У Х В А Л А
Справа №817/2102/1427 липня 2014 року м. РівнеСуддя Рівненського окружного адміністративного суду Гломб Ю.О., розглянувши позовну заяву
Млинівського міжрайонного прокурора доМлинівської селищної ради про скасування рішення, визнання договору оренди землі незаконнимВ С Т А Н О В И В:
Млинівський міжрайонний прокурор звернувся до суду із позовною заявою про скасування рішення Млинівської селищної ради від 25.04.2014 року №1308 як незаконного, визнання договору оренди землі від 01.05.2014 року №368, укладеного між Млинівською селищною радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, незаконним.
У відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання договору оренди землі незаконним слід відмовити з наступних підстав.
За змістом прохальної частини позовної заяви (п. 3) прокурор просить визнати незаконним договір оренди землі №368 від 01.05.2014 року, укладений між Млинівською селищною радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1. ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Враховуючи, що спір про визнання незаконним договору оренди землі є таким, що виник із земельних правовідносин, дані позовні вимоги не віднесено до компетенції адміністративного суду, в спірних правовідносинах беруть участь суб'єкти господарювання, суд приходить до висновку, що спірні правовідносини підсудні господарському суду.
Суд зазначає також наступне. Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, рішенням Млинівської селищної ради від 27.06.2014 року №1379 відхилено подання Млинівського міжрайонного прокурора від 18.06.2014 року №51-1882вих.14 "Про усунення порушень земельного законодавства".
Прокурор до адміністративного суду звертається на підставі ст. 20, 23 Закону України "Про прокуратуру".
Частиною 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII передбачено, що у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:
1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;
2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;
3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Наведені вимоги кореспондують з положеннями частини 5 статті 105 КАС України, якою встановлено, що адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
Таким чином, вимога прокурора про визнання незаконним договору оренди землі суперечить положенням частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII та не підлягає розгляду в порядку встановленому цією статтею судом адміністративної юрисдикції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 165 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Відмовити Млинівському міжрайонному прокурору у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Млинівської селищної ради в частині визнання незаконним договору оренди землі №368 від 01.05.2014 року, укладеного між Млинівською селищною радою та ФОП ОСОБА_1
Роз'яснити позивачу, що розгляд даних позовних вимог віднесено до юрисдикції господарського місцевого суду.
Повторне звернення з тією самою позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу невідкладно.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Гломб Ю.О.