Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2014 р. № 820/12770/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, у якому просить суд: - визнати протиправною відмову Харківської районної державної адміністрації Харківської області щодо затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); - зобов'язати Харківську районну державну адміністрацію Харківської області вчинити дії щодо прийняття рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
У обґрунтування позову позивачем зазначено, що у відповідача були відсутні підстави для відмови позивачу щодо затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту), та надання її у мою власність, оскільки на замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю «Терра-Інвест» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на підставі Розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 31 серпня 2011 року №1821 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1" та відповідно до норм чинного законодавства, а тому відповідача посилання у листі №01-15/12741 від 14.04.2014 року на те, що земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту та відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови є таким, що суперечить вимогам закону.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до суду заперечення на адміністративний позов, у яких зазначив, що передача земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд не відноситься до повноважень райдержадміністрації, та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач та/або його представник, представник відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно, до канцелярії суду позивачем та представником відповідача подано клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на достатність наявних в матеріалах справи доказів, які повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними документами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності зазначає наступне.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації від 31 серпня 2011 року № 1821 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у власність, орієнтовною площею 0,15га за рахунок земель, які знаходилися у постійному користуванні ПП «ОСОБА_2», за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с.8-9).
Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації від 26 липня 2012 року № 1837 продовжено термін дії розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 31 серпня 2011 року № 1821 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1" до 01.08.2013 року (а.с.30), яке втратило чинність на підставі розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 30 грудня 2013 року № 759 (а.с.31).
Позивач вернувся до Міськрайонного Управління Держкомзему у місті Люботин і Харківському районі Харківської області з заявою про надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2013 року по справі №820/10878/13-а визнано протиправною відмову Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині у Харківському районі Харківської області, викладену у висновку № 741 від 03.03.2012 року та зобов'язано управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області розглянути питання щодо надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1, визначення кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки, внесення даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійснення відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки (а.с.32-35).
На підставі вищезазначеного судового рішенням були визначені кадастрові номери земельним ділянкам, а саме, - земельній ділянці, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 присвоєно кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, що вбачається з витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.21).
03.03.2014 року позивач звернувся до Харківської районної державної адміністрації із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою (а.с.83).
17.04.2014 року листом №01-15/1274 Харківською районною державною адміністрацією відмовлено позивачу у затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту), та надання її у власність позивача (а.с.10-11)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пп. б ч.1 ст.81 Земельного Кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Із статті 30 Закону України "Про землеустрій" вбачається, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Статтею 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Як вбачається із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.03.2014 року, земельна ділянка кадастровий номер 6325155600:06:004:0171 знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Цільове призначення вказаної земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Форма власності: державна.
Відповідно до положень Земельного кодексу України, межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 N 3038-V передбачено, що територія - частина земної поверхні з повітряним простором та розташованими під нею надрами у визначених межах (кордонах), що має певне географічне положення, природні та створені в результаті діяльності людей умови і ресурси.
Таким чином, аналізуючи положення Земельного кодексу та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", суд приходить до висновку, що вказана земельна ділянка за кадастровим номером 6325155600:06:004:0171 знаходиться за межами Безлюдівської селищної ради та належить до державної форми власності.
Як встановлено судом, саме Харківська районна державна адміністрація Харківської області надала позивачу відповідними розпорядженнями, які є чинними на час розгляду справи, дозвіл на розробку проектів землеустрою.
Крім того, правомірність звернення із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність саме до органу виконавчої влади (Харківська районна державна адміністрація) встановлена постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2013 року, а відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до положень Земельного кодексу України, після виготовлення проекту особи звертаються до відповідних органів з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а відповідний орган зобов'язаний прийняти рішення затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Із норм земельного законодавства України вбачається, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем не зазначено жодних підстав визначених статтею 123 Земельного кодексу України для відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав у відповідача у відмові щодо затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що відповідачем в ході судового розгляду справи не було доведено правомірність прийнятого рішення, у зв'язку з чим та з метою повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати зобов'язати Харківську районну державну адміністрації Харківської області вчинити дії щодо прийняття рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити..
Визнати протиправною відмову Харківської районної державної адміністрації Харківської області щодо затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов'язати Харківську районну державну адміністрацію Харківської області вчинити дії щодо прийняття рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6325155600:06:004:0171, площею 0,15га, розташованої в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) та надання її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стягнути з Державного бюджету України (р/р: 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код: 37999628, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ у Харківській області) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Котеньов О.Г.