Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 липня 2014 р. № 820/11750/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
до ОСОБА_1
про стягнення переплати по пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області суму переплати по пенсії в розмірі 112053,10 грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що у ОСОБА_1 перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області склалася заборгованість за період з 01.10.2010 р. по 30.09.2013 р. в загальній сумі 112053,10 грн. внаслідок зловживань з боку пенсіонера, оскільки діючим законодавством України передбачено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. Вказана заборгованість відповідачем не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі вищевикладеного, відповідно до положень ст.41, ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Згідно зі ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», функції з призначення і виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», передано органам Пенсійного фонду України з 01 січня 2007 року.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Як встановлено судом з усних пояснень представника позивача, на підставі вищезазначених нормативно-правових документів 08.01.2009 року Харківським обласним військовим комісаріатом до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надані документи для призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 08.12.2008 року, яка була призначена головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та виплачувалася до 30.09.2013 року.
Відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. №2939 та постанови Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 р. «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» та п.2.6 плану контрольно - ревізійної роботи Держфінінснекції України та п. 1.1.2.2 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Харківській області на III квартал 2013 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 16.08.2013 р. №1145, виданого начальником Держфінінспекції в Харківській області, головним державним фінансовим інспектором Держфінінспекції в Харківській області Літвіненко О.П. проведено ревізію використання бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України виплати пенсій в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (за період з 01.01.2011 р. по 01.08.2013 р.).
Проведеною в ході ревізії звіркою осіб, яким фактично виплачена пенсія в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області за липень 2013 р., з інформацією, отриманою від ГУ ДМС України в Харківській області листом від 06.09.2013 р. №5/13882, на запит Держфінінспекції в Харківській області від 20.08.2013 р. №204-25/8870, надана інформації про громадян України 1933-1968 років народження, які виїхали за кордон на постійне місце проживання в 2005-2013 роках, встановлено, що за даними ГУ ДМС України в Харківській області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що мешкав за адресою: АДРЕСА_1, виїхав за кордон на постійне місце проживання.
На запит Держфінінспекції від 19.09.2013 р. № 04-25/10036 ГУ ДМС України в Харківській області листом від 09.10.2013 р. №5/16147 повідомлено, що ОСОБА_1 09.03.2010 р. дозволений виїзд на постійне місце проживання до Білорусі, 26.03.2010 р. виданий паспорт громадянина України для виїзду за кордон на постійне місце проживання, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 зданий до ГУ МВС України в Харківській області для знищення.
Крім того, з метою підтвердження факту проживання за адресою: АДРЕСА_1 на теперішній час ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Держфінінспекцією в Харківській області надіслано запит до відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Харківській області від 19.09.2013 р. № 04-25/10046.
Згідно отриманої відповіді відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Харківській області від 26.09.2013 р., ОСОБА_1 24.03.2010 р. знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1, через виїзд в Білорусь.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII визначає мови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, пенсії звільненим зі служби особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, не призначаються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пенсії, призначені зазначеним особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 р. №1058-ІV визначено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно даних пенсійної справи №2001003998 та враховуючи ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було проведено розрахунок суми переплати по пенсії з 01.10.2010 року (6 місяців з 24.03.2010 року) по 30.09.2013 року (26.09.2013 року - день коли надійшла інформація про виїзд).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.
Як встановлено судом за період з 01.10.2010 р. по 30.09.2013 р. ОСОБА_1 отримано в Головному управлінні пенсії в загальній сумі 112053,10 грн.
Суд вважає також за необхідне зауважити, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надіслано запит від 11.07.2014 року вих.№9091-14/20 до Харківського обласного управління АТ «Ощадбанк» щодо надання інформації зняття пенсії з карткового рахунку №2625851772647 ОСОБА_1
Листом від 16.07.2014 р. №26/2-20-729 філія Харківське обласне управління АТ «Ощадбанк» повідомило, що згідно ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при надані послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди є банківською таємницею, у зв'язку з чим Банк надати запитувану інформацію не має права.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вжито заходи щодо з'ясування фактичного проживання ОСОБА_1, та надіслано запит до управління міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України від 27.11.2013 року №15943-14/20 щодо надання допомоги у встановленні місця проживання ОСОБА_1 та можливого отримання ним пенсії в Республіці Білорусь. Після надходження відповіді з Пенсійного фонду України головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області направлені запити до Управління пенсійного і страхового забезпечення Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони Республіки Білорусь (10.01.2014 р. №290-14/20) та до Фонду соціального захисту населення Міністерства праці та соціального захисту Республіки Білорусь (27.12.2013 р. №14746-14/20).
Листом від 07.02.2014 року №2316/299П Міністерство праці і соціального захисту Республіки Білорусь повідомило головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту адміністрації Центрального району м. Мінська (220004, м. Мінськ, вул. Мельникайте, буд.6) з 10.01.2008 року та отримує пенсію за віком за роботу з особливими умовами праці за Списком №2. Також, Міністерством праці і соціального захисту Республіки Білорусь за інформацією Департаменту по громадянству та міграції Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь повідомлено місце реєстрації ОСОБА_1 (АДРЕСА_2).
Отже, з огляду на те, що відповідач не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виїзд на постійне місце проживання до Республіки Білорусь, ОСОБА_1 безпідставно отримував пенсію у період з 01.10.2010 року по 30.09.2013 року, у зв'язку з чим позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо стягнення переплати пенсії в сумі 112053,10 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати по пенсії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_2) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022, р/р 256023032099, ХОУ ВАТ «Державний Ощадний банк», МФО 351823, код 14099344) суму переплати по пенсії в розмірі 112053.10 грн. (сто дванадцять тисяч п'ятдесят три гривні 10 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.В. Бездітко