ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" липня 2014 р. Справа № 909/226/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Дубник О.П.
Матущака О.І.
при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за № 683/09-17/в від 06.05.2014 року
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2014 року
у справі № 909/226/14
за позовом: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпати-Сервіс», м.Івано-Франківськ
про укладення додатку № 2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська між ТзОВ «Карпати-Сервіс» та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради у редакції запропонованій позивачем.
за участю представників:
від позивача: Устінський А.В. - довіреність № 2142/01-20/66-в від 03.01.2014 року;
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТзОВ «Карпати-Сервіс» про зобов'язання укласти додаток № 2 до договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська між ТзОВ «Карпати-Сервіс» та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради у редакції запропонованій позивачем.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2014 року у справі № 909/226/14 (суддя Фанда О.М.) в позові Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав апеляційну скаргу за № 683/09-17/в від 06.05.2014 року, в якій просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2014 року скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що враховуючи приписи ст. 179 ГК України ТзОВ «Карпати-Сервіс» зобов'язане укласти додаток до вже існуючого договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання (яке відбулось 16.07.2014 року) не забезпечив, незважаючи на те, що про час та місце розгляду апеляційної скарги був належним чином повідомлений, відзиву на апеляційну скаргу не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.06.2008 року між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ «Карпати-Сервіс» (замовник) було укладено договір №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська. Згідно умов договору замовник будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення в межах власної земельної ділянки на вул. Горбачевського поруч будинку №40 (І черга) в порядку та на умовах, визначених договором, взяв участь у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська (п.1.1. договору) та зобов'язався сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені договором (п.2.1. договору), а виконком - видати дозвіл на будівництво та затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта (у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здійсненні будівництва) (п. 2.2. договору).
Розділом 3 договору сторонами погоджено розмір і порядок сплати пайового внеску, відповідно до якого визначено попередній та остаточний розмір пайового внеску.
Пунктом 3.2 договору встановлено, що попередній розмір пайового внеску складає 591 137,97 грн. Замовник сплачує не менше 20 відсотків попереднього розміру пайового внеску протягом сорока банківських днів від дати, зазначеної на витягу з рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною.
Пунктом 3.3. договору визначено, що розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку №2 до договору, який оформляється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту об'єкта.
Листами №2-07/819 від 26.12.2012 року та №2-15/519 від 03.10.13 фінансове управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зверталось до ТзОВ «Карпати-Сервіс» з пропозицією укласти додаток №2 до договору №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 04.06.2008 року. Однак, дані листи були залишені без задоволення.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Згідно ст.ст. 627,628 ЦК України, що відповідно до статті 6 даного кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
В силу ст. 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання відповідно до частини четвертої статті 175 цього Кодексу можуть, незалежно від статутної мети своєї діяльності, брати на себе зобов'язання про господарську допомогу у вирішенні питань соціального розвитку населених пунктів їх місцезнаходження, у будівництві й утриманні соціально-культурних об'єктів та об'єктів комунального господарства і побутового обслуговування, подавати іншу господарську допомогу з метою розв'язання місцевих проблем. Суб'єкти господарювання мають право брати участь у формуванні відповідних фондів місцевих рад, якщо інше не встановлено законом, та у виконанні робіт щодо комплексного економічного і соціального розвитку територій.
Відповідно до ч. 4 ст. 175 ГК України суб'єкти господарювання у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами, можуть добровільно брати на себе зобов'язання майнового характеру на користь інших учасників господарських відносин (благодійництво тощо). Такі зобов'язання не є підставою для вимог щодо їх обов'язкового виконання.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування.
Судом встановлено, що між сторонами у даній справі було укладено договір № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська.
В договорі сторони погодили, що попередній розмір пайового внеску складає 591 137,97 грн. Замовник зобов'язався сплатити не менше 20% попереднього розміру пайового внеску протягом 40 днів від дати, зазначеної на витягу з рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 23.09.2013 року у справі № 5010/295/2011-П-12/9 стягнуто з ТзОВ «Карпати-Сервіс» на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 157 840,52 грн. боргу згідно договору № 43 від 04.06.2008 року.
Згідно п. 3.2 договору сторони погодили, що розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку № 2 до договору, який оформляється після затвердження встановленому порядку архітектурно технічного паспорту об"єкта.
Пунктом 3.4. договору №43 від 04.06.2008 року встановлено, що несплачену суму попереднього пайового внеску та суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові державної приймальної комісії.
Отже, з наведеного слідує, що сторони умовами договору погодили, що додаток № 2 до договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська має укладатись до прийняття об'єкта в експлуатацію.
Матеріалами справи, зокрема технічним паспортом, сертифікатом № ІФ 000360 від 18.03.2011 року відповідності закінченого будівництва проектній документації та будівельним нормам та правилам, підтверджується факт зведення об'єкта будівництва по вул. Горбачевського, поруч будинку №40 (І черга) в місті Івано-Франківську та здачі його в експлуатацію. Факт введення даного об'єкта в експлуатацію сторонами не заперечується.
Враховуючи те, що умовами договору №43 від 04.06.2008 року передбачено, що остаточний розмір пайового внеску замовник зобов'язаний сплатити до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові державної приймальної комісії, тому після здачі об'єкта будівництва в експлуатацію, позовні вимоги про зобов'язання укласти додаток № 2 до договору щодо остаточного розрахунку розміру пайового внеску, не підлягають до задоволення.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом.
Позивачем не надано суду доказі про приведення Договору №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 04.06.2008 року у відповідність із вищевказаним Законом.
Станом час коли об'єкт будівництва вже введений в експлуатацію, укладення додатку № 2 до договору №43 від 04.06.2008 року щодо визначення остаточного розрахунку розміру пайового внеску буде суперечити умовам договору №43 від 04.06.2008 року. Додатковий договір повинен укладатись у відповідності до умов основного договору.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2014 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Справу направити в Господарський суд Івано-Франківської області.
Головуючий - суддя Скрипчук О.С.
суддя Дубник О.П.
суддя Матущак О.І.