Ухвала суду № 39881418, 24.07.2014, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
270/876/14-а
Номер документу
39881418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/876/14-а

Провадження № 6-а/270/8/2014

УХВАЛА

IМЕНЕМ УКРАIНИ

24 липня 2014 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі головуючого судді: Андрюшиної Л.А., при секретарі Лоппа А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Макіївки заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Мiської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про зміну способу та порядку виконання судового рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення, мотивуючи її тим, що постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 14 березня 2014 р. її позовні вимоги були задоволені частково, зокрема, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з грудня 2011 року по 14 березня 2014 року, з урахуванням проведених виплат. Центрально-Міським районним судом м. Макіївки на виконання рішення суду виданий виконавчий лист. Згідно довідки відповідача від 11.06.2014 року їй нарахована допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рішенням суду у сумі 5106,08 грн., яка нарахована та не є спірною між сторонами. Також відповідачем зазначено, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» Державній казначейській службі України передбачено видатки у сумі 153,9 млн. грн. на забезпечення виконання рішень суду що гарантовані державою. Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області не може виконати списання коштів з державного бюджету України, адже відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у виконавчому листі повинно бути зазначено: стягнення коштів з державного органу, а не зобов'язання вчинити певні дії, а також повинно бути зазначено суму (грошовий вимір). Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. За приписами ч. 1 ст. 2 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з paxунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Таким чином, зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника виконання постанови суду є неможливим. Виходячи з положень Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів. Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України. Згідно пункту першого статті 3 Закону України 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду. Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. Виходячи з положень Закону України № 4901 та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень прийняти до виконання виконавчий документ зобов'язального характеру. З огляду на вищенаведене, оскільки у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, то з огляду на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконанні, оскільки відповідачем виконано зобов'язання нарахувати соціальну виплату, а тому вона звернулася до суду, та просить змінити спосіб виконання постанови Центрально - Міського районного суду м. Макіївки від 14.03.2014 року у справі №270/876/14-а з зобов»язального характеру на стягувальний, та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5106,08грн..

Заявник ОСОБА_1 та представники заінтересованих осіб: УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області в судове засідання не з»явилися. Про день та час розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, у встановленому законом порядку. Відповідно до вимог ч.2 ст. 263 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки від 14 березня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково, та визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з грудня 2011 року по 14 березня 2014 року, з урахуванням проведених виплат/а.с.30-34/. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2014 року було часткового задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 на вище вказану постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки від 14.03.2014 року, та в абзаці 3 резолютивної частини постанови числа та слова «з грудня 2011 року» замінено числами та словами « з 20 вересня 2013 року. В іншій частині постанова Центрально-Міського районного суду м. Макіївки від 14.03.2014 року залишено без змін/а.с.70-71/. На підставі вищезазначених постанов судів ОСОБА_1 виданий виконавчий лист.

Згідно довідки №12/1408 від 11.06.2014 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради розмір суми для виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 20 вересня 2013 року по 14 березня 2014 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років складає 5106,08грн..

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень-за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Приписами частини 1 статті 263 КАС України, визнано, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням , а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви ОСОБА_1, оскільки посилання у виконавчому листі на зобов'язання УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 20 вересня 2013 року по 14 березня 2014 року, з урахуванням проведених виплат та без зазначена конкретної суми, фактично унеможливлює виконання постанови суду і саме зміна способу та порядку виконання судового рішення з зазначенням стягнення конкретної суми є можливим та реальним заходом реалізації виконання постанови суду, кінцевою метою якого є отримання відповідних коштів.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 263 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Мiської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про зміну способу та порядку виконання судового рішення - задовольнити.

Змінити спосіб виконання постанови Центрально-Міського районного суду м. Макіївки від 14 березня 2014 року з зобов»язального на стягувальний і внести зміни до виконавчого листа, виданого на виконання зазначеної постанови суду, та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, за рахунок коштів Державного бюджету України, на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 20 вересня 2013 року по 14 березня 2014 року, що з урахуванням виплачених сум складає 5106,08грн./п'ять тисяч сто шість грн./ 08коп..

Раніше виданий виконавчий лист відкликати з виконання Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області та видати новий виконавчий лист на підставі даної ухвали суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали.

Ухвалу надруковано суддею у нарадчій кімнаті в 1-му примірнику.

Суддя Л.А. Андрюшина