ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2014 року справа № 823/1817/14
15 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,
за участю представників:
позивача - Крикуна О.А.,
відповідачів - не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" до державної інспекції сільського господарства в Черкаській області, державного інспектора сільського господарства України в Черкаській області Горохова Василя Віталійовича, про визнання дій неправомірними та скасування припису,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" подало позов, в якому просить:
- визнати дії державного інспектора сільського господарства України в Черкаській області Горохова В.В., щодо винесення припису від 21.05.2014 № 000126, неправомірними;
- скасувати припис від 21.05.2014, як такий що не відповідає вимогам чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведенні перевірки державною інспекцією сільського господарства в Черкаській області порушено вимоги ч. 4 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" - не повідомлено ПАТ "Черкасиобленерго" про проведення планового заходу не пізніше як за днсять днів до дня здійснення цього заходу.
Оскаржуваний припис від 21.05.2014 № 000126 винесений відносно не суб'єкта господарювання - юридичної особи ПАТ "Черкасиобленерго", а відносно його філії (структурного підрозділу) Христинівського РЕМ. Крім того, згаданий припис вручено директору Христинівського РЕМ, який в даному випадку не є посадовою особою суб'єкта господарювання, яка наділена відповідними (повноваженнями) щодо представництва інтересів ПАТ "Черкасиобленерго" у відносинах з контролюючими органами.
Крім того, на даний час жодна земельна ділянка під підстанціями у Христинівському районі не сформована розпорядниками земель, а тому в позивача відсутня можливість реалізації права на земельні ділянки з дотриманням вимог законодавства щодо його реєстрації і, як наслідок, виконання припису від 21.05.2014 № 000126
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Відповідачі, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, заперечення на позов не надали, а тому суд вирішив розглянути справу без їх участі на підставі наданих документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 22800735, зареєстроване 24.03.1999 року.
15.05.2014 року на адресу публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" від державної інспекції сільського господарства в Черкаській області надійшло повідомлення від 15.05.2014 року № 1185 про проведення комплексної перевірки суб'єкта господарювання ПАТ "Черкасиобленерго": адреса: буд. 285, вул. Гоголя, м. Черкаси, та його структурних підрозділів в районах: Городищенському, Кам'янському, Катеринопільському, Корсунь-Шевченківському, Лисянському, Монастирищенському, Чорнобаївському, Шполянському, Христинівському.
Згідно вищевказаного повідомлення перевірку планувалося провести з 12.05.2014 по 31.05.2014 року.
21.05.2014 року провідним спеціалістом відділу технічного нагляду Управління технічного нагляду охорони праці та пожежної безпеки Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області Сеником В.С. та головним спеціалістом управління контролю за дотриманням вимог земельного законодавства України Гороховим В.В. складено акт перевірки № 232, у якому Горохов В.В. зазначив, що за результатами перевірки виявлено порушення вимог чинного законодавства - використання земельних ділянок під підстанціями у Христинівському районі в межах населених пунктів загальною площею 12084 кв. м. та за межами земельні ділянки загальною площею 15899 кв. м., чим порушено ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України - відсутні документи, які посвідчують право користування земельними ділянками.
21.05.2014 року державним інспектором сільського господарства України в Черкаській області Гороховим В.В. винесено припис №000126 згідно якого встановлено, що земельні ділянки під розміщеними підстанціями в межах Христинівського району загальною площею 12084 кв. м. та за межами населених пунктів загальною площею 15889 кв. м. використовуються без правостановлюючих документів, що є порушенням ст. 126 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України "Про оренду землі". Строк виконання припису встановлений до 20 червня 2014 року шляхом оформлення права користування земельними ділянками під існуючими підстанціями згідно з вимогами чинного законодавства.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В частині 1 статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" зазначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента від 13.04.2011 № 459/2011, Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
В пункті 5 Положення зазначено, що Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Пунктом 6 Положення встановлено, що Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок визначає Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 132, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 року за № 412/22944 (далі - Порядок).
Згідно пунктів 2.3, 2.4 Порядку строк здійснення планового заходу визначається відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" і не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів. Продовження строку проведення планового заходу не допускається. Інспекційний орган зобов'язаний не пізніше десяти днів до дня здійснення планового заходу надіслати суб'єкту господарювання письмове повідомлення про проведення планового заходу.
Як випливає з аналізу повідомлення про проведення комплексної перевірки суб'єкта господарювання №1185 останнє датується 15.05.2014р., а сама перевірка, як зазначено у повідомленні мала бути проведеною у період з 12.05.2014 по 31.05.2014 року.
Пунктом 5.6 Порядку передбачено, що планові та позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи чи у присутності фізичної особи - підприємця або його представника.
Згідно пункту 5.7 Порядку планові та позапланові заходи щодо перевірки стану фактичного використання та охорони земель проводяться в обов'язковому порядку на території земельних ділянок, що використовуються суб'єктами господарювання. При проведенні заходу можуть бути присутні особи, права чи законні інтереси яких порушені внаслідок неправомірної діяльності суб'єкта господарювання, а також особи, безпосередньо причетні до порушення вимог земельного законодавства.
Відповідно до пункту 6.2 Порядку акт перевірки складається у двох примірниках і підписується не пізніше останнього дня проведення перевірки державними інспекторами, які проводять відповідний захід, керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою чи фізичною особою - підприємцем або її представником. Перший примірник акта залишається в інспекційному органі, який проводить перевірку, другий - вручається керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі чи фізичній особі-підприємцю або її представнику. При врученні акта перевірки у примірнику акта, який залишається в інспекційному органі, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
В статті 79-1 Земельного кодексу України зазначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Таким чином, ПАТ "Черкасиобленерго" може оформити права на відповідні земельні ділянки під підстанціями у Христинівському районі лише у випадку, якщо такі земельні ділянки будуть сформовані їх розпорядником (сільськими, селищними радами, тощо) у відповідності до вимог чинного законодавства. Лише після формування таких земельних ділянок, тобто їх реєстрації та присвоєння кадастрових номерів, такі земельні ділянки відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України можуть бути об'єктом цивільних прав.
Згідно листа відділу Держземагентства у Христинівському районі Черкаської області від 23 червня 2014 року № 01-06/1874 земельні ділянки під трансформаторними підстанціями, що належать ПАТ "Черкасиобленерго" та знаходяться в межах Христинівського району, не сформовані.
За таких обставин, зважаючи на порушення порядку проведення перевірки та відсутності формування земельних ділянок як об'єктів цивільного права, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії державного інспектора сільського господарства України в Черкаській області Горохова Василя Віталійовича щодо винесення припису № 000126 від 21.05.2014.
Скасувати припис № 000126 від 21.05.2014.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 285, ідентифікаційний код 22800735) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 25.07.2014.