ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 червня 2014 року № 826/4267/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятостідоОСОБА_1про стягнення коштів
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Київський міський центр зайнятості (надалі - позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі відповідач) про стягнення коштів в сумі 4588.00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута без поважних причин сума матеріального забезпечення на випадок безробіття і соціальних послуг, отриманих обманним шляхом.
У судовому засіданні представником Київського міського центру зайнятості підтримано позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позові, оскільки на день розгляду справи в суді неправомірно отримані відповідачем кошти не повернуто.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Позиції щодо заявлених позовних вимог суду не повідомив.
Відповідачем не надано заперечень факту, перебування у трудових відносинах з ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» (надалі ТОВ «УЦН та ПР»)
Відповідно до вимог ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта у справі, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 02.01.2013 звернувся до Дніпровського районного центру зайнятості м.Києва (надалі - Дніпровський РЦЗ) з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно чинного законодавства України, в якій зазначив інформацію про те, що він не є найманим працівником, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, як фізична особа-підприємець не зареєстрований, не укладав договір цивільно-правового характеру. Статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю відповідачу надано 02.01.2013, відповідно до витягу із наказу Дніпровського РЦЗ №130102 від 02.01.2013. Відповідно до ст.43 Закону України «про занятість населення», а також відповідно до п.п.1,3,4, ст.22,23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі закон) та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 (надалі - порядок 307), відповідачу було призначено допомогу по безробіттю з 09.01.2013.
Згідно наказу Дніпровського РЦЗ № НТ131007 від 07.10.2013 відповідачу припинена реєстрація з 07.10.3013, у зв'язку з працевлаштуванням безробітного. Відповідно до пп.1 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 (надалі - Закон України №1533-ІІІ).
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначено Законом України «Про зайнятість населення» (надалі - Закон України №5067-VI).
Згідно з пп.18 ч.2 ст.22 Закону України №5067-VI територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відповідно покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері соціальної політики, державної податкової політики та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а в разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення особам, які були зареєстровані безробітними здійснюється у відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації № 60/62 від 13.02.2009 та постановою Правління пенсійного фонду України № 7. від 13.02.2009.
Для проведення зазначених розслідувань центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України, шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у ому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, ДПА України та ПФУ, як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та визначення розміру матеріального забезпечення.
Так, керуючись зазначеними вимогами законодавства позивачем проведено розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідача. При проведенні розслідування страхового випадку, яке здійснене шляхом електронної звірки даних, що зазначені у документах, поданих ОСОБА_1 до Дніпровського РЦЗ, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, з базою даних Державної податкової адміністрації України. В процесі звірки отриманих даних файлу ДПІ (в електронному вигляді) інформацією щодо розслідування страхових випадків виявлено, що під час перебування на обліку в Дніпровському РЦЗ м.Києва та отримання допомоги по безробіттю, безробітний ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ «УЦН та ПР» (код ЄДРПОУ 38408883) та отримав дохід по цивільно-правовому договору.
У зв'язку з виявленням розбіжностей в реєстраційних даних ДПІ Дніпровського району м. Києві та Дніпровського РЦЗ м.Києва, здійснено заходи щодо перевірки ТОВ «УЦН та ПР», з метою отримання повної інформації про діяльність та доходи, отримані відповідачем. Під час здійснення перевірки встановлено, що відповідач виконував роботи згідно цивільно-правового договору №361 від 01.06.2013 по 30.06.2013 з ТОВ «УЦН та ПР», та отримував дохід. За результатами перевірки було складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №291 від 12.11.2013.
Згідно до ст.1 Закон України №5067-VI до зайнятого населення відносяться громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і закордоном, у фізичних осіб; також до зайнятого населення відносяться громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Відповідно до пп.2, 3, 4 ст.36 Закону України №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації. Незастраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, виконують обов'язки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи.
Отже, відповідно до ст.7 Закону України №1533-ІІІ видами забезпечення є допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Згідно довідки наданої Дніпровським РЦЗ №4976-06/23 від 15.11.2014 відповідачем за період 01.06.2013 по 30.06.2013 отримано допомогу по безробіттю у сумі 4588,00грн. Дніпровським РЦЗ направлено лист - повідомлення №4975-07/23 від 15.11.2013 про необхідність повернення незаконно отриманих коштів. На час винесення рішення кошти відповідачем не повернути.
Суд бере до уваги, що допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. В результаті несплати відповідачем вказаних коштів, до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не надходять кошти, спрямовані на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що зачіпає інтереси держави.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Несплата відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає в повному обсязі, Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Дніпровському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач їх не спростував, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості незаконно отриманих коштів у розмірі 4588.00грн.
Керуючись ст.ст.9, 11, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в сумі 4588,00(чотири тисячі п'ятсот вісімдесят вісім)грн.00коп.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Клименчук