ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2014 року Справа № 803/1159/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Луцький міський центр зайнятості (далі - Луцький МЦЗ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю за період професійного навчання в сумі 1 498,11 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з 22.10.2013 року була зареєстрована у Луцькому міському центрі зайнятості як безробітна, у зв'язку з чим 26.11.2013 року між Луцьким МЦЗ та ОСОБА_1 був укладений договір № 0350113112600005 про направлення відповідача на професійну підготовку за спеціальністю, навчальною програмою "Продавець продовольчих товарів" зі строком навчання з 27.11.2013 року по 12.05.2014 року у Коледж технологій, бізнесу та права Східноєвропейського національного університету імені Л. Українки. Однак ОСОБА_1 не виконала умов договору, а саме: не пройшла повного курсу навчання, не відвідувала заняття без поважних причин, у зв'язку із чим наказом № 51-од від 14.03.2014 року відповідача відраховано з навчання. Луцьким міським центром зайнятості прийнято рішення про повернення відповідачем коштів, затрачених на її навчання в розмірі 1 092,75 грн., а також сума виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання у розмірі 405,36 грн., на загальну суму 1 498,11 грн., проте остання в добровільному порядку їх не повернула.
Позивачем 04.07.2014 року за вхідним номером №8612/14 надано до суду клопотання про розгляд справи у відсутності його представника. Позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання на виклик суду для участі в розгляді справи не з'явилася, свого повноважного представника не направила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4302508004762 від 27.06.2014 року. Причини неявки суду не повідомила, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не зверталася.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Разом з тим, частиною 1 статті 41 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням наведеного, справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог. Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Стаття 2 Закону України "Про зайнятість населення" визначає, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.10.2013 року зареєстрована в Луцькому МЦЗ як така, що шукає роботу. Відповідно до поданої нею заяви від 22.10.2013 року, яка досліджена судом, відповідач зареєстрована в Луцькому МЦЗ, їй надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
З дослідженої судом заяви ОСОБА_1 від 22.10.2013 року до позивача про надання статусу безробітного відповідач зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію.
Крім того, відповідно до договору № 0350113112600005 від 26.11.2013 року, укладеного між Луцьким міським центром зайнятості та ОСОБА_1 остання проходила перепідготовку в Коледжі технологій, бізнесу та права Східноєвропейського національного університету імені Л. Українки за професією, спеціальністю, навчальною програмою "Продавець продовольчих товарів" зі строком навчання з 27.11.2013 року по 12.05.2014 року з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
З дослідженого в судовому засіданні наказу Коледжу технологій, бізнесу та права Східноєвропейського національного університету імені Л. Українки №51-од від 14.03.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 було відраховано з числа слухачів за пропуски занять без поважних причин та невиконання навчальної програми з 02 грудня 2013 року.
Згідно з пунктом 3.1.2. Договору у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад та витрат на проживання.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню. Виплата матеріальної допомоги здійснюється з першого дня навчання. Тривалість виплати матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати. Порядок надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
З розрахунку вартості навчання вбачається, що на навчання ОСОБА_1 витрачено державні кошти на суму 1 092,75 грн. Також розрахунком матеріальної допомоги в період професійного навчання ОСОБА_1 підтверджується, що в період з 28.11.2013 року по 20.12.2013 року їй виплачено матеріальну допомогу в сумі 405,36 грн.
Проаналізувавши вищевикладене, суд вважає, що відповідач, за не дотримання умов договору, повинна повернути кошти, затрачені на її навчання.
Отже, загальна сума коштів, затрачених державою на навчання відповідача та сума коштів матеріальної допомоги в період професійного навчання становить 1 498,11 грн.
Доказів про сплату коштів в сумі 1 498,11 грн. центру зайнятості відповідач суду не подала.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31.05.2013 року № 318/655, у разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позовні вимоги про стягнення коштів, затрачених на навчання в сумі 1 498,11 грн. задовольнити повністю.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", статті 2, 35 Закону України "Про зайнятість населення" , суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в користь Луцького міського центру зайнятості (43025 Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ярощука, будинок 2, ідентифікаційний код 13352315) 405 (чотириста п'ять) гривень 36 копійок матеріальної допомоги в період професійного навчання та 1 092 (одна тисяча дев'яносто дві) гривні 75 копійок коштів затрачених державою на її навчання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 09 липня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич