КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/3999/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
15 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Епель О.В.,
при секретарі - Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Малтюроп Юкрейн» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Малтюроп Юкрейн» (далі - позивач або ТОВ «Малтюроп Юкрейн») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області (далі - відподвіач1), Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області (далі - відповідач-2), за участю прокуратури м. Чернігова Чернігівської області, про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області по відмові Чернігівській філії ТОВ «Малтюроп Юкрейн» у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1522900,00 грн.; стягнення з державного бюджету України на користь ТОВ «Малтюроп Юкрейн» надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 1522900,00 грн. шляхом зарахування цієї суми в рахунок оплати авансового внеску з податку на прибуток Чернігівської філії ТОВ «Малтюроп Юкрейн» на розрахунковий рахунок 31110159700002 «Авансові внески по податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів» (КБК 11023300).
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції, вважаючи, що її постановлено з порушенням норм матеріального права.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст.12, ч. 1 ст.41, ч. 4 ст.196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанова суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та як свідчать матеріали справи, ТОВ «Малтюроп Юкрейн» зареєстровано Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією, про що 05.11.2012 було внесено дані до ЄДРПОУ, а також 26.04.2000 року взяте на податковий облік до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва за № 12322.
ТОВ «Малтюроп юкрейн» 03.10.2013 року за вих. № 134-13, 03.09.2013 року за вих. № 119-13, 01.08.2013 року за вих. № 103-13, 04.07.2013 року за вих. № 087-13 подавало заяви до ДПІ у м. Чернігові, в яких просило переплату з податку на прибуток в сумі 1522900,00 грн. перекинути в рахунок оплати авансового внеску з податку на прибуток на розрахунковий рахунок 31110159700002 «Авансові внески по податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів» (КБК 11023300) на підставі листа ДПС України від 01.04.2013 року № 4420/6/15-14-15-13.
Відповідно до відповідей наданих листами ДПІ у м. Чернігові від 18.10.2013 року № 3728/10/20-225, від 19.09.2013 року № 2387/10/20-225, від 14.08.2013 року № 1145/10/20-225, від 11.07.2013 № 9107/10/20-225 заяви ТОВ «Малтюроп Юкрейн» залишаються без виконання в зв'язку з недостатністю коштів для перерахування.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги та надаючи аналіз законодавчим актам, дійшов висновку, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели правомірність своїх дій.
Колегія суддів з такими висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на таке.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань врегульовано ст. 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 43.1, 43.2, 43.3, 43.4, 43.5 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
В процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань Управління керується Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом МФУ від 03.09.2013 № 787, Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок), затвердженим спільним наказом ДПАУ, МФУ, ДКУ від 21.12.2010 № 974/1597/499.
Згідно п. 7 Порядку орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.
Згідно п. 10 Порядку на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226, в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 № 181, який діяв на час здійснення спірних правовідносин.
Проте, як правильно встановлено судом першої інстанції, Державна податкова інспекція у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області висновків на повернення позивачу надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1522900,00 грн. до Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області не надавала.
Окремо колегія суддів наголошує на тому, що чинним законодавством не передбачена можливість відстрочення виплати надміру сплаченої суми грошового зобов'язання, на що посилаються відповідачі в своїх апеляційних скаргах.
З огляду на зазначене, доводи апеляційних скарг спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
За таких обставин, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Епель О.В.