ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2014 р. Справа № 1522/17131/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Погрібний С.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Єщенка О.В.
суддів -Димерлія О.О.
-Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04 жовтня 2012 року в адміністративній справі за позивом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, в якому просив суд визнати протиправними дії та бездіяльність Одеського обласного військового комісаріату щодо неподання довідки про розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців; визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення своєчасного перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2011 року відповідно до наказів Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року та № 355 від 25 червня 2011 року, виданих відповідно до п.п. 2, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2008 року; зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат надати позивачу та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначену довідку про розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням вимог вказаних наказів Міністра оборони України та постанови Кабінету Міністрів України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Наказами Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року та № 355 від 25 червня 2011 року збільшено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тому позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з більшого розміру.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 03 серпня 2012 позовну заяву ОСОБА_2 за період по 18 січня 2012 залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку на звернення до суду.
Постановою Приморського районного суду міста Одеси від 04 жовтня 2012 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
Заслухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 пенсіонером Збройних сил України, перебуває на обліку в ГУПФУ Одеської області.
Розмір основної пенсії станом на січень 2011 року складає 4 512,15 гривні, з щомісячною премією у розмірі 10 % від посадового окладу, який складає 1 720,0 гривень.
Позивач звернувся до відповідачів із заявами про проведення йому підвищення пенсії шляхом проведення її перерахунку з врахуванням наказу Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», яким діючим військовослужбовцям підвищено розмір щомісячної премії до 90% посадового окладу. Але відповідачі відмовили в перерахунку розміру грошового забезпечення та призначеної пенсії.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»порядок сплати сум щодо осіб, які набули право на пенсію у відповідності до зазначеного закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які мають право на пенсію за цим законом, обчислюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання ст.ст.43, 63 зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України №
45 від 13.02.2008 року затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених
відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Після прийняття Міністром оборони України наказу № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік»та наказу № 355 від 25.06.2011 року, яким діючим військовослужбовцям підвищено розмір в т.ч. щомісячної премії, Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну розміру премії військовослужбовців, які мають право на пенсію.
За таких обставин, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку з веденням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні.
Судова колегія погоджується з доводами відповідачів, що зміст наказу № 50 від 28.01.2011 року, його мета, цілі та завдання, відсутність реєстрації в Міністерстві юстиції свідчить про те, що він має внутрішньо-розпорядчий характер.
Наказом Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року було внесено зміни до наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року в частині, яка стосується розміру премії. Але, ціль, мета та завдання наказу № 355 залишаються тими, що і в наказі № 50, який був виданий з метою виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного і економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового і матеріально-технічного забезпечення.
З аналізу змісту наведених наказів вбачається, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав лише в межах виділених асигнувань, що виключає її як підставу для перерахунку пенсії.
Судова колегія не погоджується з доводами апелянта про делегування Кабінетом Міністрів України Міністру оборони України права на встановлення порядку преміювання військовослужбовців, що викладено у п.п.2,5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2011 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу ".
Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України змінював та вводив деякі види грошового забезпечення військовослужбовців, що слугувало законною підставою для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям, в т.ч. позивачу з 01.01.2008 року. Саме для упорядкування умов та структури грошового забезпечення військовослужбовців пунктами 2 і 5 визначено право Міністерства оборони України на затвердження грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлення посадових окладів та здійснення преміювання, але в розмірах, встановлених саме Кабінетом Міністрів України. Наведеним підтверджується висновок, що визначальним у встановленні посадових окладів, надбавок, в здійсненні преміювання військовослужбовців є рішення Кабінету Міністрів України.
Аналізуючи викладені обставини в їх сукупності, судова колегія вважає, що відповідачі, відмовляючи позивачу у перерахунку грошового забезпечення та раніше призначеної пенсії, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено законами України, тому немає підстав для визнання таких дій неправомірними.
Враховуючи викладене апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційні скарги мають бути залишені без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. 195, п.2 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 206, ст. ст. 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.