ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2014 року Справа № 803/1388/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,
за участю представника позивача Кушнір Ю.В.,
представника відповідача Романюка В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за поданням Луцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» про зупинення видаткових операцій на рахунках та зобов'язання платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ) звернулася з поданням до Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» (далі - ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2») про зупинення видаткових операцій на рахунках та зобов'язання платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відовідно до статті 89 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Луцькою ОДПІ було прийнято рішення №3 від 05.01.2011 року про опис майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» в податкову заставу. На виконання вимог п. 89.3 ст. 89 та п. 91.3 ст. 91 ПК України податковим керуюючим було здійснено виїзд за адресою ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2», 45650, Волинська обл., Луцький р-н., с. Рованці, вул. Промислова, 4, з метою виконання рішення №3 від 05.01.2011 року та здійснення опису майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів№2» в податкову заставу.
Однак, виконуючий обов`язки директора підприємства відмовився допускати податкового керуючого до опису майна в податкову затаву, мотивючи це тим, що у нього немає таких повноважень і необхідно дозвіл від Мністерства аграрної політики України.
Податковим керуючим о 16 год. 15 хв. 08.07.2014 року було складено акт відмови платника податків від опису майна в податкову заставу №280/25/005. Виконуючий обов`язки директора ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» був ознайомлений з даним актом, про що свідчить підпис останнього в акті. Таким чином за наявності законних підстав у податкового керуючого для здійснення опису майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів№2», йому було відмовлено у допуску до опису майна даного платника податків.
Тому, позивач покладаючись на п. 89.4 ст. 89 ПК України просить зупинити видаткові операції на рахунках та зобов`язати ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» виконати законні вимоги податкового керуючого щодо допуску до опису майна в заставу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у поданні, просила його задовольнити.
Представник відповідача подання не визнав, просив в його задоволенні вдмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що подання підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що за ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» рахується податковий борг в сумі 10 122 619,52 грн., а саме з податку на додану вартість в сумі 3 090 763,51 грн., з податку на прибуток в сумі 6 236 005,65 грн., зі сплати штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 795 840,09 грн. та збору за користування радіочастотами в сумі 10,25 грн., що підтверджується оглянутим в судовому засіданні розрахунком сум податкового боргу. Крім того частина податкового боргу в сумі 9 761 418,85 грн. стягнута за постановами Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2011 року в справі 2а/0370/570/11, від 09.03.2011 року в справі №2а/0370/450/11, від 28.04.2014 року №803/774/14, які набрали законної сили.
05.01.2011 року Луцькою ОДПІ було прийнято рішення №3 про опис майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» в податкову заставу. На виконання вимог п. 89.3 ст. 89 та п. 91.3 ст. 91 ПК України податковим керуюючим було здійснено виїзд за адресою ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2», 45650, Волинська обл., Луцький р-н., с. Рованці, вул. Промислова, 4, з метою виконання рішення №3 від 05.01.2011 року та здійснення опису майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» в податкову заставу.
Однак, виконуючий обов`язки директора підприємства відмовився допускати податкового керуючого до опису майна в податкову затаву, мотивючи це тим, що у нього немає таких повноважень і необхідно дозвіл від Мністерства аграрної політики України.
Податковим керуючим о 16 год. 15 хв. 08.07.2014 року було складено акт відмови платника податків від опису майна в податкову заставу №280/25/005. Виконуючий обов`язки директора ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів№2» був ознайомлений з даним актом, про що свідчить підпис останнього в акті.
Відповідно до пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
В силу вимог пункту 91.4. статті 91 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Відповідно до підпункту 20.1.32. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право: звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Як встановлено судом, на час звернення до суду, за ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» існує податковий борг в сумі 10 122 619,52 грн., що підтверджується оглянутими в судовому засіданні копіями постанов Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2011 року в справі 2а/0370/570/11, від 09.03.2011 року в справі №2а/0370/450/11, від 28.04.2014 року №803/774/14, які набрали законної сили, розрахунком податкового боргу, що підтверджує виникнення в Луцької ОДПІ право податкової застави відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 89.2 статті 89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно. У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Згідно пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Наявний в матеріалах справи акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу підтверджує факт не допуску податкового керуючого до здійснення опису майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» у податкову заставу.
З урахуванням зазначених вище положень законодавства судом встановлено, що дії податкового керуючого щодо спроби здійснення опису майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» у податкову заставу та складання відповідного акту про його не допуск є обґрунтованими та законними, у зв'язку з наявністю у відповідача податкового боргу та прийняттям відповідного рішення про опис майна у податкову заставу.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на те, що підприємство має податковий борг, враховуючи відмову платника податків надати документи для здійснення опису майна в податкову заставу та створення перешкод податковому керуючому у виконанні повноважень, існують усі законодавчі підстави для зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків строком на два місяці.
Доказів, які б спростовували доводи заявника, підприємство суду не надало.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що подання Луцької ОДПІ щодо зупинення видаткових операцій на рахунках та зобов'язання платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 41, 71, 160, 162, 163, 183-3, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі статтей 20, 38, 89, 91 Податкового кодексу України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Зупинити на два місяці видаткові операції на рахунках Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» (45650, Волинська область, Луцький район, село Рованці, вулиця Промислова, код ЄДРПОУ 00953065):
Зобов`язати Державне підприємство «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» допустити податкового керуючого для опису майна в податкову заставу.
Постанова відповідно до частини 8 статті 183-3 КАС України підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 16 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич