Постанова № 39909821, 25.07.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2014
Номер справи
821/2433/14
Номер документу
39909821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2433/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кузьменко Н.А.

при секретарі - Поповій К.Г.

за участю: представника позивача - Горбаня В.В.

представник відповідача - не прибув

третя особа - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Відділу Державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування постанови від 21.05.2014 ВП№39593421 про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн., -

встановив:

15 липня 2014 року до Херсонського окружного адміністративного суду з Комсомольського районного суду у м.Херсоні за підсудністю надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Відділу Державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, третя особа - ОСОБА_2 з позовними вимогами про визнання дій протиправними та скасування постанови від 21.05.2014 ВП№39593421 про накладення штрафу в сумі 680,00 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 03.09.2013 р. постановою про відкриття виконавчого провадження позивачу надано семиденний строк для добровільного виконання виконавчого листа від 29.08.2013 р. у справі № 2а-6967 та зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також провести відповідні виплати. За невиконнаня рішення у визначені строки, 21.05.2014 р. державним виконавцем підрозділу ВДВС Комсомольського РУЮ у м. Херсоні Савицьким Д.В. винесено постанову про накладення на УПФУ штрафу у розмірі 680,00 грн. Не погоджуючись із накладенням штрафу, позивач зазначає, що виплати вказаної категорії громадян фінансуються з Державного бюджету. Надбавки до пенсії за минулі роки на підставі судових рішень не передбачені в Державному бюджеті України на поточний рік, а тому відсутня вина позивача у невиплаті зазначеної допомоги, а відтак - підстави для накладення штрафу.

Представник відповідача в судове засіданні не прибув, але надіслав заперечення в яких просить суд розглянути справу за його відсутності та просить суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на ті обставини, що на виконанні у ВДВС Комсомольського РУЮ у м. Херсоні знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 2а-6967, виданого 29.08.2013 р. Комсомольським районним судом м.Херсона. 03.09.2013 р. на підставі заяви стягувача відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано семиденний строк на добровільне виконання рішення. У ході примусового виконання виконавчого документа встановлено, що боржником - УПФУ впродовж тривалого часу рішення суду у повному обсязі не виконане, а тому державним виконавцем винесено постанову про накладення штраф у розмірі 680,00 грн. за невиконання рішення без поважних причин.

Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, але надіслав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши надані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у місті Херсоні знаходиться виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа від 29.08.2013 р. № 2а-6967 виданого Комсомольським районним судом у м.Херсоні про зобов'язання УПФУ у м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком із розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати.

03.09.2013 р. на підставі заяви стягувача та ст.ст. 17, 19, 20, 25 Закону України "Про виконавче провадження" відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, боржнику надано семиденний строк на добровільне виконання рішення. Вказана постанова направлена позивачу.

09.08.2013 р. УПФУ надіслано до ВДВС лист, зі змісту якого слідує, що Управлінням виконано рішення суду в частині нарахування надбавки до пенсії. Також УПФУ зазначило, що виконання рішення суду в частині виплати заборгованості є неможливим, оскільки виплати вказаної категорії громадян фінансуються з Державного бюджету України, яким не передбачено такі виплати на поточний рік.

У вказаному листі позивач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845, якою затверджено порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

У зв'язку з невиконанням рішення суду в частині виплати надбавки до пенсії у ході примусового виконання виконавчого документа державним виконавцем 21.05.2014 р. винесено постанову про накладення на УПФУ у місті Херсоні штрафу у розмірі 680,00 грн.

Положеннями ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно зі ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-ХІV із змінами та доповненнями (далі - Закон № 606-ХІV) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 11 Закону № 606-ХІV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом

Відповідно до ч. 2 ст.75 Закону № 606-ХІV у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

Статтею 89 Закону № 606-ХІV встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Зі змісту вищезазначених норм слідує, що у разі невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк, останній зобов'язаний прийняти рішення про накладення на боржника штрафу у розмірі, передбаченому статтею 89 Закону № 606-ХІV.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що поважною причиною невиконання рішення суду в частині здійснення виплати ОСОБА_2 пенсії є відсутність бюджетного фінансування, оскільки вказані обставини не є підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Таким чином, приймаючи спірну постанову, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про виконавче провадження".

Слід відмітити, що Законом № 606-ХІV не встановлено строків накладення штрафів за невиконання рішення, а тому твердження позивача про порушення відповідачем строків притягнення УПФУ до відповідальності у вигляді штрафу є безпідставними.

Відповідно до частини 2 статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Слід відмітити, що Європейський Суд у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважує, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатує, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Оскільки позивачем не виконано вимоги відділу державної виконавчої служби Комсомольського РУЮ у м. Херсоні щодо виконання рішення суду, яке набрало законної сили без поважних причин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій державного виконавця та скасування спірної постанови.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вимог частини 3статті 160 КАС України, в судовому засіданні 25 липня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 94, 158 - 163 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Відділу Державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування постанови від 21.05.2014 ВП№39593421 про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн. - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 28 липня 2014 р.

Суддя Кузьменко Н.А.

кат. 11.5.