Постанова № 39899815, 22.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.07.2014
Номер справи
826/6274/14
Номер документу
39899815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 липня 2014 року № 826/6274/14

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси

до відповідача Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд»

про стягнення заборгованості в розмірі 119 971,53 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до відповідача Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» про стягнення заборгованості в розмірі 119 971,53 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2014 р., відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддею Добрянською Я.І. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/6274/14 та запропоновано відповідачу у строк до 28.05.2014 року, або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження, надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

За наслідками зазначеного, відповідачем 29.05.2014 р. до канцелярії суду було подано письмове заперечення на позовну заяву, в якому ПАТ «Укргазбуд» зазначає про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо стягнення з нього заборгованості в розмірі 119 971,53 грн.

Згідно з ч. 4 ст. 183-2 КАС України, у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Зважаючи на вказане, на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України, з метою з'ясування всіх фактичних обставин у справі, що будуть мати значення при вирішенні справи по суті, суд ухвалою від 30.05.2014 р. призначив судове засідання з розгляду адміністративної справи № 826/6274/14 із викликом сторін на 19.06.2014 р.

Позивач в судове засідання 19.06.2014 р. не прибув та не скерував свого представника, хоча останній належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи.

В позовній заяві позивач просить суд:

- стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 119 971,53 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси.

Згідно позовної заяви, позовні вимоги мотивовані тим, що Будівельно-монтажне управління № 10, яке є структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» без права юридичної особи та зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси як платник страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 р., має заборгованість по виплаті пільгових пенсій по Спискам № 1 та № 2 у загальному розмірі 119 971,53 грн., що підтверджується обґрунтованим розгорнутим розрахунком по кожному пенсіонеру окремо, а також карткою особового рахунку відповідача та актом звірки розрахунків суми витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач в судове засідання 19.06.2014 р. також не прибув та не скерував свого представника, хоча останній належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи.

В поданому до канцелярії суду письмовому запереченні на позовну заяву ПАТ «Укргазбуд» зазначає про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо стягнення з нього заборгованості в розмірі 119 971,53 грн., оскільки, по-перше, на думку відповідача, зазначений спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, та по-друге, на думку відповідача, позивачем не було надано до позовної заяви відповідних доказів, на підставі яких сформувалася вказана заборгованість.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на зазначене, та зважаючи на неприбуття всіх сторін по справі в судове засідання 19.06.2014 р. (позивача та відповідача), що були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, суд, з урахуванням вимог ст. ст. 41, 128 КАС України, ухвалив розглядати дану адміністративну справу № 826/6274/14 в порядку письмового провадження без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Про перехід до розгляду даної справи № 826/6274/14 в порядку письмового провадження позивача та відповідача було належним чином повідомлено листом від 19.06.2014 р., що отриманий останніми та докази зазначеного містяться в матеріалах справи.

Станом на 22.07.2014 р. інших документів від сторін по справі № 826/6274/14 до канцелярії суду не надходило.

Отже, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (далі - Управління), є органом державної влади, підвідомчим головному управлінню Пенсійного фонду України Одеської області і уповноважений державою на реалізацію державної політики в сфері забезпечення збору страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення», виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. Невиконання підприємствами вимог діючого законодавства щодо своєчасності сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду ставить під загрозу виконання державних програм, так як поряд із страховими внесками - це кошти, з яких складається бюджет Пенсійного фонду.

Згідно ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Для цих платників збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, згідно наявних матеріалів справи, Будівельно-монтажне управління № 10 є структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» (далі - БМУ № 10 ПАТ «Укргазбуд»), останнє не є юридичною особою та зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси за № 10071, як платник страхових внесків, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 р. (далі - Закон 1058).

На зазначеному товаристві, що також не було спростовано відповідачем, виконуються роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону 1058, підприємства, установи, організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на зазначених вище роботах. Відповідно до п. 6.1 р. 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.11.2003 р. № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону.

Відповідно до п. 6.4 та п. 6.8 р. 6 Інструкції, розмір сум, що підлягають відшкодуванню на поточний рік визначається відділами доходів органами ПФУ щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону 1058, які надсилаються підприємствам, установам, організаціям до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємство зобов'язане щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах.

Однак, як підтверджується наявними у справа доказами, зокрема: обґрунтованим розгорнутим розрахунком по кожному пенсіонеру окремо, а також карткою особового рахунку відповідача та актом звірки розрахунків суми витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в порушення вищенаведених норм законів, підприємство не відшкодувало суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Відповідно до п. 6.10 р. 6 Інструкції, у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії, надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Так, оскільки БМУ № 10 ПАТ «Укргазбуд» зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, то відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій повинно здійснюватися саме на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси.

Згідно Інструкції, особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій, на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах (п. 6.2), згідно уточнюючих довідок особливий характер робіт та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Як підтверджується наявними матеріалами справи, та не було жодними допустимими доказами спростовано відповідачем, за період з 01.01.2013 р. по 30.09.2013 р. БМУ № 10 ПАТ «Укргазбуд» по Спискам № 1 та № 2 має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси у загальній сумі 119 971,53 грн. (по Сп. № 1 - 55 784,00 грн., по Сп. № 2 -64 187,53 грн.).

З даного приводу Управління надало до матеріалів справи обґрунтований розрахунок, що стягується з розмежуванням по періодах (з 01.01.2013 р. по 30.09.2013 р. по Списках № 1 та № 2 у розмірі 119 971,53 грн.) та особам, які працювали на підприємстві відповідача.

Також позивачем до матеріалів справи в якості доказів було надано картку особового рахунку відповідача та акт звірки розрахунків суми витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах станом на 01.10.2013 р.

Згідно «Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійний фонд України від 30 квітня 2002 року № 224/30 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 р. за № 536/6824 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 20 «Порядку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих працівників. Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. Також, якщо підприємства видають довідки, що підтверджують спеціальний стаж роботи, то вони несуть відповідальність за їх надання та інформацію, що вони містять та зобов'язані відшкодувати.

Отже, вищезазначені дії Управління були здійснені останнім згідно вимог чинного законодавства, проте як заборгованість БМУ № 10 ПАТ «Укргазбуд» самостійно не сплачено, стосовно пільгових пенсій за Спискам № 1 та № 2 у загальній сумі 119 971,53 грн.

Таким чином, своїми діями відповідач порушує вимоги чинного законодавства, що призводить до дефіциту надходжень в бюджет Пенсійного фонду України та невиконання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав, тобто в визначений законодавством строк отримання пенсій.

В даному випадку, посилання відповідача на те, що зазначений спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, та позивачем не було надано до позовної заяви відповідних доказів, на підставі яких сформувалася вказана заборгованість - є необґрунтованими та безпідставними, а також спростовуються наявними матеріалами справи, та нормами наведеного законодавства.

Зважаючи на викладене в сукупності, дослідивши наявні у справі докази та проаналізувавши норми чинного законодавства з приводу даного спору, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач не надав допустимих доказів на підтвердження обґрунтувань щодо підстав відмови в позові, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом стягнення Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списками № 1 та № 2 в загальному розмірі 119 971,53 грн.

Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» (код ЄДРПОУ 14277604, юридична адреса: вул. Пироговського, 19, корп.2 м. Київ, 03110) у розмірі 119 971,53 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (код ЄДРПОУ 26302750) на р/р 256083013706 в Одеському Облуправлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845.

Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (код ЄДРПОУ 26302750, юридична адреса: 65007, м. Одеса, вул. Прохоровська, 3.).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі - 22.07.2014 р.