ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 липня 2014 року м. Київ № 826/10586/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клочкова Н.В., ознайомившись з позовною заявою
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмасінвест" до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві в особі державного реєстратора Заіко Ірини Володимирівни про визнання протиправними дій, скасування рішення,В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмасінвест» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві в особі державного реєстратора Заіко Ірини Володимирівни (відповідач) з наступними позовними вимогами:
- визнання протиправними дій державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 3800129 від 09.07.2013;
- скасувати рішення Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 3800129 від 09.07.2013.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:
...3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;...
Враховуючи положення п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, суд звертає увагу позивача на необхідність уточнення позовних вимог та точне вказання відповідача виходячи з наступного.
Позивачем заявлено дві позовні вимоги, одна з них щодо оскарження дій - до державного реєстратора (як посадової особи суб'єкта владних повноважень), а друга - щодо оскраження рішення - до відділу (як органу владних повноважень).
Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів
При цьому, в позові вказано лише одного відповідача (відділ в особі державного реєстратора) та надано примірник позову лише для одного відповідача.
Суд звертає увагу на те, що така форма вказання відповідача є неприпустимою, адже відповідачем може бути орган та/або посадова особа, а вказувавши орган в особі посадової особи позивач позбавляє одного з відповідачів права взяти участь в даному судовому процесі.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина 2 цієї статті встановлює, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 КАС України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України 06.04.2011 № 401/2011, основними завданнями Укрдержреєстру є: реалізація державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Згідно п. 7 Положення, Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Враховуючи вищевикладене, суд звертає увагу позивача на те, що в даній категорії справ належним відповідачем є Реєстраційна служба головного управління юстиції у м. Києві, а не посадова особа чи відділ.
Отже, позивачем не дотримано вимог п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, оскільки ним заявлені позовні вимоги до особи, що не є відповідачем в даній справі та не надано примірник позову для всіх осіб, до яких пред'явлено позовні вимоги.
Згідно статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, позивачу необхідно привести позовну заяву та додані до неї документи у відповідність до вимог КАС України шляхом: приведення позовних вимог у відповідність до належного відповідача, згідно КАС України, вказання у позові належного відповідача та його реквізитів, і надання необхідної кількості примірників нової позовної заяви.
Керуючись статтями 105, 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Будмасінвест» без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Н.В. Клочкова