Постанова № 39914822, 23.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.07.2014
Номер справи
826/8808/14
Номер документу
39914822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/217

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 липня 2014 року 16:33 № 826/8808/14

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у м. Києві в особі Реєстраційної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії Суддя О.В.Головань

Секретар Ю.О.Литвиненко

Представники:

Від позивача: ОСОБА_3 - п/к (дов. від 30.03.14 р.)

Від відповідача: Ткачук О.П. - п/к (дов. від 07.04.14 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, що стала наслідком неналежного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо державної реєстрації права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві на підставі поданої заяви ОСОБА_1 провести державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні 23.07.14 р. оголошено резолютивну частину постанови про часткове задоволення позовної заяви.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.11.13 р. ОСОБА_1 звернувся до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві із заявою № 4161404 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме виникнення права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1. Зазначена заява подана представником ОСОБА_3 разом з документом, що підтверджує повноваження особи - довіреністю від 13.06.11 р. серії ВРЛ №151157, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно №8685187 від 05.12.13 р. встановлено, що із вищевказаною заявою звернулася неналежна особа, та керуючись ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктами 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.11 р. №703, відмовлено у державній реєстрації права приватної власності на садовий будинок, що розташований у АДРЕСА_1 за ОСОБА_1.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.14 р. у справі №826/104/14 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про скасування рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві № 8685187 від 05.12.13 р. про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень; зобов'язання Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві в термін, визначений законодавством, вчинити всі дії щодо державної реєстрації права власності на підставі заяви ОСОБА_1 за реєстраційним №4161404 від 25.11.13 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, - відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.05.14 р. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.14 р. у справі №826/104/14 скасовано, скасовано рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві № 8685187 від 05.12.13 р. про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень; зобов'язано Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві в термін, визначений законодавством, вчинити всі дії щодо державної реєстрації права власності на підставі заяви ОСОБА_1 за реєстраційним №4161404 від 25.11.13 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

29.04.14 р. позивач в особі представника ОСОБА_3 повторно поштою звернувся до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме виникнення права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1.

28.05.14 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві винесено рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, згідно якого зупинено розгляд заяви позивача у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, довідки з Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна щодо реєстрації права власності на даний об'єкт, документ, що підтверджує можливість використання печатки та кутового штампу, довідку з зазначенням дати і суми сплати пайового внеску.

Вказане рішення скеровано представнику позивача супровідним листом від 16.06.14р. №308/55.

Листом від 25.06.14 р. №17278/0/11-14 Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м. Києві рекомендувала позивачу звернутись до Реєстраційної служби з заявою про державну реєстрацію права власності у передбаченому законодавством порядку.

15.07.14 р. Державна реєстраційна служба України листом за №Б-2635-07 повідомила представника позивача про результати розгляду скарги на дії працівників Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві щодо розгляду заяви позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме виникнення права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1. У відповіді зазначено про доручення вжити заходи щодо перегляду рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та, у разі необхідності, відновлення розгляду заяви №6718143.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність відповідача протиправною з таких підстав.

Позивач зазначає, що ним згідно Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.13 р. №868, подано всі необхідні документи для реєстрації права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1, тоді як відповідачем в порушення ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" протягом п'ятиденного строку не проведено державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Також позивач звертає увагу на ту обставину, що оцінка підставам винесення рішення від 28.05.14 р. №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надано оцінку у листі від 15.07.14 р. за №Б-2635-07 Державної реєстраційної служби України.

Відповідач - Головне управління юстиції у м. Києві в особі Реєстраційної служби - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що дії реєстраційної служби щодо розгляду заяви позивача відповідають чинному законодавству.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" -

Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішення про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень (ст. 15);

У разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень (ст. 22).

В даному випадку ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме виникнення права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1 29.04.14 р. (зареєстровано 15.05.14 р. Реєстраційною службою Головного управління юстиції у місті Києві).

Відповідно, з врахуванням положень ст. 15, 22 Закону рішення про державну реєстрацію (відмову у державній реєстрації) або про зупинення розгляду заяви мало бути прийняте протягом п'яти робочих дні - по 22.05.14 р. включно, тоді як рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийнято 28.05.14 р., що свідчить про порушення вимог ст. 15, 22 Закону щодо строків прийняття рішення за результатами розгляду заяви.

Щодо підстав прийняття рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень суд зазначає наступне.

Згідно змісту рішення воно прийняте у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, довідки з Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна щодо реєстрації права власності на даний об'єкт, документ, що підтверджує можливість використання печатки та кутового штампу, довідку з зазначенням дати і суми сплати пайового внеску. При цьому, у рішенні відсутні посилання на конкретні положення Закону та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, на виконання яких необхідно надати зазначені документи.

Згідно п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.13 р. №868, у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає:

документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;

документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.

Оскільки в даному випадку позивачем подано заяву про реєстрацію права власності на об'єкт, попередньо не зареєстрований як об'єкт нерухомого майна, має місце реєстрація новозбудованого майна. Відповідно, вимога надати довідку з Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна щодо реєстрації права власності на даний об'єкт не може бути визнана законною.

Положення не передбачає окремих вимог щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться в садовому товаристві, зокрема, не передбачено надання довідки з зазначенням дати і суми сплати пайового внеску.

Щодо вимоги надати документ, що підтверджує можливість використання печатки та кутового штампу, то відповідна вимога Положенням також не передбачена.

За таких обставин у суду є підстави для висновку про прийняття вказаного рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на порушення вимог законодавства, що є підставою для визнання його незаконним та скасування.

В даному випадку суд вважає за необхідне для повного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог в порядку ч. 2 ст. 11 КАС України та розглянути вимогу про визнання незаконним та скасування вказаного рішення, про що відсутні вимоги у позовній заяві.

Оскільки за результатом отримання заяви позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме виникнення права приватної власності на садовий будинок у АДРЕСА_1, Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві прийнято рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.05.14 р., то відповідачем не допущено бездіяльності щодо розгляду вказаної заяви, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.

Також суд зазначає, що рішення №13373300 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не є рішенням про відмову у державній реєстрації прав на нерухоме майно по суті, тому у зв'язку з визнанням вказаного рішення незаконним та його скасуванням Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м. Києві як суб'єкт владних повноважень зобов'язана розглянути заяву позивача та прийняти рішення по суті заяви.

Оскільки позивачу не відмовлено в реєстрації об'єкта нерухомого майна по суті, суд не може надати оцінку підставам для відмови у проведенні державної реєстрації і, відповідно, зобов'язати провести державну реєстрацію об'єкта нерухомого майна, оскільки відмова є безпідставною.

Також суд не знаходить підстав для задоволення клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення згідно ч. 1 ст. 267 КАС України.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління юстиції у м. Києві в особі Реєстраційної служби щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

3. Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.05.14 р. №13373300.

4. Зобов'язати Головне управління юстиції у м. Києві в особі Реєстраційної служби розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 з винесенням рішення по суті у передбачені законодавством строки.

5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 36, 54 грн. судового збору.

7. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 28.07.14 р.