Рішення № 39915564, 23.07.2014, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
23.07.2014
Номер справи
635/1276/14-ц
Номер документу
39915564
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 635/1276/14-ц

Провадження № 2/635/1208/2014

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2014 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

Головуючого судді - Караченцева І.В.,

за участю секретаря - Врублевської І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агенства водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державного агенства водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посилаючись на те, що він ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕСА також інвалідом 2-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи. З виходом на пенсію позивач перебуває на обліку і отримує мінімальну пенсію в Управлінні пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області. Так як, позивач працював на ПАТ «ДЕРЖАВНЕ АГЕНСТВО ВОДНИХ РЕСУРСІВ Харківське обласне управління водних ресурсів Харківське міжрайонне управління водного господарства», а з 01.05.1986 року по 31.05. 1986 року позивача було признано в військову частину № 64354 приймати участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач звернувся до «ДЕРЖАВНЕ АГЕНСТВО ВОДНИХ РЕСУРСІВ Харківське обласне управління водних ресурсів Харківське міжрайонне управління водного господарства» з заявою, про видачу довідки по формі №3 для перерахунку пенсії. На що листом № 1149 від 17.10.2013р. йому було відмовлено, а саме «... Довідку про заробітну плату по формі №3 для пред'явлення в Пенсійний фонд України в Харківському районі, Харківської області видати не можемо, в зв'язку з відсутністю довідки з військової частини де вказана зона, населений пункт, кратність знаходження ОСОБА_1 в зоні ліквідації аварії на ЧАСС. Разом з тим, оплата проведена без урахування постанов і розпоряджень уряду. З урахуванням викладених обставин позивач просив визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок і видати нову довідку про заробітну плату встановленої форми № 3 за період перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до висновку судово-економічної експертизи, витрати, понесені на проведення судово-економічної експертизи стягнути з відповідача на користь позивача.

Відповідач позов визнав частково, заперечував в частині оплати за проведення експертизи.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, приходить до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС. Згідно ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ позивача внесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 з вкладкою № 121108, а також інвалідом 2-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.8).

Згідно військового квитка від 01.11.1970р. за № 5872115 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 30.04.1986р. по 04.06.1986р. та отримав дозу опромінення 25 рентгенів, внаслідок чого став інвалідом 2-ї групи (а.с.9).

17 жовтня 2013 року, ОСОБА_1 звернувся до «ДЕРЖАВНЕ АГЕНСТВО ВОДНИХ РЕСУРСІВ Харківське обласне управління водних ресурсів Харківське міжрайонне управління водного господарства» з заявою, про видачу довідки по формі №3 для перерахунку пенсії. Листом № 1149 від 17.10.2013р. йому було відмовлено в перерахунку та вказано, що «... Довідку про заробітну плату по формі №3 для пред'явлення в Пенсійний фонд України в Харківському районі, Харківської області видати не можемо, в зв'язку з відсутністю довідки з військової частини де вказана зона, населений пункт, кратність знаходження ОСОБА_1 в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС. (а.с.22)

З звернення до УПФУ в Харківській області позивачу стало відомо, що для отримання підвищеного розміру пенсії необхідно надати довідку про розрахунок заробітної плати за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Таким чином, вбачається, що право позивача порушене, оскільки відсутність довідки про перерахунок заробітної плати позбавляє його на призначення та отримання відповідного підвищення пенсії, внаслідок чого він вимушений звернутись до суду з даним позовом. Законність вимог позивача підтверджується наступними нормативними актами:

Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР від 07.05.1986р. №524-156 і Постановою Ради Міністрів України №168-5 від 08.05.1986р., згідно якої передбачено проводити оплату праці працівникам, безпосередньо зайнятім на роботах з усунення наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100% тарифним ставкам.

Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС№ 665-195 від 05.08.1986р., згідно якої визначено встановлення працівникам підприємств, організацій і установ, що виконують роботи з усунення наслідків аварії на ЧАЕС максимального розміру премії - 60% від тарифної ставки на місяць. Пункт 5 цієї постанови дозволяв залучати працівників до робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії у вихідні і святкові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.

Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрсовпрофу № 207-7 від 10.06.1986р. передбачено, що положення постанов №665-195 та №524-156 поширюється також працівників та військовослужбовців, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначеною постановою № 207-7 встановлений максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки на місяць. При цьому премія, згідно п.1 Постанови Державного комітету СРСР по праці і соціальних питаннях і Секретаріату ВЦСПС № 153\10-43 від 07.05.1996р. повинна нараховуватися зі збільшеної заробітної плати, виходячи з підвищених (Постанова № 524-156) тарифних ставок.

Згідно ст.3 ЗУ "Про правонаступництво" від 12.09.1991р., Закони УРСР і інші нормативні акти діють на території України, оскільки вони не суперечать Законам України, прийнятим після проголошення незалежності, у зв'язку з чим зазначені нормативні акти є діючими, що також підтверджується листом Міністерства праці України №18-д 1452\5 від 23.10.2000р. Крім того роз'ясненням Міністерства праці України від 23.10.1992р. №09-3751 передбачено, що у випадку неправильності оплати праці в зоні відчуження необхідно зробити перерахунок заробітної плати особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно чинного законодавства.

Постановою Держкомітету СРСР по праці і соціальним питанням та Секретаріату ВЦСПС № 15310-43 від 07.05.1986р. визначено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, установлені граничні розміри премій, які варто обчислювати з підвищених до 100% тарифних ставок й посадових окладів. Пункт 4 цієї Постанови встановлює 6-годинний робочий день і 36-годинний робочий тиждень.

Положеннями п.2 Постанови № 524-156, п.1 Постанови № 665-195, п.1 Постанови №207-7 передбачено, що за працівниками, спрямованими на роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за місцем основної роботи зберігається, крім того, середня заробітна плата.

Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011р. затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктами 3 та 6 якої передбачено, що у разі, коли особа працювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами відчуження… Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. В усіх випадках премія, передбачена п.п.3 п.1 Постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986р. №207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Керівництво Харківського міжрайонного управління водного господарства не мало права надавати довідку про відсутність нарахувань ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю довідки з військової частини де вказана зона, населений пункт, кратність, знаходження ОСОБА_1 в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС, оскільки відповідно до ст.15 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період видають підприємства, установи й організації, де працювала людина на момент відрядження в зоні відчуження.

В частині позовних вимог щодо стягнення витрат за проведення судово-економічної експертизи з відповідача на користь позивача необхідно відмовити, оскільки відповідно до ч. 3 ст.10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч. 2 ст.60 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, та у зв'язку із чим проведена експертиза є одним із заходів доказування.

Позивач є інвалідом другої групи, тому звільнений від сплати судового збору, в зв'язку з чим судові витрати на підставі ст. 88 ЦПК України, необхідно стягнути з відповідача на користь держави.

На підставі ст. 15 Закону України "Про статус га соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст. ст.10, 11, 60, 88, 212-215, 376 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до "Державного агенства водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів" в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС задовольнити частково.

Визнати дії «Державного агенства водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів" в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату встановленого зразка по формі №3 за роботу у 01.05.1986 року по 31.05. 1986 року в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з урахуванням вимог, передбачених на той момент законодавчими актами - неправомірними.

Зобов'язати "Державне агенство водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів" в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства зробити перерахунок та видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату форми № 3 за період перебування його в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01 травня 1986 р. по 31 травня 1986 р. (за 2 варіантом судово-економічної експертизи № 3355 від 12.05.2014р.)

Стягнути з Державного агенства водних ресурсів Харківського обласного управління водних ресурсів" в особі Харківського міжрайонного управління водного господарства судовий збір на користь держави в сумі 243,60грн. (двісті сорок три гривні сорок копійок), який сплачується за наступними реквізитами: КОД ЄДРПОУ суду: 02894007, найменування підрозділу: УДК у Харківському районі Державної казначейської служби України, код отримувача коштів ЄДРПОУ: 37999633, банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області, МФО: 851011, код класифікації доходів бюджету: 22030001, № доходного рахунку для сплати судового збору: 31214206700429.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя І.В.Караченцев