Ухвала суду № 39942600, 15.07.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
2а-4513/10/1170
Номер документу
39942600
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2014 року м. Київ К/9991/13043/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Кіровоградського обласного центру зайнятості на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2012 року у справі за позовом Фермерського господарства «Хлібороб-Р» до Кіровоградського обласного центру зайнятості про визнання протиправними та скасування рішення,

в с т а н о в и л а:

У листопаді 2010 року Фермерське господарство «Хлібороб-Р» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградського обласного центру зайнятості про визнання протиправними та скасування рішення.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2010 року позовні вимоги Фермерського господарства «Хлібороб-Р» було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості від 21.10.2010 року № 1106-34/06686338 «Про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення».

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2012 року апеляційну скаргу Кіровоградського обласного центру зайнятості було залишено без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2010 року - без змін.

У касаційній скарзі Кіровоградський обласний центр зайнятості, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2012 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Кіровоградського обласного центру зайнятості задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що співробітником відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми УМВС України в Кіровоградській області відносно ОСОБА_3 був складений протокол про адміністративне правопорушення від 24.07.2010 року серія КД №53000095, в якому було зафіксовано, що ОСОБА_3, який є головою Фермерського господарства «Хлібороб-Р», в порушення вимог чинного законодавства без відповідного дозволу центру зайнятості незаконно працевлаштував 8 громадян Молдови, чим здійснив правопорушення, передбачене часиною 1 статті 204 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Листом Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 05.08.2010 року № 11645, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 було повернута без розгляду начальнику відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми УМВС України в Кіровоградській області.

Відповідно до частини 4 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

На підставі постанов Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 04.08.2010 року по справах: №№ 3-904/2010, 3-905/2010, 3-906/2010, 3-907/2010, 3- 908/2010, 3-909/2010, 3-910/2010, 3-911/2010 громадяни Республіки Молдова: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 були притягнуті до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на них було накладено стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 340,00 грн. з кожного.

Відповідно до частини 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підставами для притягнення зазначених осіб до адміністративної відповідальності, згідно вказаних постанов суду, було порушення ними правил перебування в Україні, яке полягало у зміні ними статусу перебування та працевлаштування без дозволу центру зайнятості.

Слід зазначити, що у жодній з перелічених постанов про притягнення до адміністративної відповідальності не було зазначено, до якого саме роботодавця були працевлаштовані зазначені громадяни Республіки Молдова.

25.08.2010 року заступник начальника Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості Болотіна Н.В. здійснила перевірку позивача на предмет додержання законодавства про зайнятість населення щодо подання адміністративних даних про всіх прийнятих працівників, інформації про наступне та фактичне вивільнення працівників, працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, недопущення нелегального використання праці іноземців та осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

За результатами перевірки було складено акт від 25.08.2010 року № 210 в якому зафіксовано, що під час перевірки були виявлені порушення вимог законодавства в частині неподання форми № 5-ПН «Звіт про прийнятих працівників» за період з 01.01.2010 року по 25.08.2010 року на 29 працівників.

25.08.2010 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості винесено припис № 132, на підставі якого Фермерське господарство «Хлібороб-Р» зобов'язано подати до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості адміністративні дані про всіх прийнятих працівників за формою № 5-ПН «Звіт про прийнятих працівників».

Листом від 22.09.2010 року № 103 Фермерське господарство «Хлібороб-Р» повідомило Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості про виконання вимог припису від 25.08.2010 року № 132 в частині подання до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості звіту за формою № 5-ПН «Звіт про прийнятих працівників»» за період з 01.01.2010 року по 25.08.2010 року.

Листом від 22.09.2010 року № 104 Фермерське господарство «Хлібороб-Р», на виконання пропозицій, викладених у акті контрольного заходу від 25.08.2010 року № 210, повідомило Інспекцію, що у позивача будь-яких відносин з громадянами Молдови не виникало, у зв'язку з чим не може надати копії документів, які витребовувалися.

У листі від 30.09.2010 року № 11-3105-2010 Інспекція повторно запропонувала Фермерському господарству «Хлібороб-Р» надати інформацію про використання ним праці громадян Республіки Молдова: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14

Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості було винесено рішення від 21.10.2010 року № 1106-34/06686338 «Про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення», на підставі якого до позивача застосовано штраф у розмірі 142080,00 грн. за використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості.

Відповідно до частин 2, 4 статті 8 Закону України «Про зайнятість населення», роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно із статтею 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України.

Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.

Враховуючи, що постановами Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 04.08.2010 року по справах: №№ 3-904/2010, 3-905/2010, 3-906/2010, 3-907/2010, 3- 908/2010, 3-909/2010, 3-910/2010, 3-911/2010, якими громадяни Республіки Молдова: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 були притягнуті до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджено лише факт того, що вони порушили приписи законодавства про зайнятість населення щодо роботи за наявності відповідного дозволу, однак дані постанови не містять інформації щодо місця їх працевлаштування, а отже відповідачем не доведено, що саме Фермерським господарством «Хлібороб-Р» використовувалася праця цих робітників, що виключає можливість застосування до нього штрафних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Кіровоградського обласного центру зайнятості - залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2012 року у справі за позовом Фермерського господарства «Хлібороб-Р» до Кіровоградського обласного центру зайнятості про визнання протиправними та скасування рішення - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз