u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 25 червня 2009 р. 10 год. 10 хв. | Справа № 2-а-9798/09/2170 Кат. 2.11.1
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Попова В.Ф., при секретарі: Головчук Ю.І., за участю: представника позивача - ОСОБА_1., представника відповідача ДПІ у м. Херсоні - ОСОБА_2, представників відповідача ДПА у Херсонській області - ОСОБА_3, ОСОБА_4. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" (далі - ТОВ або позивач) є сільськогосподарським товаровиробником та, згідно п. 11.29 ст. 11 Закону України “Про податок на додану вартість”від 03.04.1997р.№ 168/97-ВР (далі - Закон 168/97-ВР), користується пільгою, яка встановлює звільнення від сплати до бюджету сум ПДВ щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва із залишенням зазначених коштів у розпорядженні сільгосптоваровиробника. Із травня по листопад 2008 року підприємство (комітент) укладало договори комісії з ТОВ ЗПП “Зерно Таврії”на продаж від свого імені та за рахунок комітенту макухи соєвої, масла соєвого, кукурудзи та отримувало за це винагороду. Суму ПДВ по винагороді за послуги комісії по реалізації вказаної сільносппродукції позивач включав до складу податкових зобов'язань скороченої декларації сільгосптоваровиробника. Крім цього у зазначеному періоді позивач укладав договори на переробку давальницької сировини з ТОВ ЗПП “Зерно Таврії”, винагороду, отриману від такої діяльності, він також включав до складу податкових зобов'язань та відображав у скороченій декларації сільгосптоваровиробника. Із 16 по 25 березня 2009 року державною податковою адміністрацією у Херсонській області (далі -ДПА, відповідач -2) була проведена виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з наступних податкових періодів: травень, жовтень, листопад 2008 року. За наслідками перевірки був складений акт № 26/23-23524131 від 27.03.2009р., яким встановлено порушення підпункту 7.4.1 п. 7.7, підпунктів 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону 168/97-ВР щодо завищення суми бюджетного відшкодування у розмірі 34 165 грн. та щодо визначення суми бюджетного зобов'язання у розмірі 124 606 грн. та суми штрафних санкцій у розмірі 62 303 грн. Відповідно були винесені податкові повідомлення-рішення від 09.04.2009р. № 0001772301/0 та від 10.04.2009р. № 0001802301/0. Основним порушення, встановленим актом, було неправомірне віднесення позивачем сум винагород, отриманих ним від виконання договорів комісії та договорів переробки давальницької сировини до податкового зобов'язання скороченої декларації із ПДВ. Непогоджуючись із даним висновком, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні, державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 09.04.2009р. № 0001772301/0 та від 10.04.2009р. № 0001802301/0. У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, суду пояснила, що вважає дії підприємства щодо ведення податкового обліку та застосування п. 11.29 Закону 168/97-ВР правильними, оскільки вказаним пунктом право сільгосптоваровиробника -платника ПДВ на залишення своєму розпорядженні сум ПДВ з операцій продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва (крім підакцизних товарів) не ставиться в залежність від різновиду відчужуваних товарів та від кола покупців або замовників, при умові, якщо товари (роботи, послуги) були вироблені (виконані, надані) власне таким платником податку. Крім того, Закон 168/97-ВР не має вимог і щодо того, що товари (роботи, послуги) повинні бути пов'язані тільки із сільськогосподарським виробництвом. Представники відповідачів проти позову заперечили, мотивуючи тим, що позивач не мав права включати ПДВ від отриманої винагороди за договорами комісії та договорами на переробку давальницької сировини до скороченої податкової декларації з ПДВ, як такої, що не відноситься до спеціального режиму, встановленого п. 11.29 ст. 11 Закону 168/97-ВР та є порушенням п. 1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166, який діяв на час здійснення господарських операцій позивачем. Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити, виходячи із наступного. Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону 168/97-ВР поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності. Пунктом 11.29 ст. 11 Закону 168/97-ВР до 01 січня 2009 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Для новостворених сільськогосподарських товаровиробників різних форм власності питома вага сільськогосподарської продукції в загальній сумі валового доходу підприємства в поточному році визначається за даними звітного періоду. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України. Таким чином пункт 11.29 ст. 11 Закону 168/97-ВР спрямований на стимулювання сільськогосподарського товаровиробника на виробництво сільськогосподарської продукції. Оскільки надання послуг ТОВ "Таврійська перспектива" за договорами комісії та договорами на переробку давальницької сировини, укладеними із ТОВ ЗПП “Зерно Таврії”, не пов'язане із виробництвом сільськогосподарської продукції позивачем, то відповідно, у нього відсутнє право для застосування пункту 11.29 ст. 11 Закону 168/97-ВР. За таких обставин, позовні вимоги сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив :
Відмовити у задоволенні позовних вимог сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" до державної податкової інспекції у м. Херсоні, державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 09.04.2009р. № 0001772301/0 та від 10.04.2009р. № 0001802301/0. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 червня 2009 р.
Суддя Попов В.Ф.