ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2014 року м. Київ К/9991/9251/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю «Україна житло-сервіс»
на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.11.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2011
у справі №2а-11292/10/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна житло-сервіс»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва
третя особа 1) Дніпровська районна у м.Києві рада, 2) Комунальне підприємство «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський»
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.11.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2011, в задоволенні позову ТОВ «Україна житло-сервіс» про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Дніпровському районі м.Києва №0000612390/0 від 16.07.2010 про визначення земельного податку з юридичних осіб відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 31.03.2010, за результатами якої складено акт від 08.07.2010 № 2464/23-222-32772152.
За висновками акта перевірки позивачем допущено порушення ст.ст.14, 15 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податкового зобов?язання та несплати земельного податку в розмірі 307000,91 грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.07.2010 №0000612390/0, яким визначено суму податкового зобов?язання з податку на землю в розмірі 452330,14 грн., у т.ч. основного платежу 307000,91 грн. та штрафних (фінансових) санкцій 145329,23 грн.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається позивач у касаційній скарзі, та вважає, що судом повно встановлено обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у періоді, що перевірявся, ТОВ «Україна Житло-сервіс» звітувало до ДПІ у Дніпровському районі за земельні ділянки, зайняті під житловими ремонтно-експлуатаційними об'єднаннями (№№ 401, 402, 414, 416, 417), які обслуговують багатоповерхові забудови, підсобні будівлі, соціально-культурні заклади та інші будівлі, а також землі міста та приватні металеві гаражі. Загальна площа земельних ділянок - 1695959,47 кв. м., з них землі житлової забудови займають 16689370,82 кв. м.
Згідно Рішення Дніпровської районної у м. Києві ради № 157 від 03.06.2004, зі змінами, внесеними рішенням № 324 від 03.12.2008, ТОВ «Україна Житло-сервіс» передано на утримання та експлуатаційне обслуговування житловий та нежитловий фонд ЖРЕО - 401, 402, 414, 416, 417 (вбудовані та прибудовані нежитлові приміщення, об'єкти благоустрою, службове та маневрене житло), який належить до комунальної власності територіальної громади Дніпровського району м. Києва.
Позивачем було подано звітний податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік № 1634 від 29.01.2010, де враховано тільки житловий фонд вищеперерахованих ЖРЕО з урахуванням пільги по земельному податку. Нарахована сума земельного податку за період з 01.01.2010 по 31.03.2010 склала 1325,28 грн. В поданому до податкового органу розрахунку відсутні нарахування земельного податку за земельні ділянки, які надані в оренду іншим суб'єктам господарювання.
Рішенням Дніпровської районної у м. Києві ради від 25.06.2007 № 129 «Про реформування житлово-комунального господарства» було визнано Комунальне підприємство «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» єдиним орендодавцем нерухомого майна комунальної власності Дніпровського району м. Києва.
КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» здійснює діяльність у сфері фінансового посередництва, а саме здійснює збір та розподіл коштів, що надходять від оренди, у відповідності з рішенням Дніпровської районної у м. Києві Ради № 335 від 12.03.2009 «Про бюджет Дніпровського району міста Києва на 2009 рік» та укладених і зареєстрованих договорів і угод.
Відповідно до договору № 12 від 03.04.2009 та договору № 20 від 01.03.2010 КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» перераховує 50% від загальної суми надходжень за об'єкти оренди комунальної власності територіальної громади Дніпровського району м. Києва (без зменшення її на суму витрат на експлуатацію цього майна) до загального фонду районного бюджету, а 47%, в т. ч. ПДВ, у 2009 році та 43%, в т. ч. ПДВ, у 2010 році коштів від щомісячних надходжень від оренди приміщень, до яких входить і сплата орендарями плати за землю, перераховує до ТОВ «Україна Житло-сервіс».
Пунктом 1.2 Розпорядження Дніпровської районної у м. Києві ради від 03.04.2008 №206-р «Про врегулювання відносин між КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» та ТОВ «Україна Житло-сервіс», КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» було доручено постійно перераховувати ТОВ «Україна Житло-сервіс» кошти в розмірі, визначеному рішенням районної ради для покриття експлуатаційних витрат по обслуговуванню житлового фонду та сплати податку на землю та уповноважено ТОВ «Україна Житло-сервіс» розпоряджатися коштами, що надійшли від оренди комунальної власності, які територіально розміщені на підпорядкованій території, в розмірі, визначеному рішенням райради, для експлуатації та утримання житлового фонду та сплати податків (пункт 2 розпорядження).
Рішенням Дніпровської районної у м. Києві ради № 412 від 22.12.2009 «Про внесення змін та доповнень до рішення сесії Дніпровської районної ради від 27.03.08 № 221 «Про затвердження Методики розрахунку та використання орендної плати» вирішено, що вартість компенсації плати за землю розраховується згідно цієї методики та сплачується окремо, на підставі додатку до договору оренди нерухомого майна.
Таким чином, судами встановлено, що ТОВ «Україна Житло-сервіс» є землекористувачем земельних ділянок, на яких розташований житловий та нежитловий фонд ЖРЕО - 401, 402, 414, 416, 417, який належить до комунальної власності Дніпровського району м. Києва і відповідно повинно сплачувати земельний податок за земельні ділянки, на яких розташований житловий та нежитловий фонд переданий на утримання та експлуатаційне обслуговування.
При складанні податкових розрахунків земельного податку в 2008 - 2010 роках ТОВ «Україна Житло-сервіс» застосовувало пільгу у розмірі 99,0 відсотка для житлово-експлуатаційних організацій усіх форм власності, надану згідно рішень Київської міської ради про прийняття бюджетів м. Києва на 2008 - 2010 роки.
Разом з тим, відповідно до розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 06.03.2009 № 124/1 179 «Про бюджет м. Києва на 2009 рік» та розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 24.12.09 № 984/2963 «Про заходи щодо забезпечення виконання бюджету міста Києва у 2010 році» пільга за земельні ділянки під житловим фондом та нежилими приміщеннями, які знаходяться в житловому і нежитловому фонді та використовуються ними для власних потреб, але не з метою одержання прибутку для житлово-експлуатаційних організації усіх форм власності, у 2009 році та 2010 роках становить 99,9 %. Перевіркою встановлено, що сума пільги у 2009 році складає 500180,44 грн., а у 2010 році (з 01.01.2010 по 31.03.2010) - 132395,84 грн.
Згідно наданого КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський» переліку орендарів за 2009 та 2010 роки, встановлено заниження податкового зобов'язання та не сплату земельного податку в розмірі 307000,91 грн., в т.ч.: за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 в сумі 2719,31 грн. та з 01.01.2010 по 31.03.2010 в сумі 304281,60 грн., за рахунок площ земельних ділянок, які надані в оренду іншим суб'єктам господарювання.
Відповідно до ст. 2 та ст. 5 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) та землекористувач.
У статті 15 цього Закону зазначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до положень ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує таке право та його державної реєстрації. Разом з тим у разі встановлення обставин щодо фактичного використання суб'єктом господарювання земельної ділянки у господарській діяльності у останнього виникає обов'язок зі сплати податку на землю з дня фактичного перебування землі у користуванні, оскільки закон не передбачає звільнення від сплати земельного податку землекористувачів у разі неоформлення документів, які б підтверджували право користування чи право власності. Використання землі в Україні є платним, а тому обов'язок зі сплати податку за землю виникає з часу фактичного користування земельною ділянкою і не оформлення правовстановлюючих документів з певних причин не позбавляє такого обов'язку.
Суди попередніх інстанцій встановивши, що податковим органом доведено використання позивачем переданих на баланс об'єктів у господарській діяльності, дійшли вірного висновку про обґрунтованість здійсненого розрахунку земельного податку.
Доводи касаційної скарги не беруться до уваги, оскільки вони не спростовують фактичних обставин справи.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна житло-сервіс» відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.11.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун