Постанова № 39890019, 10.07.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
821/1633/14
Номер документу
39890019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1633/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої: судді Кисильової О.Й.,

суддів: Кузьменко Н.А., Циганія С.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом громадської організації "Спілка підприємців", Цюрупинського районного осередку ВГО "Громадський контроль" до Державної інспекції України з контролю за цінами про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Громадська організація "Спілка підприємців" (далі - позивач-1, ГО "Спілка підприємців"), Цюрупинський районний осередок ВГО "Громадський контроль" (далі - позивач-2, ЦРО ВГО "Громадський контроль") звернулися до суду із адміністративним позовом до Державної інспекції України з контролю за цінами (далі - відповідач, Інспекція), в якому просять зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання згоди на проведення позапланової перевірки "КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп", а також зобов'язати Інспекцію невідкладно провести позапланові перевірки вказаних підприємств.

Позивачами та відповідачем подані клопотання про розгляд справи без участі їх представників у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин розгляд даної справи належить здійснювати в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.01.2013 р. членами громадських організацій, які є позивача у даній справі, направлено на адресу відповідача колективне звернення про необґрунтованість тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються "КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп" споживачам міста Цюрупиньск та отримано лист Інспекції, датований 15.02.2013 р. за № 100-803-27/920-13 щодо виявлення відповідачем порушень законодавства при формуванні вказаними підприємствами тарифів на комунальні послуги в м. Цюрупинську.

11.07.2013 р. представники громадських організацій повторно звернулись до в.о. завідувача сектора у Херсонській області Держцінінспекції з вимогою про проведення планових або позапланових перевірок КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп" з метою з'ясування питання правомірності застосування цін та тарифів на житлово-комунальні послуги у м. Цюрупинську та отримали 23.08.2013 р. лист відповідача про намір включити перевірку до Плану роботи Інспекції на 4-й квартал. 27.12.2013 р. Інспекція повідомила позивачів, що перевірка підприємств, про які йшла мова у зверненні, переноситься на 2014 рік, а 30.04.2014 р. позивачами отримано лист про включення даної перевірки до плану роботи на 3, 4 квартали 2014 року.

Як зазначають позивачі, відповідач більше, ніж рік, ігнорує колективні звернення громадян, оскільки не вживає заходів щодо проведення позапланової перевірки, як це передбачено абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону ч. 1 ст. 6 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та пунктом 6 Положення Держцінінспекції України, тобто не виконує покладені цими законодавчими актами на Інспекцію завдання, а тому позивачі звернулися до суду за захистом своїх прав шляхом зобов'язання відповідача провести позапланову перевірку наведених вище підприємств.

Відповідачем надіслано до суду пояснення з додатками, зі змісту яких слідує, що Інспекцією включено до плану роботи сектору у Херсонській області Держаної інспекції з контролю за цінами на ІІІ квартал 2014 р. проведення державного нагляду з питань дотримання КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+" порядку формування та застосування державних регульованих тарифів на житлово-комунальні послуги у м. Цюрупинську, відносно ТОВ "Комунгосп" буде проведено позаплановий захід.

Суд, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, встановив наступне.

03.01.2013 р. мешканці міста Цюрупинськ звернулися до керівників центральних органів виконавчої влади, у тому числі до начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області із колективним зверненням (скаргою) щодо необґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються їм, як споживачам наступними підприємствами: КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп".

15.02.2013 р. Державною інспекцією України з контролю за цінами на адресу члена правління громадської організації "Спілка підприємців" Скалозуб С.І. надіслано лист за № 100-803-27/920-13, зі змісту якого слідує, що Інспекцією в межах компетенції розглянуто колективне звернення мешканців м. Цюрупинськ. За результатами опрацювання документів, наданих до Держцінінспекції КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп", відповідачем встановлено, що формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення не відповідає вимогам законодавства, яке регулює порядок формування тарифів, оскільки вказаними підприємствами не здійснено розрахунок економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і не подано на встановлення до виконавчого комітету Цюрупинської міської ради.

11.07.2013 р. представники ГО "Спілка підприємців" та ВГО "Громадський контроль" звернулись до в.о. завідувача сектора у Херсонській області Держаної інспекції з контролю за цінами із заявою про порушення прав власників багатоквартирних будинків у місті Цюрупинську щодо надання їм послуг з водопостачання та водовідведення, в зв'язку з чим автори звернення просили провести позаплановий захід контролю відносно підприємств, які надають такі послуги, а саме: КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп".

23.08.2013 р. Держцінінспекція листом № 100-804-27/5192-13 повідомила про включення до плану роботи Інспекції на 4-й квартал 2013 року питання дотримання КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп" порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих тарифів на житлово-комунальні послуги, а листом від 27.12.2013 р. № 100-804-27/9136-13 про перенесення планового заходу контролю на 2014 рік у зв'язку із обмеженою кількістю працівників сектору у Херсонській області.

18.04.2014 р. голова ГО "Спілка підприємців" звернувся до Урядового контактного центру стосовно бездіяльності посадових осіб Державної інспекції України з контролю за цінами щодо проведення перевірок КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп".

30.04.2014 року Інспекція листом № 100-804-18/3622-14 повідомила, що сектором у Херсонській області була запланована на 1-й квартал 2014 року перевірка ТОВ "Водоканал", проте не проведена, а переноситься на 3, 4 квартали 2014 року.

Надаючи оцінку твердженням позивачів про порушення відповідачем їх прав шляхом не проведення заходу контролю за зверненнями представників позивачів, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженого Указом Президента України від 30.03.2012 р. № 236/2012 (далі - Положення) державна інспекція України з контролю за цінами (Держцінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держцінінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінам.

Відповідно до статті 16 Закону України Про ціни і ціноутворення від 21.06.2012 р. № 5007-VІ (далі - Закон № 5007-VІ) органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Статтею 9 Закону № 5007-VІ визначено, що органи виконавчої влади послідовно вживають заходів щодо забезпечення соціальних гарантій населенню шляхом запровадження системи компенсаційних виплат у зв'язку із зростанням цін та індексації грошових доходів соціально-економічних груп населення відповідно до законодавства.

Громадяни України мають право оскаржити в суді неправомірні дії державних органів та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання і вимагати відшкодування завданих їм збитків у разі реалізації товарів та послуг з порушенням вимог законодавства про ціни і ціноутворення.

Держцінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (пп.9-1 пункту 4 Положення).

Держцінінспекція України на виконання покладених на неї завдань проводить в установленому порядку планові та позапланові перевірки суб'єктів господарювання (пп. 5 пункту 6 Положення).

Повноваження та порядок проведення планових чи позапланових заходів контролю, права та обов'язки посадових осіб, які здійснюють державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін для Держцінінспекції визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі-Закон № 877-V).

За визначенням статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною 1 статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Із аналізу положень наведених вище нормативно-правових актів слідує, що Законом № 5007-VІ встановлено соціальні гарантії громадянам, а також право звертатись до органу державного контролю у сфері ціноутворення чи до суду із скаргами на протиправні дії суб'єктів господарювання, які реалізують громадянам товари чи послуги порушенням вимог законодавства про ціни і ціноутворення.

У свою чергу, вказаними Законом та Положенням Держцінінспекція наділена повноваженнями щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання у спосіб проведення планових та позапланових заходів контролю. Слід відмітити, що проведення Держцінінспекцією перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання останніми законодавства, у тому числі у сфері ціноутворення, є не правом, а обов'язком Держцінінспекцієї, покладеним на неї державою з метою запобігання порушень прав осіб на отримання товарів і послуг за обгрутованими цінами.

Судом встановлено, що у січні 2013 року до відповідача надійшло колективне звернення мешканців міста Цюрупинська про порушення КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп" порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих тарифів на житлово-комунальні послуги. За результатами опрацювання документів, наданих до Держцінінспекції, відповідачем встановлено, що формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення не відповідає вимогам законодавства.

Отже, починаючи з січня 2013 року на виконання вимог ч. 1 ст. 6 № 877-V у відповідача виникли підстави, а відтак - обов'язок провести позапланову перевірку КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп" на предмет обґрунтованості формування тарифів на послуги та справляння плати за такі послуги.

Натомість відповідач, впродовж тривалого терміну - майже 18 місяців, не виконує завдань, покладених на нього Законами № 5007-VІ, № 877-V.

Відповіді Держцінінспекції на звернення позивачів із посиланням на існування обставин, які перешкоджають проведенню заходів контролю, зокрема, відсутність спеціалістів, велике навантаження, не є підставами для невиконання відповідачем вимог Законів № 5007-VІ, № 877-V.

Таким чином суд вважає, що право позивачів на належний та своєчасний розгляд колективного звернення, підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача невідкладно надати згоду на проведення позапланової перевірки КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп".

Разом з тим, суд вважає необгрунтованою вимогу позивачів щодо зобов'язання Держцінінспекції провести перевірку КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп", оскільки проведення позапланових заходів контролю здійснюється не центральним органом виконавчої влади, а їх територіальними органами, за умови надання на це згоди Держцінінспекції.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позовні вимоги громадської організації "Спілка підприємців", Цюрупинського районного осередку ВГО "Громадський контроль" до Державної інспекції України з контролю за цінами про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Державну інспекцію України з контролю за цінами невідкладно надати згоду на проведення позапланової перевірки КП "Цюрупинський водоканал", ТОВ "Водоканал+", ТОВ "Комунгосп".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуюча: Кисильова О.Й.

Судді: Кузьменко Н.А.

Циганій С.І.

кат. 5.4