ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2014 року № 813/8469/13-а
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Приймак С.І.
за участі
позивача ОСОБА_1
та представників
позивача ОСОБА_2
відповідачів Болюби О.В., Курило С.В.
третьої особи Курило С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Львівській області, Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправним наказу та бездіяльності, стягнення заборгованостей та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановив:
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 липня 2013 року № К/9991/730044/11 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації у Львівській області, Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Державна податкова адміністрація України про перерахунок пенсії.
Позивач, з врахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправними накази Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10.02.2003 року № 52-о, від 01.04.2005 року № 41-ф в частині скасування наказу № 9-ф від 17.01.2005 року та бездіяльність ДПА у Львівській області, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті заборгованостей по щомісячній доплаті відповідно до п.5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», по щомісячній надбавці за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення відповідно до пункту 1 наказу ДПА України № 71 від 04.02.2004 року, у неперерахуванні та невиплаті грошової допомоги при звільненні, у не направленні матеріалів до сектору пенсійного забезпечення ДПА України для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії; стягнути з Головного управління Міндоходів у Львівській області заборгованостей із щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» за період з січня 2003 року по день звільнення в загальній сумі 11 867,95 грн; із щомісячної надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення за період з квітня 2005 року по день звільнення в загальній сумі 11 081,63 грн, із вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення та премії, отриманої у місяці звільнення в загальній сумі 37 693,09 грн; зобов'язати Головне управління Міндоходів у Львівській області подати до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1196 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати йому раніше призначену пенсію з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення.
Посилається на те, що він проходив службу на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області та в період проходження служби отримував надбавку за безперервну службу, встановлену наказом ДПА у Львівській області від 17.01.2005 року № 9-ф. Зазначив, що наказом голови ДПА у Львівській області № 41-ф від 01.04.2005 року зазначений наказ безпідставно з перевищенням повноважень скасовано та припинено виплату вказаної надбавки, тому просить визнати протиправним та скасувати наказ № 41-ф від 01.04.2005 року, зобов'язати відповідача виплатити йому надбавку за безперервну службу з часу її скасування по час звільнення. Також просить визнати протиправним та скасувати наказ ДПА у Львівській області від 10.02.2003 року № 52-о в частині призупинення виплати позивачу щомісячної доплати від суми пенсії у відповідності до пункту 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», що встановлена у розмірі 31 відсотка, та зобов'язати ГУ Міндоходів у Львівській області провести її виплату з часу призупинення до звільнення, здійснити перерахунок та виплатити вихідну допомогу з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення та премії, отриманої у місяці звільнення. Після виконання рішення суду по вищевказаних вимогах просить суд зобов'язати ГУ Міндоходів у Львівській області подати до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше пенсії, а ГУ ПФ України у Львівській області перерахувати пенсію на підставі наданої довідки.
В судовому засіданні позивач та його представник, позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених в обґрунтуваннях позовної заяви, а тому просять позов задоволити.
Відповідачем Головним управлінням Міндоходів у Львівській області та третьою особою Міністерством доходів і зборів України подано письмове заперечення проти позову, в якому просить в позові відмовити, посилається на те, що відповідно до пункту 5 «г» постанови КМ України від 31.12.1996 року № 1592 передбачено право керівника, а не обов'язок, встановлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції щомісячну доплату в межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих. Наказом ДПА України від 27.12.2002 року № 188-ф затверджено виплачувати з 01.01.2003 року особам начальницького складу податкової міліції надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % грошового забезпечення. Цим же ж наказом голів ДПА областей зобов'язано переглянути надбавки та доплати працівникам органів ДПС (за високі досягнення у праці, за роботу в умовах режимних обмежень, від суми пенсії особам начальницького складу податкової міліції та інше) та встановити їх виключно за умови фінансового забезпечення. Тому, наказом ДПА у Львівській області від 10.02.2003 року № 52-о на виконання наказу ДПА України від 27.12.2002 р. № 188-ф призупинено виплату щомісячної доплати від суми пенсії, встановленої згідно пункту 5 «г» постанови КМУ від 31.12.1996 року, в тому числі й позивачу. Стосовно наказу ДПА у Львівській області від 07.04.2005 року № 41-ф зазначає, що відповідно до Указів Президента України № 370/2003 від 24.04.2003 року та № 595 від 12.07.2003 року надано право Голові ДПА України встановлювати щомісячні надбавки за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби у відповідних розмірах. Порядок та умови виплати визначаються Головою ДПА. Дані надбавки могли виплачуватись особам начальницького складу за рахунок коштів, визначених Законом України про Державний бюджет України на утримання ДПА України. Наказом ДПА України від 04.02.2004 року № 71 встановлено порядок та умови призначення та виплати вказаних надбавок. Відповідач та третя особа вважає, що дана надбавка не має обов'язкового характеру, це право, а не обов'язок керівника для її призначення. Наказом ДПА у Львівській області від 17.01.2005 року № 9-ф позивачу встановлено з 01.01.2005 року щомісячну надбавку за безперервну службу в розмірі 70 % до грошового забезпечення, який скасовано наказом ДПА у Львівській області від 01.04.2005 року № 41-ф у зв'язку з внесенням змін до порядку встановлення вказаної надбавки наказом ДПА України № 115 від 17.03.2005 року. Щодо виплати грошової допомоги зазначає, що у відповідності до п.10 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.01.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при звільненні з військової служби або з органів внутрішніх справ за вислугою строку службу, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі (в органах) виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Позивачу грошова допомога була виплачена, виходячи із розміру грошового забезпечення на день звільнення. Оскільки у місяці звільнення позивачу премія не нараховувалась (відпустка у листопаді 2005 року), відповідно, сума грошової допомоги вираховувалась із розрахунку місячного грошового забезпечення. Премія за грудень 2005 року, яка включена в грошовий атестат № 9, була виплачена в лютому 2006 року. У зв'язку з тим, що на момент виплати цієї премії трудові відносини з позивачем були припинені, перерахунок грошової допомоги не проводився. А тому вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
В судовому засіданні, представник відповідача та третьої особи проти позову заперечила, з підстав викладених у письмових запереченнях на позов та просить відмовити в його задоволенні.
Відповідачем Головним управлінням пенсійного фонду України у Львівській області подано письмові заперечення проти позову, в якому просить в позові відмовити, посилається на те, що відповідно до пункту 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 передбачено право керівника, а не обов'язок, встановлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції щомісячну доплату в межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих. Наказом ДПА України від 27.12.2002 року № 188-ф затверджено виплачувати з 01.01.2003 року особам начальницького складу податкової міліції надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % грошового забезпечення та зобов'язано голів обласних ДПА переглянути надбавки і доплати працівникам органів ДПС та встановити їх виключно за умови фінансового забезпечення. Тому, наказом ДПА у Львівській області від 10.02.2003 року № 52-о на виконання наказу ДПА України від 27.12.2002 р. № 188-ф призупинено виплату щомісячної доплати від суми пенсії, встановленої згідно пункту 5 «г» постанови КМУ від 31.12.1996 року, в тому числі й позивачу. Відповідно до Указів Президента України № 370/2003 від 24.04.2003 року та № 595 від 12.07.2003 року надано право Голові ДПА України встановлювати щомісячні надбавки за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби у відповідних розмірах. Рішення про встановлені особам начальницького складу податкової міліції зазначених надбавок приймати за поданням їх прямих і безпосередніх керівників та оголошувати наказом. Також, зазначає, що позивач в позовній заяві просить стягнути заборгованості, однак судом не може розглядатись питання в порядку адміністративного судочинства, за нормами якого розглянуто даний спір, про стягнення коштів з суб'єкта владних повноважень. Крім цього, позивач з питанням щодо проведення перерахунку пенсій до органів Пенсійного фонду не звертався. Також, наголошує, що функції з призначення, перерахунку і виплати пенсій військовослужбовцям силових відомств передані органам Пенсійного фонду з 01.01.2007 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Пенсійний фонд не є правонаступником силових органів щодо зобов'язань, які виникли до 01.01.2007 року. Відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцями, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, в кошторисі Пенсійного фонду (бюджетному асигнуванні пенсійному фонду України на виплату пенсій військовослужбовцям) на 2013 рік не передбачені кошти на виплату заборгованості доплати до пенсії за судовим рішенням за попередні роки. А тому вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
В судовому засіданні, представник відповідача проти позову заперечила, з підстав викладених у письмових запереченнях на позов та просить відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін та третьої особи, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що наказом від 15.10.2002 року № 286-о призначено підполковника податкової міліції ОСОБА_1 на посаду старшого слідчого в особливо важливих справах відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області, з посадовим окладом 210,00 грн в місяць, встановивши щомісячні надбавки по п.4.2 в розмірі 50 відсотків, по п.8 в розмірі 15 відсотків, по п.5 «г» в розмірі 31 відсоток постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996 року.
Відповідно до наказу № 188-ф від 27.12.2002 року зобов'язано виплачувати з 01.01.2003 року особам начальницького складу податкової міліції надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % грошового забезпечення. Виплату зазначеної надбавки здійснювати за рахунок та в межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України на утримання органів державної податкової служби.
Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області 10.02.2003 року № 52-о «По особовому складу УПМ ДПА у Львівській області» на виконання наказу ДПА України від 27.12.2002 року № 188-ф призупинено виплату по п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996 року щомісячної доплати від суми пенсії особам начальницького складу податкової міліції з 01.01.2003 року, в тому числі підполковнику податкової міліції ОСОБА_1, старшому слідчому в особливо важливих справах слідчому відділу податкової міліції ДПА у Львівській області.
Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області 17.01.2005 року № 9-ф «Про встановлення надбавок» з 01.01.2005 року встановлено підполковнику податкової міліції ОСОБА_1, старшому слідчому в особливо важливих справах відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу УПМ ДПА у Львівській області, відповідно до наказу ДПА України від 04.02.2004 року № 71 щомісячну надбавку за безперервну службу в розмірі 70 % до грошового забезпечення, стаж служби на 01.01.2005 року становить 24 роки 10 місяців 14 днів.
Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області 01.04.2005 року № 41-ф «Щодо економного витрачання коштів на оплату праці» скасовано накази ДПА у Львівській області від 17.01.2005 року № 7-ф, від 17.01.2005 року № 9-ф, від 15.02.2005 року № 20-ф, від 15.02.2005 року № 21-ф в частині встановлення особам начальницького складу податкової міліції надбавки за безперервну службу. Вказаний наказ виданий на виконання наказів ДПА України від 04.02.2004 р. № 71 та від 18.03.2005 р. № 116.
Відповідно до частин 1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-о, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» надано право керівникам органів державної податкової служби у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на 31.12.2005 року) вказана доплата повинна враховуватись при розрахунку розміру призначеної пенсії.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (із змінами і доповненнями) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 відсотків пенсії, яка б могла бути нарахована працівникові у разі виходу на пенсію, є додатковим видом грошового забезпечення, що надається щомісяця (надбавкою за умови служби, оскільки виплачується винятково працівникам, які мають право на пенсію за вислугу років із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі), а відтак, на момент звільнення ОСОБА_1 зі служби належала до виду грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Як слідує із роз'яснень, що містяться в п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», при вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на які поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.
Таким чином, відсутність коштів може бути підставою для невиплати надбавки лише у разі, коли така підстава передбачена в самому нормативному акті, який регулює порядок її призначення і виплати.
Відповідачами не наведено підстав для невиплати позивачу надбавки, встановленої п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592.
Що стосується вимоги позивача про скасування наказу Державної податкової адміністрації у Львівській області від 01 квітня 2005 року № 41-ф, суд зазначає наступне.
Наказом Держаної податкової адміністрації України від 04.02.2004 року № 71 «Про заходи щодо виконання Указу Президента України» від 12.07.2003 року № 595» надано право головам державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі встановлювати особам начальницького складу податкової міліції за високі результати у службовій діяльності щомісячні надбавки за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 5 років до 10%, понад 10 років до 30%, понад 15 років до 50%, понад 20 років до 70%, понад 25 років до 90%.
18.03.2005 року наказом Державної податкової адміністрації України № 116 «Щодо економного витрачання коштів на оплату праці» надано право головам державних податкових адміністрацій в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі установлювати працівникам надбавки за високі досягнення у праці, пенсійні надбавки особам начальницького складу податкової міліції та виплачувати грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю, враховуючи їх особистий внесок у загальні результати роботи податкової служби, у межах кошторисних призначень на оплату праці за рахунок створеної економії після нарахування обов'язкових виплат.
Відтак, наказ Державної податкової адміністрації у Львівській області від 17.01.2005 року № 9-ф, яким встановлено позивачу надбавку за безперервну службу виданий у межах повноважень голови ДПА у Львівській області, делегованих йому п.1 наказу Державної податкової адміністрації України від 04.02.2004 року № 71.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2005 року внесено зміни до наказу ДПА України від 04.02.2004 року № 71, згідно яких Голова ДПА України залишає за собою право встановлювати (скасовувати) наказом ДПА України особам начальницького складу податкової міліції за високі результати у службовій діяльності щомісячні надбавки за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення залежно від стажу служби.
Таким чином, наказ голови Державної податкової адміністрації у Львівській області № 41-ф від 01.04.2005 року є протиправним, оскільки з 17.03.2005 року право на прийняття рішення належало виключно голові ДПА України в силу наказу ДПА України № 115 від 17.03.2005 року.
Відповідачами не подано доказів прийняття Головою Державної податкової адміністрації України наказу про скасування позивачу щомісячної надбавки за безперервну службу позивачу в розмірі 70 % до грошового забезпечення, а також доказів в обґрунтування законності позбавлення цієї надбавки позивача Головою ДПА у Львівській області.
Відповідно до п.3.4 наказу Державної податкової адміністрації України № 71 від 04.02.2003 року (в редакції наказу ДПА України № 115 від 17.03.2005 р. цей пункт отримав номер 3.3) надбавка за безперервну службу може бути скасована лише у випадку видання наказу про накладення на працівника дисциплінарного стягнення.
Як видно з матеріалів справи, дисциплінарне стягнення до позивача за час проходження служби не застосовувалось.
За таких обставин суд приходить до висновку, що наказ голови ДПА у Львівській області № 41-ф від 01.04.2005 року в частині скасування наказу № 9-ф від 17.01.2005 року є протиправним та підлягає скасуванню.
З мотиву відсутності коштів у проведенні даних виплат може бути відмовлено лише в тому разі, якщо вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування, що в даному випадку в них не передбачено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено схеми посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців центральних органів виконавчої влади, урядових органів державного управління, їх територіальних органів, місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, органів прокуратури, судів та інших органів державної влади.
Оскільки наказ голови Державної податкової адміністрації у Львівській області № 9-ф від 17.01.2005 року, яким позивачу встановлено щомісячну надбавку за безперервну службу в розмірі 70 % до грошового забезпечення з 01.01.2005 року, був виданий у межах повноважень голови ДПА у Львівській області, а наказ голови ДПА у Львівській області № 41-ф від 01.04.2005 року, яким було скасовано наказ від 17.01.2005 року № 9-ф є протиправним та підлягає скасуванню, то протягом проходження служби позивачем після призначення йому надбавки за безперервну службу до його звільнення зазначена надбавка повинна бути виплачена позивачу на підставі наказу голови Державної податкової адміністрації у Львівській області № 9-ф від 17.01.2005 року у розмірі 70 % грошового забезпечення з дати припинення її виплати по дату звільнення позивача зі служби 30.12.2005 року в загальній сумі 11081,63 грн.
Також, після звільнення позивача в лютому 2006 року йому була виплачена грошова допомога в розмірі 25 313,00 грн.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» при звільненні зі служби за вислугою строку служби, віком, станом здоров'я виплачується грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Розмір виплаченої грошової допомоги при звільненні був занижений за рахунок не врахування нарахованої у місяці звільнення премії, яку в порушення ст.116 Кодексу законів про працю України позивачу виплатили лише в лютому 2006 року.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.02.2001 року № 43 затверджено та введено в дію з 01.01.2001 року Положення про виплату грошового утримання особам начальницького складу податкової міліції за час перебування у розпорядженні ДПА України, відстороненим від виконання службових обов'язків (посади), особам, підданим арешту, та за час перебування під арештом осіб начальницького складу податкової міліції, видачу грошових атестатів при переміщенні по службі.
Відповідно до п.2 «г» вказаного наказу № 43 від 07.02.2001 року грошовий атестат особам начальницького складу видається при звільненні з органів податкової міліції у запас або відставку з призначенням пенсії.
Відповідно до п.7 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Судом встановлено, що при нарахуванні відповідачем ДПА у Львівській області, правонаступником якого є Головне управління Міндоходів у Львівській області виплат позивачу були допущені помилки.
За таких обставин позовна вимога в частині зобов'язання Головного управління Міндоходів у Львівській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до п. 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 % до грошового забезпечення підлягає до задоволення.
Твердження відповідачів про те, що встановлення надбавок і доплат є правом керівника податкового органу, не беруться судом до уваги, оскільки під час розгляду справи встановлено, що такі види грошового забезпечення позивачу були призначені. Крім цього, згідно вимог законодавства, на яке посилаються представники відповідачів в обґрунтування своїх заперечень, передбачено лише право керівників органів державної податкової служби у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих встановлювати мінімальний, середній або максимальний розмір вищевказаних виплат, а не визначати право особи на отримання такої виплати. Крім того, предметом позовних вимог є не встановлення надбавок і доплат, а законність їх позбавлення.
Щодо вимог позивача про стягнення з Головного управління Міндоходів у Львівській області заборгованість із щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» за період з січня 2003 року по день звільнення в загальній сумі 11 867,95 грн; із щомісячної надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення за період з квітня 2005 року по день звільнення в загальній сумі 11 081,63 грн, із вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення та премії, отриманої у місяці звільнення в загальній сумі 37 693,09 грн, суд зазначає наступне.
21.08.2010 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області винесено постанови про відкриття виконавчих проваджень ВП № 20940907, ВП № 20941406, ВП № 20941208, ВП № 20940721 щодо примусового виконання виконавчих листів № 2-а-82, виданих Личаківським районним судом м. Львова, у тому числі щодо зобов'язання ДПА у Львівській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованостей із щомісячної доплати за період з січня 2003 року по день звільнення в загальній сумі 11867,95 грн, з надбавки за безперервну службу у розмірі 70% грошового забезпечення з дати припинення її виплати по датку звільнення позивача із служби 30.12.2005 року в загальній сумі 11 018,63 грн та з вихідної допомоги в сумі 37 693,09 грн.
На виконання судового рішення та постанов про відкриття виконавчих проваджень Держаною податковою адміністрацією у Львівській області було виплачено на користь ОСОБА_1 60269,35 грн., у тому числі й заборгованості з щомісячної доплати за період з січня 2003 року по день звільнення в загальній сумі 11867,95 грн, з надбавки за безперервну у розмірі 70% грошового забезпечення з дати припинення її виплати по дату звільнення позивача із служби 30.12.2005 року в загальній сумі 11 018,63 грн та з вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати відповідно до п.« 5» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надбавки за безперервну службу в розмірі 70% до грошового забезпечення та премії, отриманої у місяці звільнення в сумі 37 693,09 грн.
23.06.2014 року Головним управлінням Міндоходів у Львівській області подано до Львівського окружного адміністративного суду заяву про поворот виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010 року у справі № 13369/09/9104, в якій відповідач просив суд винести рішення про стягнення з ОСОБА_1 безпідставно виплаченої суми у розмірі 60296,35 грн на користь Головного управління Міндоходів у Львівській області, однак 24.06.2014 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду, на підставі ст.266 КАС України, у задоволенні заяви Головного управління Міндоходів у Львівській області про поворот виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010 року відмовлено повністю.
Таким чином, хоча вимоги позивача про стягнення на його користь з Головного управління Міндоходів у Львівській області заборгованостей з щомісячної доплати за період з січня 2003 року по день звільнення відповідно до п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996 року в загальній сумі 11867,95 грн, з надбавки за безперервну службу у розмірі 70% грошового забезпечення в загальній сумі 11 081,63 грн та з вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати відповідно до п.« 5» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надбавки за безперервну службу в розмірі 70% до грошового забезпечення та премії, отриманої у місяці звільнення в сумі 37 693,09 грн є правомірними на день подання ним адміністративного позову, однак станом на день винесення постанови є виконаними. Зазначені суми не можуть бути стягнені з відповідача на користь позивача повторно, а тому позовні вимоги в частині стягнення зазначених заборгованостей з Головного управління Міндоходів у Львівській області на користь ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення, а саме визнати протиправними та скасувати накази Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-о, від 01 квітня 2005 року № 41-ф в частині скасування наказу від 17 січня 2005 року № 9-ф; визнати бездіяльність Державної податкової адміністрації у Львівській області, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті належних ОСОБА_1 заборгованостей по щомісячній доплаті відповідно до пункту « 5» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», по щомісячній надбавці за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення відповідно до пункту 1 наказу Державної податкової адміністрації України № 71 від 04 лютого 2004 року, у неперерахуванні та невиплаті суми грошової допомоги при звільненні та у ненаправленні матеріалів до сектору пенсійного забезпечення Державної податкової адміністрації України для здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії; зобов'язати Головне управління Міндоходів у Львівській області подати до Головного Управління пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення. Інші позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати накази Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-о, від 01 квітня 2005 року № 41-ф в частині скасування наказу від 17 січня 2005 року № 9-ф.
Визнати бездіяльність Державної податкової адміністрації у Львівській області, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті належних ОСОБА_1 заборгованостей по щомісячній доплаті відповідно до пункту « 5» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», по щомісячній надбавці за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення відповідно до пункту 1 наказу Державної податкової адміністрації України № 71 від 04 лютого 2004 року, у неперерахуванні та невиплаті суми грошової допомоги при звільненні та у ненаправленні матеріалів до сектору пенсійного забезпечення Державної податкової адміністрації України для здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Головне управління Міндоходів у Львівській області подати до Головного Управління пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та надбавки за безперервну службу в розмірі 70 відсотків до грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.