Постанова № 39886511, 22.07.2014, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
22.07.2014
Номер справи
916/3412/13
Номер документу
39886511
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2014 року Справа № 916/3412/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Малетича М.М.,

суддів: Круглікова К.С.,

Нєсвєтова Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 15.04.2014 року у справі №916/3412/13 господарського суду Одеської області за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Одеської обласної організації Національної спілки фотохудожників України про стягнення 3730,90 грн.,

за участю представників:

Позивача: не з'явився,

Відповідача: не з'явився.

В с т а н о в и в :

Департамент комунальної власності Одеської міської ради (далі - Департамент Одеської міськради, Позивач) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської обласної організації Національної спілки фотохудожників України (далі - Національна спілка, Відповідач) про стягнення заборгованості з орендної плати за період з 01.09.2012 року по 20.12.2012 року у розмірі 976,69 грн., 51,43 грн. пені за період з 16.10.2012 року по 15.06.2013 року та 2702,78 грн. неустойки за період з 21.12.2012 року по 21.05.2013 року.

Рішенням господарського суду Одеської області від 07.02.2014 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 15.04.2014 року, вказаний позов задоволено частково, а саме - стягнуто з Національної спілки на користь Департаменту Одеської міськради 976,69 грн. заборгованості з орендної плати, 51,43 грн. пені, 2252,32 грн. неустойки та 1514,15 грн. судового збору. В решті позову, відмовлено.

У поданій касаційній скарзі, Департамент Одеської міськради, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права і, зокрема, ст.ст. 230, 231 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 258, 549, 785 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.ст. 170, 185, 188 Податкового кодексу України (далі - ПК України), просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції у даній справі та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Департаменту Одеської міськради задовольнити у повному обсязі.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, не повідомивши суд про причини своєї неявки, що на думку суду касаційної інстанції не є перешкодою для розгляду касаційної скарги по суті у даній справі.

Вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як видно з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 16.02.2005 року між Приморською райадміністрацією м. Одеси (Орендодавець) та Одеською обласною організацією Національної спілки фотохудожників України (Орендар) було укладено договір оренди нежилого приміщення № 592/1/А/2 (далі - Договір оренди), відповідно до умов якого (п. 1.1.) в оренду було передано нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 21,3 м.кв., по АДРЕСА_1, під розміщення художньої майстерні ОСОБА_2

Відповідно до п.п. 2.2., 2.4. Договору оренди за орендоване приміщення Орендар зобов'язувався сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеному у додатку 1 до цього договору, що становить за перший місяць 1,20 грн., без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції.

Також, згідно п. 4.2. Договору оренди, Орендар зобов'язувався, зокрема, своєчасно вносити орендну плату і сплачувати відповідні фактичні витрати за комунальні послуги.

Крім того, пунктами 4.7., 4.10. Договору оренди передбачалось, що після закінчення строку його дії чи у випадку його дострокового розірвання, Орендар зобов'язувався у 15-ти денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди. У випадку припинення дії цього договору у зв'язку із закінченням строку чи дострокового розірвання договору, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акту приймання-передачі приміщення.

Згідно п.п. 5.1., 5.2. та 5.6. Договору оренди, за невиконання або неналежне виконання обов'язків за цим договором винна сторона відшкодовує іншій стороні збитки у відповідності з чинним законодавством. Відшкодування збитків не звільняє винну сторону від виконання умов договору. За несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. За невиконання або неналежне виконання Орендарем обов'язків за цим Договором, Орендодавець має право розірвати Договір оренди у відповідності з чинним законодавством.

Відповідно до п. 1.2. Договору оренди цей договір діє з 16.02.2005 року до 01.01.2006 року.

При цьому, п. 7.7. Договору оренди передбачалось, що після закінчення строку його дії, Орендар має переважне право на його продовження в разі належного виконання ним умов договору.

В наступному, додатковими погодженнями від 01.07.2006 року, 14.05.2007 року та 29.10.2010 року строк дії Договору оренди продовжувався, з кінцевим строком дії такого - до 29.04.2011 року.

При цьому, рішенням Одеської міськради № 56-У від 27.06.2006 року "Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання функцій орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси" було встановлено, що єдиним уповноваженим органом Одеської міської ради з питань виконання функцій орендодавця нежилих будівель (споруд, приміщень), що знаходяться у комунальній власності територіальної громади міста Одеси, за винятком нежилих будівель (споруд, приміщень) комунальних установ та підприємств охорони здоров'я, є Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міськради, крім нежилих будівель (споруд, приміщень), що знаходяться на балансі виконавчих органів Одеської міськради та комунальних підприємств, засновником яких виступає цей орган.

В подальшому, рішенням Одеської міськради № 273-VI від 31.01.2011 року "Про затвердження виконавчих органів, загальної чисельності апарату Одеської міської ради" було змінено найменування Представництва на Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

Відповідно до положення "Про департамент комунальної власності Одеської міської ради", затвердженого рішенням Одеської міськради від 28.02.2011 року № 384-УІ, Департамент комунальної власності Одеської міської ради є правонаступником Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міськради.

Також, судами було встановлено, що у зв'язку з порушенням Орендарем порядку внесення плати за користування приміщенням, Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулось до господарського суду з позовом до Національної спілки про розірвання Договору оренди, виселення та стягнення суми коштів.

Рішенням господарського суду Одеської області від 03.12.2012 року у справі № 5017/3036/2012 позов Департаменту Одеської міськради було задоволено повністю - розірвано укладений 16.02.2005 року між Приморською райадміністрацією Одеської міської ради та Одеською обласною організацією національної спілки фотохудожників України договір оренди нежитлового приміщення № 592/1/А/2 та виселено Одеську обласну організацію національної спілки фотохудожників України з нежитлового приміщення першого поверху загальною площею 21,3 м.кв., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, та передано таке Департаменту комунальної власності Одеської міської ради. Крім того, цим же судовим рішенням було також стягнуто з Одеської обласної організацію національної спілки фотохудожників України на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заборгованість з орендної плати у сумі 1456,24 грн., пеню у розмірі 79,66 грн. та судовий збір у розмірі 2682,50 грн.

На виконання вказаного судового рішення, господарським судом Одеської області було видано відповідні накази, які пред'являлись до виконання до Першого Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції.

Згідно акту державного виконавця, Національну спілку з цієї дати було виселено з нежитлового приміщення першого поверху загальною площею 21,3 м.кв., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, 21.05.2013 року, а 27.09.2013 року Позивач звернувся на адресу Відповідача з претензією за № 01-13/7567, у якій запропонував в строк до 15.10.2013 року оплатити йому 3730,90грн., з яких: 976,69грн. - сума боргу з орендної плати, 51,43грн. - сума пені і 2702,78грн. - сума неустойки за користування приміщенням за час прострочки його повернення.

Проте, Департамент міськради відповіді на вказану претензію, так і не отримав.

Вимогами Позивача у даній справі, з посиланням на положення статей 11, 509, 525, 526, 629, 762, 785 ЦК України, ст. 193 ГК України та ст.ст. 10, 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", є стягнення з Відповідача заборгованості з орендної плати за період з 01.09.2012 року по 20.12.2012 року у розмірі 976,69 грн., 51,43 грн. пені за період з 16.10.2012 року по 15.06.2013 року і 2702,78 грн. неустойки за період з 21.12.2012 року по 21.05.2013 року, у зв'язку з прострочкою повернення орендованого майна.

Суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний господарський суд, з урахуванням положень ст.ст. 525, 526, 549, 610, 611, 629, 762, 785 ЦК України, ст.ст. 193, 230, 231 ГК України, ст.ст. 185, 188 ПК України, ст.ст. 10, 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", встановивши ту обставину, що після ухвалення судового рішення від 03.12.2012 року у справі № 5017/3036/2012 Відповідач не повернув Позивачу орендоване нерухоме майно, яким продовжував користуватись, не сплачуючи при цьому орендну плату за період з 01.09.2012 року по 20.12.2012 року, у зв'язку з чим, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення даного позову частково та про стягнення з Відповідача заборгованості по орендній платі у розмірі 976,69грн., за вказаний вище період, пені у розмірі 51,43 грн. за період з 16.10.2012 року по 15.06.2013 року та неустойки у розмірі 2702,78грн. за період з 21.12.2012 року по 21.05.2013 року.

При цьому, місцевий господарський суд, з висновками якого також погодився і суд апеляційної інстанції, виключив із заявлених Позивачем вимог про стягнення суми неустойки частину такої у розмірі 450,46 грн., яка являється розміром податку на додану вартість, як безпідставних, що не відповідають вимогам норм матеріального права і, зокрема, ч. 2 ст. 785 ЦК України, ст. 230 ГК України та ст.ст. 185, 188 ПК України, оскільки зазначена штрафна санкція не може розглядатись в якості компенсації вартості наданих послуг, яка збільшує базу оподаткування податком на додану вартість, відмовивши у задоволенні цієї частини позову.

На думку колегії суддів касаційної інстанції, висновки судів попередніх інстанцій, відповідають фактичним обставинам справи та наявним матеріалам і ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, з дотриманням процесуальних норм.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, про залишення без змін ухвали суду першої інстанції про відмову у прийнятті скарги на оцінку майна, а тому підстав для зміни чи скасування його постанови, не вбачається.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117 - 1119, 111111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 15.04.2014 року у справі № 916/3412/13 - без змін.

Головуючий суддя Малетич М.М.

Судді Круглікова К.С.

Нєсвєтова Н.М.