Постанова № 39939959, 29.07.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
820/13081/14
Номер документу
39939959
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2014 р. № 820/13081/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Констракшн груп Інтернешнл", про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Констракшн груп Інтернешнл", в якому просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ фірма "Констракшн груп Інтернешнл" код ЄДРПОУ 23462855, розташованого за адресою: 61002, м. Харків, вул. Чернишевського, б.40, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки , а саме: кран баштовий Кб-403Б заводський № 3683 реєстраційний № 35973; кран баштовий КБ-403Б заводський № 149 реєстраційний № 35502; кран баштовий КБ-676-2 заводський №951 реєстраційний 35526 у зв"язку з загрозою життю та здоров"ю людей.

Ухвалою суду від 29.07.2014 року в адміністративній справі відкрито скорочене провадження. Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження отримав 16.07.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернуто до суду 18.07.2014 року.

Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.

Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Харківській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України та їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд здійснює орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на перевірку від 24.06.2014 року №08-01-57.08/3175-ПН у період з 25.06.2014 року по 02.07.2014 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання ТОВ фірма "Констракшн груп Інтернешнл" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки № 08-08-12/222 від 02.07.2014 року. Один примірник зазначеного акту перевірки отримано головним інженером товариства 02.07.2014 року.

Під час перевірки перевіряючими встановлено наступні порушення нормативно - правових актів з охорони праці (охорони надр):

- відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію крана баштового КБ-403Б заводський №3683 реєстраційний № 35973 рік виготовлення 1992, чим порушено п.7.2.1 НПАОП 0.00-1.01-07 "Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів" та п. 1 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.201 1р. № 1107.

- допущені до експлуатації крани баштові КБ-403Б заводський № 3683 реєстраційний № 35973 заводський № 149 реєстраційний № 35502 (м. Харків, пр. Леніна. 47/1), яким установленому порядку не проведено частковий технічний огляд, чим порушено пп.7.3.3; 7.5.8 НПАОП 0.00-1.01-07.

- не надано графік ремонту кранів баштових КБ-403Б заводський № 3683 реєстраційний № 35973 (м. Харків, вул. Пушкінська. 84). КБ-403Б заводський № 149 реєстраційний № 35502 (м. Харків, пр. Леніна. 47/1) та КБ-676-2 заводський № 951 реєстраційний № 35526 (м, Харків, вул. Малиновського). чим порушено п.5.2.13 НПАОП 0.00-1.01-07.

-не надано журнал технічних обслуговувань і ремонтів кранів, чим порушено п.7.4.22 НПАОП 0.00-1.01 -07.

-не надано акт здавання-приймаиня рейкової колії крана баштового КБ-403Б заводський № 149 реєстраційний № 35502 (м. Харків, пр. Леніна. 47/1). чим порушено п.4.19.1 І НПАОП 0.00-1.01-07.

-величина зазорів в окремих стиках рейок кранів баштових перевищує граничні величини, чим порушено п.4.19.8 НПАОП 0.00-1.01-07

-стикове з'єднання рейок кранів баштових має не повну кількість болтів, що встановлюються гайками почергово всередину і назовні колії, чим порушено пп. 2.24; 2.22 СНИП 3.08-01-05 «Механізація будівельного виробництва. Рейкові колії баштових кранів».

- не надані матеріали планових та позапланових оглядів кранових рейкових колій та їх обладнання кранів баштових, чим порушено п. 5 СНИП 3.08-01-05.

- не надані протоколи визначення стану та опору заземлення кранів, рейкових колій, перевірка ланцюга між заземлювачами та заземлюючими елементами, стан ізоляції електропроводки та величини опору ізоляції, кранів баштових чим порушено п.7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07.

- не надано проекти виконання робіт на монтаж кранів баштових та проекти наземних рейкових кранових колій кранів баштових, чим порушено п.4.19.1 НПАОП 0.00-1.01-07.

- не надано наказ про призначення працівника, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією знімних вантажозахоплювальних пристрої, кранових колій, тари, чим порушено п.7.4.1 НПАОП 0.00-1.01 -07. Після проведення реконструкції крана баштового КБ-674А заводський № 951 реєстраційний № 35526 (висота підіймання 63.5м) суб'єкт господарювання, який виконував відповідні роботи, не відобразив в паспорті крана дані про наявність дозволу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на проведення відповідних робіт, відомості про виконані роботи із зазначення місць ремонту, усі зміни параметрів, характеристик і показників, відомості про застосовані матеріали із зазначенням номерів документів про їх якість (новий паспорт не оформлений), чим порушено п.5.2.7 НПАОП 0.00-1.01-07

- кран баштовий КБ-676-2 заводський № 95 І реєстраційний № 35526, який був реконструйований з крана баштового КБ-674А. експлуатується без Дозволу Держгірпромнагляду на його експлуатацію (м. Харків, вул. Малиновського), чим порушено п.7.2.1 НПАОП 0.00-1.01-07;п. І «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки". затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. № 1107.

- кран баштовий КБ-403Б заводський № 3683 реєстраційний № 35973 (м. Харків вул.. Пушкінська. 84) не обладнано одним гальмом механізму пересування крана для забезпечення зупинки й утримування крана під дією вітру робочого стану, чим порушено пп.4.3.1 1: 4.3.1 5 НПАОП 0.00-1.01-07.

- на кінцях рейкові кранові колії крана баштового КБ-403Б заводський № 149 реєстраційний № 35502 (м. Харків, пр. Леніна. 47/1) встановлено один ударний другий безударний тупикові упори, чим порушено п.4.1 1.28 НПАОП 0.00-1.01-07

- виконроб ОСОБА_1, якого призначено відповідальним за утримання в справному стані знімних вантажозахоплювальних пристроїв, тари, кранових колій та безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами і машинами, знімних вантажозахоплювальними пристроями (наказ по підприємству від 21.01.2013 р. №6-ОТ), не пройшов навчання з питань і перевірку знань з питань охорони праці, чим порушено п.7.4.5. НПАОП 0.00-1.01-07

- стропальник ОСОБА_2 не пройшов щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, чим порушено п.7.4.1 НПАОП 0.00-1.01-07; пп. 3.17; 3.19; 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці";

- не надані вахтові журнали машиністів кранів, чим порушено п.7.4.20 НПАОП 0.00-1.01-07;

- на табличках баштових кранів не вказано діючі дати наступного часткового та повного технічного огляду, чим порушено п.7.5.7 НПАОП 0.00-1.01-07.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

У зв'язку з виявленими порушеннями 02.07.2014 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області винесено припис №08-08-12/222 про усунення виявлених порушень. Вказаний припис отримано головним інженером товариства 02.07.2014 року та не оскаржено у встановленому законом порядку.

Доказів усунення вищезазначених порушень, які є підставою для зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та робіт, до суду не надано.

Частина 7 ст.7 зазначеного Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Враховуючи викладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вважає, що є підстави для задоволення позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 256 КАС України встановлено, що негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Констракшн груп Інтернешнл" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Констракшн груп Інтернешнл" (код ЄДРПОУ 23462855, розташованого за адресою: 61002, м. Харків, вул. Чернишевського, б.40) шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: крану баштового Кб-403Б заводський № 3683 реєстраційний № 35973; крану баштового КБ-403Б заводський № 149 реєстраційний № 35502; крану баштового КБ-676-2 заводський №951 реєстраційний 35526, у зв"язку з загрозою життю та здоров"ю людей.

Обов'язок щодо забезпечення виконання постанови покласти на Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Бідонько А.В.