ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2014 року 10:05 Справа № 808/2908/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Білоусі А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Запорізької митниці Міндоходів про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 8 571,68 грн.,
за участю представників: від позивача - не прибув, від відповідача - не прибув, від третьої особи - не прибув, -
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Запорізької митниці Міндоходів, у якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 6 874,67 грн. та ввізне мито у розмірі 1 697,01 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та зазначено, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість та з ввізного мита, який виник в результаті несплати відповідачем сум, нарахованих контролюючим органом у податкових повідомленнях № 9 від 24.01.2012, та № 10 від 24.01.2012.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. До суду 17.06.2014 надав клопотання, у якому просить суд розглянути справу за відсутності уповноваженого представника. На позовних вимогах наполягає, оскільки сума боргу залишилась не сплаченою.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про місце, час та дату судового засідання повідомлений належним чином, 02 червня 2014 року. Жодних заяв, клопотань до суду від відповідача не надходило. Про причину неприбуття у судове засідання суд не повідомлено.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився. До суду 27.05.2014 надані письмові пояснення, в яких зазначено, що Запорізькою митницею 24.01.2012 винесені податкові повідомлення № 9 та № 10, які є чинними станом на час розгляду адміністративної справи, та посилаючись на норми Податкового кодексу України звертає увагу, що відповідач зобов'язаний сплатити нараховану контролюючим органом суму грошового зобов'язання.
Суддя, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності та матеріали справи, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ, передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
З 06.06.2011 по 26.07.2011 Запорізькою митницею Державної митної служби України проведено планову виїзну документальну перевірку законодавства України з питань митної справи на Міжнародній благодійній організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя» (код ЄДРПОУ 33795778), за період діяльності з 01.07.2008 по 31.12.2010.
В ході перевірки встановлений факт нецільового використання Міжнародною благодійною організацією інвалідів «Фонд Світло Милосердя» гуманітарної допомоги, що була оформлена в митному відношенні за ВМД № 112000004/9/001728 від 05.11.2009, Міжнародною благодійною організацією інвалідів «Фонд Світло Милосердя» порушено вимоги статті 11 Закону України від 22.10.1999 № 1192-ХIV «Про гуманітарну допомогу», статті 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», пунктів 1.2, 1.7 наказу Міністерства фінансів України від 14.12.1999 № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.1999 за № 915/4208, що призвело до заниження податкового зобов'язання на загальну суму 8 571,68 грн. й підлягає перерахуванню до Державного бюджету України, з них: ввізне мито у сумі 1 697,01 грн. і податок на додану вартість у розмірі 6 874,67 грн.
За результатами перевірки Запорізькою митницею складено акт № 12/11/112000014/0033795778 від 26.07.2011.
На підставі вищезазначеного акту та доручення начальника Запорізької митниці від 23.08.2011 № 52/1 складені податкові повідомлення форми «Р»:
- № 61 від 26.08.2011 - мито на товари, що ввозяться на Україну суб'єктами підприємницької діяльності, на загальну суму 2 121,26 грн., у тому числі за основним платежем - 1 697,01 грн., штрафні санкції - 424,25 грн.;
- № 62 від 26.08.2011 - податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів, на загальну суму 8 593,34 грн., у тому числі за основним платежем - 6 874,67 грн., штрафні санкції - 1 718,67 грн.
24.01.2012, на підставі пункту 123.2 статті 123 Податкового кодексу України та акта перевірки № 12/11/112000014/0033795778, Запорізькою митницею винесені податкові повідомлення форми «Р»:
- № 9, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем ввізне мито у розмірі 1 697,01 грн.;
- № 10, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 6 874,67 грн.
Податкові повідомлення отримані уповноваженим представником Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя» 06.02.2012, про що свідчить копія поштового повідомлення, яке міститься в матеріалах справи.
Податкові повідомлення від 24.01.2012 за № 9, № 10 були оскаржені Міжнародною благодійною організацією інвалідів «Фонд Світло Милосердя» до суду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року по справі № 0870/1282/12 у задоволені позовних вимог Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя» відмовлено в повному обсязі.
У своїх письмових поясненнях Запорізькою митницею зазначено, що вищезазначена постанова набрала законної сили, оскільки благодійною організацією не оскаржена в апеляційному порядку. Проте, таких доказів суду не надано.
Для здійснення заходів з погашення податкового боргу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1237 від 27.12.2010 «Про затвердження Порядку надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого грошового зобов'язання, а також форми зазначеного подання» Запорізька митниця Міндоходів направляла подання до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області.
По податковим повідомленням № 9, № 10 від 24.01.2012:
- № 20, № 21 від 25.10.2013 - подання для виставлення податкової вимоги;
- № 1, № 2 від 31.01.2014 - подання для здійснення заходів стягнення.
Листом №794/23/08-70-52-02-02 від 12.02.2014 до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області Запорізькою митницею Міндоходів надані наступні документи:
1) копія акту перевірки від 26.07.2011 № 12/11/112000014/0033795778;
2) копії корінців податкових повідомлень форми «Р» від 24.01.12 № 9, № 10;
3) копія повідомлення про вручення поштового відправлення;
4) копія постанови Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 0870/1282/12 від 16.05.2013;
5) копія картки податкового боргу Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя».
Відповідно до статті 69 Митного кодексу України незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України, контроль за виконанням якого покладено законом на митні органи.
Перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України, є складовою частиною митного контролю у формі, передбаченій пунктом 5 статті 41, що здійснюється після пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон згідно статті 69 Митного кодексу України шляхом проведення митними органами на підприємствах дій щодо встановлення відповідності документації про зазначені товари і транспортні засоби вимогам, встановленим цим Кодексом та іншими законами України (стаття 60 Митного кодексу України).
Згідно статті 40 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України.
Підпунктом 54.3.6 пункту 54.3 статтею 54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Крім того, згідно пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно пункту 123.2 статті 123 вищезазначеного кодексу використання платником податків (посадовими особами платника податків) сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору (обов'язкового платежу) додатково до штрафів, передбачених пунктом 123.1 цієї статті, - тягне за собою стягнення до бюджету суми податків, зборів (обов'язкових платежів), що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від відповідальності за умисне ухилення від оподаткування.
Розрахована сума грошового зобов'язання щодо податкових зобов'язань з податків, що підлягають сплаті до бюджету, визначена контролюючим органом, підлягає погашенню платником податків відповідно до положень Податкового кодексу України.
У підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За правилами частини 1 статті 303 Митного кодексу України у разі несплати або неповної сплати митних платежів у встановлений строк такі платежі стягуються в порядку та строки, визначені Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 41.5 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів № 1237 від 27 грудня 2010 року затверджено «Порядок надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого грошового зобов'язання, а також форми зазначеного подання».
Пунктом 6 Порядку визначено, що орган державної податкової служби на підставі подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, одержаного від контролюючого органу, здійснює передбачені законодавством заходи з погашення податкового боргу платника податків.
Пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у підпункті 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.3. статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
З метою погашення заборгованості, податковим органом винесено податкову вимогу № 233 від 18.04.2012 на загальну суму 11 366,75 грн., яка отримана уповноваженим представником відповідача 04.05.2012.
Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Запорізькою митницею на підтвердження боргу відповідача надано картку обліку боргів платника податків Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя» станом на 12.02.2014, якою підтверджується наявність боргу у відповідача на загальну суму 19 286,28 грн., з них: основний платіж мито та ПДВ становить 8 571,68 грн.
На момент розгляду справи, вказані суми податкових зобов'язань відповідачем не сплачені, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, оскільки під час розгляду справи судом з'ясовано, що відповідач має податковий борг зі сплати узгодженого грошового зобов'язання у розмірі заявленому до стягнення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованим та таким, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло Милосердя» (код ЄДРПОУ 33795778) борг:
з податку на додану вартість у розмірі 6 874,67 (шість тисяч вісімсот сімдесят чотири гривні шістдесят сім копійок) грн. на користь Державного бюджету України (код платежу 14010300 на р/р 31117031705002, отримувач Державний бюджет Шевченківського району, код отримувача 37941997, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015);
по ввізному миту у розмірі 1 697,01 (одна тисяча шістсот дев'яносто сім гривень одна копійка) грн. на користь Державного бюджету України (код платежу 15010100 на р/р 31111060705002, отримувач Державний бюджет Шевченківського району, код отримувача 37941997, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з (дня отримання копії постанови), апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.В. Татаринов.