72).

Враховуючи позицію Верховного суду України з такої категорії справ (постанова від 06.06.2011 у справі № 21-116а11), що є обов'язковою для врахування судом згідно з ч.2 ст.161 КАС України, взявши до уваги вищенаведені нормативно-правові акти, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати позивачу витрати, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій з інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, що отримані на території країн учасників СНД.

Оскільки в добровільному порядку такі суми не сплачені, тому вимоги позивача про визнання цих дій неправомірними та стягнення з відповідача коштів на виплату та доставку за період березень-травень 2014 року в сумі 3829,38грн. пенсій з інвалідності, отриманої внаслідок нещасних випадків на виробництві на території держав СНД ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги позивача відшкодувати витрати з виплати та доставки у квітні 2014 року допомоги на поховання ОСОБА_12 в розмірі 264,03грн., суд врахував таке.

П.5 ч.1 ст.24 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язано співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Ч.1 ст.21 Закону № 1105-XIV передбачено, що у разі настання страхового випадку Фонд у встановленому законом порядку повинен, зокрема, своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачувати відповідні кошти йому або особам, які перебували на його утриманні; організовувати поховання померлого, відшкодовувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.

Відповідно до ч.8 ст.34 Закону № 1105-XIV у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 №826, регулює питання відшкодування Фондом таких витрат страхувальнику або сім ї застрахованого, чи іншій особі, яка здійснювала поховання потерпілого, на організацію поховання та пов'язаних з цим ритуальних послуг. Витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких наведено Кабінетом Міністрів України (пункт 2 цього Порядку). Організація поховання працівника, який загинув на виробництві або помер у лікарні під час лікування отриманої на виробництві травми, проводиться страхувальником (пункт 5 зазначеного Порядку).

Згідно з абз.2 ч.9 ст.34 Закону № 1105-XIV у разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Аналіз норм Закону № 1105-XIV та зазначеного вище Порядку дає підстави вважати, що Фонд зобов'язаний відшкодовувати виплачені іншими страховиками суми допомоги на поховання лише тих осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, тобто за умови наявності причинного зв'язку їх смерті з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.

Суд звернув увагу, що ОСОБА_12 отримала травму внаслідок нещасного випадку на виробництві 17.07.1979, що підтверджується даними акту форми Н-1 (а.с.74-75), а виплата допомоги на її поховання здійснена позивачем у квітні 2014 року.

Враховуючи, що позивач не надав суду жодних доказів причинного зв'язку смерті потерпілого з одержаною травмою або іншим ушкодженням здоров'я, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог щодо стягнення з відповідача витрат з виплати та доставки у квітні 2014 року допомоги на поховання ОСОБА_12 в розмірі 264,03грн.

Керуючись ст. ст. 159-165, 254-256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Черкаси щодо неприйняття до заліку та невідшкодування управлінню Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області коштів в сумі 3829грн. 38коп. (три тисячі вісімсот двадцять дев'ять гривень 38 копійок), витрачених за період березень-травень 2014 року на виплату та доставку пенсій ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, призначених у зв'язку з інвалідністю, отриманою на території країн Співдружності незалежних Держав.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Черкаси (18002, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Остафія Дашковича, буд.4; код ЄДРПОУ 25875030) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.195; код ЄДРПОУ 37930126) кошти в сумі 3829грн. 38коп. (три тисячі вісімсот двадцять дев'ять гривень 38 копійок), витрачені за період березень-травень 2014 року на виплату та доставку пенсій ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, призначених у зв'язку з інвалідністю, отриманою на території країн Співдружності незалежних Держав.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

4. Копію постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 30.07.2014