Рішення № 39917971, 21.07.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
21.07.2014
Номер справи
921/541/14-г/18
Номер документу
39917971
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" липня 2014 р.Справа № 921/541/14-г/18

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави бул. Т.Шевченка, 7, м.Тернопіль,46000 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль,46008

до Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" вул. Акімова, 26, м. Кременець, Тернопільська область,47000

про cтягнення 30 367,02 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про природно - заповідний фонд внаслідок незаконної рубки та пошкодження дерев до ступеня припинення росту.

За участю представників сторін:

прокурора: Свачій М.І., довіреність № 05/2/1-81 від 23.05.14 р.;

позивача: Вітряк О.В., довіреність № 1-1/3422 від 18.07.14 р.;

відповідача: Мартищук Л.П., довіреність від 29.10.2013 р.

В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача - державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" про cтягнення 30 367,02 грн. збитків за порушення законодавства про природно-заповідний фонд.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки та пошкодження дерев до ступеня припинення росту, у зв'язку з чим державі завдано збитків в сумі 30 367,02 грн.

Ухвалою господарського суду від 02.06.2014 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 23.06.2014 р., який відкладався до 03.07.2014 р., а також до 21.07.2014 р.

Присутні у судовому засіданні 21.07.2014 р. прокурор та представник позивача, позовні вимоги в частині стягнення з державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" 29 468,50 грн. збитків заподіяних державі в результаті незаконної рубки дерев підтримали. Просять суд в цій частині позов задоволити.

Крім того, представник позивача у судовому засіданні 21.07.2014 р. зазначив, що відповідачем в добровільному порядку частково сплачено заявлені до стягнення збитки в сумі 898,52 грн., заподіяні державі внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту, тому провадження у справі цій частині просить суд припинити.

Присутній у судовому засіданні 21.07.2014 р. представник відповідача, згідно усних пояснень, а також письмового відзиву на позов (вх.№ 12588 від 03.07.2014 р.) позовні вимоги в частині стягнення 898,52 грн. збитків визнав та надав докази сплати зазначеної суми, в частині стягнення 29 468,50 грн. збитків позовних вимог не визнає, просить суд в цій частині в позові відмовити. При цьому, зазначає, що посилання позивача на договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, як доказ вини працівників ДП "Кременецьке лісове господарство" у незаконній рубці лісу є безпідставним з огляду на те, що посади лісничого та майстра лісу не входять до вичерпного переліку посад та робіт, які заміщуються або виконуються працівниками, з якими можна укласти договір про повну матеріальну відповідальність згідно постанови № 447/24 від 28.12.1977 р." Про затвердження переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення схоронності цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування у процесі виробництва, а також типового договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність". Зазначена вище постанова, на думку відповідача, є застарілою в нових економічних реаліях, відтак лісничий та майстер лісу не можуть відповідати в розмірі шкоди, який розрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 р. № 541 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно - заповідний фонд", за не забезпечення охорони лісу від самовільних рубок та пошкодження дерев до ступеня припинення росту, оскільки не виконують роботи безпосередньо пов'язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням ввірених їм матеріальних цінностей.

Крім того, державне підприємство "Кременецьке лісове господарство" стверджує, що лісничий та майстер лісу, які винні за недотримання вимог щодо здійснення належного нагляду за додержанням лісового природоохоронного законодавства на території Суразького лісництва, притягнуті до дисциплінарної відповідальності. Зазначені вище особи самі виявили факт незаконно зрізаних дерев і про дане правопорушення повідомили правоохоронні органи ще до початку проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області. По даному факту, 10.03.2014 р. Шумським районним відділом УМВС України в Тернопільській області відкрито кримінальне провадження за № 1201421020000052 за ст. 246 КК України по якому, на момент прийняття рішення у даній справі, проводиться досудове розслідування, що підтверджується листом Шумського районного відділу УМВС України в Тернопільській області № 4559 від 15.07.2014 р., копія якого долучена відповідачем до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право при виявленні порушень закону у межах своєї компетенції звертатися до суду в передбачених законом випадках. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 37 Закону №1264-ХІІ нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Статтями 16, 202, 35 Закону №1264-ХІІ передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органам на місцях.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).

В свою чергу, державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до вимог ст.ст.16,19 Конституції України, ст.ст.15, 20, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 4, 5, 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на виконання доручення Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законодавства у природоохоронній сфері від 21.03.2014 р. № 288, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Суразького лісництва державного підприємства "Кременецьке лісове господарство".

За результатами перевірки 26.03.2014 р. складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за дорученням органів прокуратури, згідно якого встановлено порушення державним підприємством "Кременецьке лісове господарство" природоохоронного законодавства, а саме: у кварталі 6 виділі 1 площа 1,7 га рубка головного користування 2014 р. хвойна госпсекція, соснове господарство. Рубка відмежована в натурі діляночними стовпчиками з відповідними написами. На проведення рубки ДП "Кременецьке лісове господарство" видано дозвіл - лісорубний квиток від 31.12.2013 р. № 392394. Рубка в стадії розробки. В 30- ти метровій смузі, що примикає до лісосіки виявлено 3 (три) дерева не призначені в рубку пошкоджені до ступеня припинення росту.

Крім того, на території лісового заказника загальнодержавного значення "Суразька дача" в кварталі 91 виділ 5 виявлено 2 пні незаконно зрізаних дерев. На пнях зрізаних дерев наявне клеймо контролю із відтиском "СП"; у кварталі 109 виділ 2 виявлено 9 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні; у кварталі 123 виділ 1 виявлено 6 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні; у кварталі 92 виділ 1 та виділі 4 виявлено 5 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні.

З інформації відповідальних працівників ДП "Кременецьке лісове господарство" дозволу на рубку дерев у вищезгаданих кварталах не видавалось, дані дерева зрізані невідомими особами.

Відповідно до ст.ст. 63,64 Лісового Кодексу ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів. Підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Стаття 89 Лісового кодексу України визначає, що охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління. До таких підприємств належить і відповідач, який є державним підприємством.

Так, за приписами ст. 17 Лісового Кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.

Отже, відповідач - ДП "Кременецьке лісове господарство", згідно ст. 17 Кодексу, є постійним лісокористувачем, на якого чинним законодавством покладено обов'язок забезпечити охорону лісів на підвідомчій лісовому господарству території.

Як вбачається із Положення про лісовий заказник загальнодержавного значення "Суразька Дача", яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.10.2005 р. № 350 (у редакції наказу Мінприроди від 21.08.2012 р. № 419), останній створено з метою збереження унікальних штучно створених модриново - дубово - ясеневих насаджень, як визначного взірця створення хвойно - широколистяних стійких деревостанів, що мають науково - пізнавальну цінність і велике естетичне значення у регіоні.

Державному підприємству "Кременецьке лісове господарство" на території загальнозоологічного заказника загальнодержавного значення 01.10.2012 р. видано Охоронне зобов'язання №17-59.

Згідно до ст.ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.

Відповідно до ст. 69 Лісового Кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Пунктом 11 "Санітарних правил в лісах України", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995 року визначено, що вибіркові санітарні рубки призначаються постійними лісокористувачами на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарного та лісопатологічного обстеження за поданням лісничого, а на територіях природно - заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) - за погодженням з органами Мінекобезпеки.

В процесі розгляду справи судом з'ясовано, що у кварталі 6 виділі 1 площа 1,7 га проводилась рубка головного користування 2014 р. хвойна госпсекція, соснове господарство. Рубка відмежована в натурі діляночними стовпчиками з відповідними написами. На проведення рубки ДП "Кременецьке лісове господарство" видано дозвіл - лісорубний квиток від 31.12.2013 р. № 392394. Рубка в стадії розробки.

Однак, в ході проведення обстеження державними інспекторами встановлено, що при проведенні рубки службовими особами Суразького лісництва ДП "Кременецьке ЛГ" пошкоджено 3 дерева до ступеня припинення росту, яке не призначене в рубку, а також в кварталі 91 виділ 5 виявлено 2 пні незаконно зрізаних дерев. На пнях зрізаних дерев наявне клеймо контролю із відтиском "СП"; у кварталі 109 виділ 2 виявлено 9 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні; у кварталі 123 виділ 1 виявлено 6 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні; у кварталі 92 виділ 1 та виділі 4 виявлено 5 пнів незаконно зрізаних дерев. Клейма контролю та відводу на пнях зрізаних дерев відсутні.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 10.04.2014 р. міжрайонним прокурором внесено подання директору ДП "Кременецьке лісове господарство", в якому ініціювалось питання дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних в порушенні вимог природоохоронного законодавства. Подання розглянуто та задоволено, що підтверджується наказом № 60 п.3 від 31.03.2014 р., підписаним директором державного підприємства "Кременецьке лісове господарство", згідно якого лісничому Суразького лісництва ОСОБА_5 та майстрам лісу ОСОБА_4, ОСОБА_6 оголошено догану.

Відповідно до п. 4 "Положення про державну лісову охорону", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009 року, що кореспондується із ст. 90 Лісового кодексу України, основними завданнями держлісохорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства власниками лісів, всіма лісокористувачами та користувачами мисливських угідь, іншими юридичними і фізичними особами, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

При цьому, усупереч вимог вищезазначених норм, службовими особами Суразького лісництва державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" при здійсненні державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпеченні охорони лісів від самовільних рубок не вжито жодних заходів та не прийнято міри по виявленню лісопорушників, внаслідок чого при проведенні перевірки в межах території лісового заказника загальнодержавного значення "Суразька Дача", перевіряючими особами виявлено 22 пні незаконно зрізаних дерев та пошкоджено 3 дерева до ступеня припинення росту, що підтверджується актом перевірки від 26.03.2014 року.

Разом з тим, у своєму відзиві на позов (вх.№ 12588 від 03.07.2014 р.), відповідач сам визнає вину своїх посадових осіб у незабезпеченні охорони лісу, що призвело до притягнення останніх до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Окрім цього, доказів оскарження дій по складанню зазначеного акта у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані. Таким чином, акт перевірки від 26.03.2014 року є належним доказом у справі.

Беручи до уваги вище зазначене, суд констатує, що службові особи відповідача не забезпечили охорону лісу від незаконних порубок.

Згідно ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична особа відповідає за шкоду, заподіяну працівником при виконанні ним службових обов'язків.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 1166 ЦК України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Отже, позадоговірна (деліктна) відповідальність, яка є видом цивільно-правової відповідальності, настає при існуванні складу правопорушення, що включає такі елементи, як: а) протиправність поведінки (активна або пасивна); б) шкода; в) причинний зв'язок між ними; г) вина заподіювача шкоди.

Відповідач не надав доказів, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Порушення лісового законодавства у вигляді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України (ст.ст. 105, 107 Лісового кодексу України).

Частиною 1 статті 69 вказаного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відносно заперечень відповідача з приводу того, що договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, як доказ вини працівників ДП "Кременецьке лісове господарство" у незаконній рубці лісу є безпідставним з огляду на те, що посади лісничого та майстра лісу не входять до вичерпного переліку посад та робіт, які заміщуються або виконуються працівниками, з якими можна укласти договір про повну матеріальну відповідальність згідно постанови № 447/24 від 28.12.1977 р." Про затвердження переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення схоронності цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування у процесі виробництва, а також типового договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність", суд зазначає, що відповідно до п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 року N 14 "Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками" (з наступними змінами), суд зобов'язаний перевірити, чи належать спірні посадові особи відповідача до категорії працівників, з якими згідно зі ст. 1351 КЗпП України може бути укладено про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, тільки у випадках розгляду справи про матеріальну відповідальність на підставі письмового договору, укладеного працівником з підприємством, установою, організацією, про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей (недостача, зіпсування), переданих йому для зберігання або інших цілей (п. 1 ст. 134 КЗпП України).

При цьому, предметом розгляду у даній справі є cтягнення з ДП "Кременецьке лісове господарство" збитків за порушення законодавства про природно-заповідний фонд, відтак питання щодо матеріальної відповідальності на підставі письмових договорів, укладених лісничим та майстрами лісу з ДП "Кременецьке лісове господарство" не є предметом даного спору та судом не досліджується.

Відповідно до проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665, а також такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 року №541 розрахунку, державною екологічною інспекцією у Тернопільській області нараховано збитки за самовільну рубку дерев, допущену ДП "Кременецьке лісове господарство", у розмірі 29468,50 грн., а також 898,52 грн. - за пошкодження дерев до ступеня припинення росту.

Разом з тим, відповідач позовні вимоги в частині стягнення 898,52 грн. збитків за пошкодження дерев до ступеня припинення росту визнав та надав докази сплати зазначеної суми ( копія квитанції № Q521975641 від 19.06.2014 р. знаходиться в матеріалах справи).

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач під час розгляду справи надав суду докази часткової сплати заявленої до стягнення суми, суд визнає позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків в сумі 29 468,50 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення. Щодо стягнення з відповідача на користь позивача 898,52 грн. збитків за пошкодження дерев до ступеня припинення росту, суд, в порядку п.1-1 ст.80 ГПК України, в цій частині позовних вимог провадження у справі припиняє.

За ст. 49 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору (ч. 3 ст. 49 ГПК України).

Відповідно до п. 4.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 81, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" (вул. Акімова, 26, м.Кременець, Тернопільська область,47000, код ЄДРПОУ 00993047) 29 468 (двадцять дев'ять тисяч чотириста шістдесят вісім) грн. 50 коп. збитків, завданих державі в результаті порушення законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки дерев, зокрема:

26 317 (двадцять шість тисяч триста сімнадцять) грн. у наступних частинах:

- 30%, що становить 7895 (сім тисяч дев'яносто п'ять) грн. 10 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 50%, що становить 13 158 (тринадцять тисяч сто п'ятдесят вісім) грн. 50 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Васьківецької сільської ради;

- 20%, що становить 5263 (п'ять тисяч двісті шістдесят три) грн. 40 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33116331700606, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 36488038 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012;

3 151 (три тисячі сто п'ятдесят одну) грн. 50 коп. у наступних частинах:

- 30%, що становить 945 (дев'ятсот сорок п'ять) грн. 45 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 50%, що становить 1575 (одну тисячу п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 75 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Суразької сільської ради;

- 20%, що становить 630 (шістсот тридцять) грн. 30 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33116331700606, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 36488038 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012;

3. Стягнути з Державного підприємства "Кременецьке лісове господарство" (вул. Акімова, 26, м. Кременець, Тернопільська область,47000, код ЄДРПОУ 00993047) в дохід Державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

5. В частині стягнення 898,52 грн. збитків за пошкодження дерев до ступеня припинення росту припинити провадження у справі.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 23.07.2014 р. через місцевий господарський суд.

Суддя Н.В. Охотницька