ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" липня 2014 р. Справа № 809/2288/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Лучко О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Богородчанському районі Головного Управління Міндоходів в Івано-Франківській області до Комунального підприємства виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Богородчанської селищної ради про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
11.07.2014 року Державна податкова інспекція у Богородчанському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі – ДПІ у Богородчанському районі) звернулася до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Богородчанської селищної ради (далі – ВЖРЕП Богородчанської селищної ради) про стягнення податкового боргу в розмірі 35861,73 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг в загальному розмірі 35861,73 грн. по ПДВ, з яких 29690,00 грн. основного боргу, який виник у зв’язку із несвоєчасною сплатою самостійно задекларованих сум податкового зобов’язання по ПДВ, згідно із податковими деклараціями за квітень-травень 2014 року; 5532,35 грн. штрафних (фінансових) санкцій (78,95 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №0000442200 від 16.06.2014р. та 5453,40 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №0000452200 від 16.06.2014р.) та 639,38 грн. пені. Заборгованість станом на день розгляду справи боржником не сплачена. На підставі наведеного просив позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Представник позивача в судове засідання не з’явився. На адресу суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Правом на подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Богородчанської селищної ради є юридичною особою та перебуває на обліку у ДПІ у Богородчанському районі як платник податків і зборів.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ВЖРЕП Богородчанської селищної ради подало до ДПІ у Богородчанському районі податкові декларації з ПДВ за квітень 2014 року на суму 17093,00 грн. та за травень 2014 року на суму 12597,00 грн. (а.с. 11-14).
Однак, грошові зобов’язання по ПДВ в загальному розмірі 29690,00 грн., самостійно визначені у зазначених вище податкових деклараціях, відповідач не сплатив.
Крім того, проведеною ДПІ у Богородчанському районі камеральною перевіркою своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ встановлено порушення підприємством термінів сплати самостійно визначеного податкового зобов’язання з ПДВ, на підставі чого податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000442200 від 16.06.2014р., згідно з яким відповідачу нараховано грошове зобов’язання за штрафними санкціями з ПДВ в розмірі 10% грошового зобов’язання, погашеного із затримкою, в розмірі 78,95 грн. та податкове повідомлення-рішення №0000452200 від 16.06.2014р., згідно з яким відповідачу нараховано грошове зобов’язання за штрафними санкціями з ПДВ в розмірі 20% грошового зобов’язання, погашеного із затримкою, в розмірі 5453,40 грн., які отримані відповідачем 16.06.2014 року (а.с. 17-18).
Поряд з цим, відповідачу нараховано пеню в розмірі 639,38 грн., а саме: 211,59 грн. – за період з 03.03.2014р. по 28.05.2014р.; 358,97 грн. – за період з 31.03.2014р. по 28.05.2014р.; 5,92 грн. – за період з 05.05.2014р. по 28.05.2014р. та 62,90 грн. – за період з 05.05.2014р. по 26.06.2014р. (а.с. 37).
Оскільки за відповідачем рахується податковий борг, який виник раніше, і ДПІ у Богородчанському районі надсилала ВЖРЕП Богородчанської селищної ради податкову вимогу №495/10/19 від 19.04.2013р. про сплату податкового боргу за узгодженими грошовими зобов’язаннями, нова податкова вимога відповідачу додатково не надсилалась (а.с. 19).
Таким чином, за ВЖРЕП Богородчанської селищної ради рахується податковий борг по ПДВ в загальному розмірі 35861,73 грн., який виник у зв’язку із несплатою самостійно задекларованих грошових зобов’язань.
Вказане також підтверджується розрахунком суми позовних вимог та обліковою карткою відповідача станом на 08.07.2014 року (а.с.8-10).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
Згідно із п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п.49.1, п.49.2 ст.49 ПК України).
Згідно із п.п.49.18.1 та п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до ч.1 ст.203 ПК України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (ч.2 ст.203 ПК України).
Крім того, відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню (п.56.11 ст.56 ПК України).
Відтак, самостійно визначені відповідачем суми грошових зобов’язань у податкових деклараціях по ПДВ за квітень-травень 2014 року в загальному розмірі 29690,00 грн. є узгодженими та підлягають обов’язковій сплаті.
Відповідно до ст.126.1 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, податковим органом правомірно визначено суму штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків грошового зобов’язання з затримкою на 25 календарних днів в розмірі 78,95 грн.(податкове повідомлення-рішення №0000442200 від 16.06.2014р) та суму штрафних санкцій у розмірі 20 відсотків грошового зобов’язання з затримкою на 8860 календарних днів в розмірі 5453,40 грн.( податкове повідомлення-рішення №0000452200 від 16.06.2014р.).
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.129.4 ст.129 ПК України).
Відтак, податковим органом правомірно визначено суму пені в розмірі 639,38 грн.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 35861,73 грн. є обгрунтованими.
Згідно із п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.21 ст.95 ПК України).
Згідно із п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.4. ст.95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Наявність податкового боргу ВЖРЕП Богородчанської селищної ради в загальному розмірі 35861,73грн. підтверджується дослідженими матеріалами справи, доказів сплати заборгованості відповідач суду не надав.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про законність та обгрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Богородчанської селищної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 05393234, вул.Шевченка, 10, смт.Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77701) з розрахункових рахунків в банках, які обслуговують дане підприємство, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, в дохід держави податковий борг в розмірі 35861,73 грн. (тридцять п’ять тисяч вісімсот шістдесят одну гривню сімдесят три копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.