Постанова № 39882628, 24.07.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
820/11516/14
Номер документу
39882628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2014 р. № 820/11516/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заічко О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача - ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду кошти, витрачені на професійне навчання в розмірі 299,81 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач звернувся до Харківського міського центру зайнятості із заявою про сприяння у працевлаштуванні, у зв'язку із чим на нього була відкрита персональна картка, надано статус безробітного та виплачена допомога по безробіттю з 19.11.2013 року по 16.02.2014 року. Між Харківським міським центром зайнятості та ОСОБА_1 був також укладений договір № 203914022000018 від 20.02.2014, за яким він направлений на навчання у Харківський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, за професією «Налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням» зі строком навчання 4 місяці (533 год.) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. Вартість професійного навчання ОСОБА_1 з 21.02.2014р. по 26.02.2014 року, становить 299 грн. 81 коп. Але Наказом № 56-В-СНН від 28.02.2013 року відповідач відрахований з курсів перепідготовки за професією «Налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням», за власним бажанням. 26.03.2014 року за № ХМЦЗ-02-7494 був відправлений лист-претензія ОСОБА_1, в якому було запропоновано повернути кошти до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, але зазначені кошти на рахунок Харківського міського центру зайнятості не повернуті.

За таких обставин просив суд позовні вимоги задовольнити, стягнути з відповідача існуючу заборгованість у розмірі 299.81 грн.

Ухвалою суду від 18.06.2014 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.41 КАС України.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом зі зворотнім повідомленням за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, але ним не отримана. Конверт разом із вищезазначеною ухвалою повернулись до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Враховуючи положення ч.11 ст.35 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 12 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського центру зайнятості із заявою про сприяння у працевлаштуванні (а.с. 18), був зареєстрований з відкриттям персональної картки №203913111200063. За зазначеною заявою ОСОБА_1 надано статус безробітного та виплачена допомога по безробіттю з 19.11.2013 року по 16.02.2014 року.

Згідно договору № 2000/ХЦ-10/14 від 20.02.2014 року, укладеного між Харківським обласним центром зайнятості - Харківським центром професійно - технічної освіти державної служби зайнятості, забезпечується направлення на навчання безробітних, зареєстрованих в державній службі.

Судом з'ясовано, що між Харківським міським центром зайнятості та ОСОБА_1 був укладений договір № 203914022000018 від 20.02.2014, за умовами якого відповідача направлено на навчання у Харківський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, за професією «Налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням» зі строком навчання 4 місяці (53 год.) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню (а.с. 13). Наказом заступника директора з навально-методичної роботи Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості від 21.02.2014 р. № 23-З-СНН ОСОБА_1 зараховано на професійне навчання (а.с. 14)

Вартість професійного навчання ОСОБА_1 з 21.02.2014р. по 26.02 року, становила 299 грн. 81 коп. (двісті дев'яносто дев'ять грн. 81 коп.) без вартості проїзду до місця навчання та зворотно.

Між тим, з матеріалів справи встановлено, що наказом № 56-В-СНН від 28.02.2013 року ОСОБА_1 відрахований з курсів перепідготовки за професією «Налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням», за власним бажанням.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Одним з основних принципів, на підставі якого здійснюється страхування на випадок безробіття є законодавче визначення умов і порядку здійснення страхування на випадок безробіття (ст.2 Закону). Серед інших, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, є видом матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з пп. «б» ч.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з пп.8 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Приписами ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про зайнятість населення», до видів соціальних послуг, які надає державна служба зайнятості належить професійна підготовка; перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості.

Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Відповідно до абз.19 пп.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198, територіальний орган припиняє реєстрацію у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації.

Враховуючи вищевказане, директором Харківського міського центру зайнятості був виданий наказ від 26.03.2014 року № 575 про повернення коштів, витрачених на професійне навчання ОСОБА_1 у розмірі 299 грн. 81 коп. за період з 21.02.2014 року по 26.02.2014 року.

За матеріалами справи встановлено, що 26.03.2014 року ОСОБА_1 відправлений лист-претензія за № ХМЦЗ-02-7494, в якому було запропоновано повернути кошти до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом 15 днів з дня отримання листа та копії наказу.

Правовий статус центрів зайнятості був визначений статтею 18 Закону України «Про зайнятість населення», якою встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 22 Закону № 5067- VI, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", управління майном; ведуть облік осіб, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, та наданих їм послуг; здійснюють реєстрацію безробітних, ведуть облік наданих їм послуг; організовують професійне навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці; організовують роботу з підтвердження професійної кваліфікації за результатами неформального професійного навчання за робітничими професіями; інформують населення, органи виконавчої влади та навчальні заклади про попит та пропонування робочої сили на ринку праці, права та гарантії у сфері зайнятості населення та у разі настання безробіття; сприяють працевлаштуванню безробітних на підприємствах, що залучаються до реалізації державних цільових програм та інфраструктурних проектів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; здійснюють обмін інформацією з Пенсійним фондом України для забезпечення виконання вимог цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» Фонд має право: стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Статтею 39 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

До теперішнього часу вище зазначена заборгованість відповідачем у розмірі 299,81 грн. службі зайнятості не відшкодована.

За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

На підставі вищенаведеного, керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1), на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (адреса: 61013, м. Харків, вул. Шевченка, б. 137-А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, код 36224721, МФО 851011) кошти, витрачені на професійне навчання в розмірі 299,81 грн. (двісті дев'яносто дев'ять грн. 81 коп.)

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Заічко О.В.