Постанова № 39931699, 24.07.2014, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
270/1800/14-а
Номер документу
39931699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/1800/14-а

Провадження № 2-а/270/90/2014

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

24 липня 2014 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:

головуючого судді Суханової А.В.,

при секретарі Лоппа А.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач працював в органах прокуратури Донецької області з липня 1979 року та у січні 2002 року оформив пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», будучі на посаді старшого слідчого прокуратури Кіровського району м. Макіївки. З зазначеного часу відповідачем була призначена пенсія у розмірі 90 % середнього заробітку відповідно до вимог ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року. З 01.07.2012 року відповідачем здійснений перерахунок пенсії та до теперішнього часу йому виплачується пенсія у розмірі меншому ніж 90% заробітної плати. З цим питання позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, на що отримав відповідь № 34346/03 від 11.12.2012 року,Ю в якому зазначено, що пенсійним фондом здійснено перерахунок на підставі Закону України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи». Вважає такі дії незаконними та просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з 90% заробітної плати та здійснити виплату недоотриманої пенсії з 01.07.2012 року.

Позивач ОСОБА_1 подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити (а.с. 54).

З письмових заперечень, поданих представником відповідача, вбачається наступне. ОСОБА_1 з 09.01.2002р. є отримувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 13.07.2012 ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату від 11.07.2012року №18-57-791, яку видано адміністрацією прокуратури Донецької області, відповідно до якої заробітна плата старшого слідчого складає 7545,84 грн. На підставі наданої довідки, відповідно до норм статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діють на момент набрання чинності постанови Кабінету Міністр в України від 31.05.2012 № 505, проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2012 року. Розмір пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.07.2012 складає 6036,67 грн. (80% від 7545,84 грн.). Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року №505 затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці надано право установлювати: посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи тощо. Дана постанова набрала чинності з 14.06.2012 року та на її підставі надана довідка № 18-57-791 від 11.07.2012 року. Підпунктом 4 пункту 6 розділу 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. № 3668-VI, який вступив в дію з 01.10.2011 року, внесено зміни у ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру " в частині розрахунку пенсії, а саме, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Отже, управлінням ПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області дотримані норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру " під час проведення перерахунку на підставі довідки, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року № 505 та ні порушені права позивача. Статтею 50-1 Закону України "Пре прокуратуру " (в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи " від 08.07.2011р. № 3668-VI) встановлено нові вимоги щодо необхідного стажу вислуги років в органах прокуратури при первинному призначенні пенсії, призначення пенсії по інвалідності та по втраті годувальника, порядку проведення перерахунків призначених пенсій, максимального розміру пенсії тощо. Відповідно до вказаної статті, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяці... Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються, також, на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом признач на пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею. Позивач відноситься до вищевказаної категорії пенсіонерів, у зв'язку із підвищенням заробітної плати і на підставі довідки та особистої заяви з 01.07.201 1 року йому було проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в останній редакції. ОСОБА_1 в своєму позові посилається також на норми статті 22 Конституції України стосовно гарантованості Конституційних прав і свобод та неможливості їх скасування. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Пунктом 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" передбачено, що якщо внаслідок цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Дана норма розповсюджується на вже призначені пенсії відповідно до спеціальних законів. При цьому, відповідачем ніяким чином не знижено розмір пенсії позивачу, оскільки пенсія після проведеного перерахунку склала 6036,67грн., на відміну від 5225,91грн., яку позивач отримував до 01.07.2012 року. Перерахунок пенсії було проведено із дотриманням норм законодавства та відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Положення частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 08.07.2011 року № 3668-VI «Пре заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» с більш новими, порівняно з положенням части т 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 20.01.2005 року № 2377-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», і за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягають пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків. Отже, перерахунок пенсії позивачу повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80 відсотків від суми її місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а не 90 відсотків, як помилково вважає позивач. Просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.52-53).

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки як отримувач пенсії за вислугу років з 09.01.2002 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 17.01.2002 року у розмірі 90% заробітної плати.

Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, тобто на момент призначення пенсії позивачу, пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, в яку входять всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, отримані перед місяцем звернення за призначенням пенсії; за кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Однак, з 01.07.2012 року відповідачем здійснено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» яка діє на момент вступу в силу постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року № 505 та розмір пенсії встановлений в розмірі 80% від суми заробітної плати (а.с. 19).

В даному випадку посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80 % зумовлене внесенням змін в статтю 50-1 Закону України «Про прокуратуру» Законом України «про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх місячної заробітної плати, в яку включені всі види оплати праці, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, отримані перед місяцем звернення за призначенням пенсії, не є обґрунтованими.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни,яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України - не допускається.

Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

У відповідності до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.50-1 Законом України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 90% від заробітної плати. В позові ОСОБА_1 заявлені вимоги відносно перерахунку та виплати пенсі з 01.07.2012 року. Однак, позовні вимоги стосуються перерахунку щомісячних виплат, тобто право позивача щодо перерахунку пенсії порушується в даному випадку з жовтня 2013 року.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, ч.1 ст.244-2, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

П о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Макіївки щодо обмежень під час перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з 01 жовтня 2013 року відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, виходячи з 90% заробітної плати.

В зоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову винесено в нарадчій кімнаті в 1-ому екземплярі.

Суддя: