Справа №359/7386/14-п
Провадження № 3/359/2077/2014
Протокол №0319/125120103/14
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2014 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю прокурора Зварича М.Я., представника митниці Ясінської О.Я. та представника особи яка притягається до відповідальності - ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці Міндоходів, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Азербайджан, місце проживання: АДРЕСА_1; працює: приватний підприємець, паспорт громадянина Азербайджану НОМЕР_1, виданий 05.04.2014 року, -
в с т а н о в и в :
14.06.2014 о 11 год. 10 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» громадянин Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), який прилетів до України з Азербайджану, м. Баку, літаком авіакомпанії «Азербайджанські авіалінії», рейсом №683, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», пасажиру було задано питання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі 18 500 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», де громадянин Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), видав 18 500 доларів США. Вся виявлена готівка знаходились у кишені брюк, одягнених на пасажирі. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира валюта належать йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). Таким чином, відповідно до офіційного курсу гривні щодо іноземних валют, встановленим НБУ станом на 14.06.2014 року (до 14:00), еквівалент 10000 євро становить 13 528 доларів США. У зв'язку з тим, що у громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) не було готівкових коштів дрібними купюрами, з виявленої суми громадянину було пропущено 13 500 доларів США (еквівалент 9 979,3 євро згідно курсу НБУ станом на 25.05.2014 року).
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався. Своїми діями громадянин Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю. Зазначені дії, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв'язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил №0319/125120103/14 один примірник якого вручено під підпис громадянину Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил, кошти в рахунок забезпечення штрафу працівниками митниці вилучались на підставі ст. 511 МКУ в розмірі 1 700 грн. 00 коп.
На підставі статті 511 Митного кодексу України за цим протоколом тимчасово вилучено: 5 000 доларів США.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.
В судове засідання особа, яка притягається до відповідальності не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, причина неявки суду не відома. Клопотань про перенесення розгляду справи не надійшло.
Представник особи, яка притягається до відповідальності, в судове засідання з'явився, в своїх вільних поясненнях повідомила, що ОСОБА_4 свою вину визнає та зазначила, що останній вчинив порушення митних правил з необережності. Митну декларацію не заповнював, з митними правилами не ознайомлювавсь. Просила також повернути вилучену валюту. При прийнятті рішення просила врахувати, що ОСОБА_4 є особою, яка надає благодійну та матеріальну допомогу, дітям, позбавленим батьківського піклування, а також звернути увагу на клопотання об'єднаної діаспори Азербайджанців України.
Прокурор та представник митниці просили суд застосувати до порушника стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2, думку прокурора та представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Так, дійсно громадянин Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) допустив порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
З цього приводу у суду достатні підстави для визнання громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, оскільки протокол складено 14.06.2014 року.
Вина правопорушника підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, та даними службової записки, особистими поясненнями громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) та встановлена судом.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті. які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив громадянин Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 18 500 Доларів США, що підлягає обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4), полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно з ст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
За матеріалами справи Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) не судимий, до кримінальної чи адміністративної відповідальності раніше не притягувався. Жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
В судовому засіданні прокурор та представник митниці також не висловлювали припущень щодо незаконності походження валютних цінностей.
Ввезення даної суми в Україну допускається, за умови її декларування митному органу та наявності банківської довідки на підтвердження її походження.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив ОСОБА_4 (ОСОБА_4) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) підлягає адміністративному стягнення у виді штрафу. При цьому як прокурор, так і представник митниці, у судовому засіданні, не довели і навіть не стверджували, що одного такого адміністративного стягнення не достатньо для досягнення бажаного стримуючого і карного впливу і запобігання порушень вимог про декларування. Їхні пояснення щодо застосування конфіскації обґрунтовуються виключно тим, що таке додаткове адміністративне стягнення передбачене ст.471 МК України, як обов'язкове.
Шкода, яку ОСОБА_4 (ОСОБА_4) потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є не пропорційним, оскільки покладає на Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) «індивідуальний надмірний тягар».
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із смислу ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку прокурора та представника митниці, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
При цьому, суд не враховує, як доказ відсутності вини ОСОБА_4 (ОСОБА_4) у скоєнні адміністративного правопорушення, наявність подання начальнику Київської обласної митниці Мінндоходів скарги про визнання неправомірними дій, визнання неправомірною бездіяльності працівників митного органу, оскільки це не впливає на встановлені судом обставини та зроблені судом висновки.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина Азербайджану ОСОБА_4 (ОСОБА_4) в подальшому.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_4 (ОСОБА_4) на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп.
Керуючись п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Азербайджану, визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0319/125120103/14 року від 14.06.2014 року валюту в розмірі 5 000 (п'ять тисяч) доларів США, - повернути ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Азербайджану НОМЕР_1, виданий 05.04.2014 року.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050: ОСОБА_4 (ОСОБА_4), №359/7386/14-п) та зверненню на вилучену згідно протоколу суму 1 700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.
Стягнути з ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Азербайджану, на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження (опротестування) цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк