Рішення № 39879264, 13.02.2014, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
13.02.2014
Номер справи
917/2372/13
Номер документу
39879264
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.02.2014 р. Справа №917/2372/13

за позовом Прокурора Котелевського району Полтавської області, вул. Миру, 11, сел. Котельва, Полтавська область, 38600 в інтересах держави в особі

1) Державної екологічної інспекції у Полтавській області, вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36014;

2) Котелевської селищної ради, вул. Жовтнева, 224, сел. Котельва, Полтавська область, 38600

до Фермерського господарства "Надія", вул. Жовтнева, 204, кв.17, сел. Котельва, Полтавська область, 38600

про відшкодування 106 313,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Суддя Погрібна С.В.

Представники:

від прокуратури: Копитець О.О. посвідчення №012651 вид. 05.11.2012р.

від позивача 1: не з"явився

від позивача 2: не з"явився.

від відповідача: не з"явився.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, додано до справи та повідомлено про строк виготовлення повного тексту рішення згідно ст.85 ГПК України.

Суть спору: Розглядається позов прокурора про стягнення з відповідача 106 313,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Представник прокуратури та представник позивача 1 позовні вимоги підтримують та просять суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник Котелевської селищної ради (позивач 2) в судове засідання не з"явився, 17.12.2013р. надіслав лист, в якому позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд проводити розгляд справи без участі їхнього представника.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав лист про неможливість прибуття в дане судове засідання, та просить суд відкласти розгляд справи.

Суд відмовляє в задоволенні вказаного клопотання, в зв"язку з закінченням строку розгляду справи передбаченого чинним законодавством.

Представник відповідача у попередньому судовому засіданні та наданому відзиві на позовну заяву, проти задоволення позову заперечує.

В обгрунтування своїх заперечень, посилається на те, що при проведенні перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області було допущено порушення вимоги природоохоронного законодавства, а саме не зазначено виду відходів, інвентарний номер та дата останньої повірки вимірювальної техніки.

Крім того, зазначає що закінчився строк встановлений ч. 1 ст. 250 ГК України для стягнення адміністративно-господарських санкцій.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Згідно наказом від 29.03.2012 р. № 252/01-03 Державною екологічною інспекцією у Полтавської області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Фермерським господарством "Надія" (відповідач по справі).

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 250/01-01-14 (а.с. 87-99).

В ході проведеної перевірки, встановлено, що на прилеглій до олійного цеху ФГ "Надія" (сел. Котельва, вул. Островського, 6) території розміщений смітник лушпиння соняшника.

Під час натурального обстеження вказаної території складено акт обстеження засміченої земельної ділянки від 06.04.2013р. (а.с.100). Відповідно до даного акту, згідно якого посадовими особами Державної екологічної інспекції у Полтавській області встановлено факт засмічення земельної ділянки відходами олійного виробництва (лузга насіння) та побутовими відходами (пластмаса, картон), що є порушенням ст. 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 44, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", ст. 35 Закону України "Про охорону земель" та ст.ст. 17, 32, 33, 43 Закону України "Про відходи".

Площа засміченої земельної ділянки становить 0,0082 га, об'єм відходів, яким відбулось засмічення становить 32,8 м. куб.

За фактом засмічення земельної ділянки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області 07.05.2012р. винесено Припис №60-09-21 (а.с.107-112), яким зобов"язано Директора ФГ "Надія" Шевченко О.В. усунути порушення, які були виявлені під час перевірки.

Як зазначає прокурор, за вчинене правопорушення у сфері природоохоронного законодавства відносно директора ФГ "Надія" складено протокол про адміністративне правопорушення від 26.06.2012 р. № 000529 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 26.06.2012р. № 283-09-22, якою директора ФГ "Надія" визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Вказаний штраф був сплачений відповідачем.

Згідно розрахунку проведеного на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженою Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 27.10.1997 р. № 171 ( у редакції наказу Мінприроди № 149 від 04.04.2007), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 р. за № 422/13689, Державною екологічною інспекцією у Полтавській області розраховано шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земель відходами.

Відповідно до інформації відділу Держкомзему в Котелевському районі Полтавської області від 13.08.2012р. № 01-01-26/630 (а.с.102), наданої на запит Держекоінспекції у Полтавській області № 2739/01-14/09-17 від 18.07.2013 р., для проведення розрахунку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Островського, 6, сел.Котельва, становить 103 грн. 72 коп. за м.кв. (додаток № 4).

Відповідно до наданого до матеріалів справи розрахунку заподіяної шкоди ФГ "Надія" внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земель відходами (а.с. 106), заподіяна шкода складає 106 313,00 грн. Вказана шкода розраховувалася за формулою (Ршз= А х Б х Гоз х Пдз х Кзз х Кнв х Кег) де:

Ршз - розмір шкоди (грн.);

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5 (постійна величина);

Б - коефіцієнт перерахунку, що при засмічені земельної ділянки побутовими, промисловими та іншими відходами дорівнює 10, а небезпечними (токсичними відходами -100 (перемінна величина 10);

Гоз - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, (проідексована) грн.м.кв., за довідкою територіального органу Держкомзему;

Пдз - площа засмічено земельної ділянки м.кв. (за актом про засмічення земель та за матеріалами спеціальних вишукувань);

Кзз- коефіцієнт, засмічення земельної ділянки, (значення коефіцієнта 2,5);

Кнв - коефіцієнт, небезпеки відходів, який визначається за додатком 5 (значення коефіцієнта 1,0);

Кег - коефіцієнт, еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 (значення коефіцієнта 1,0).

Як вбачається з матеріалів справи Державною екологічною інспекцією у Полтавській області на адресу відповідача 10.09.2012р. було направлено претензію № 3429/01-14/09-15 щодо відшкодування заподіяних державі збитків на суму 106 313,00 грн. (а.с. 103). Однак відповідачем вказана сума збитків відшкодована не була, що і стало підставою звернення з даною позовною заявою до суду.

Суд, оцінивши докази, надані учасниками судового процесу в обґрунтування заявлених ними вимог та заперечень, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного:

Статтею 1 Закону України "Про відходи" визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Згідно з частинами 4 та 5 наведеної статті, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини (ч. 7 ст. 33 Закону України "Про відходи").

Недопущення зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах віднесено до обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами (п. з) ч. 1 ст.17 Закону України "Про відходи").

Відповідно до п. 3.2 та п. 3.3. "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", землі вважаються засміченими, якщо на відкритому грунті наявні сторонні предмети і матеріали сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Факт забруднення (засмічення) земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Відповідно до ст. 202 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища" органам Держекоінспекції надано право пред"являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Пунктом "а" ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відходи" передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

Стаття 43 Закону України "Про відходи" закріплює, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частини четвертої та п"ятої ст. 68 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Однак, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України щодо відсутності його вини.

На підставі матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення шкоди в сумі 106 313,00 грн. за заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища є правомірними, обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами.

Відповідно до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі статтею 33 цього ж Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України).

Згідно положень ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Позивач надав належні докази обґрунтованості та правомірності позовних вимог. За викладеного, застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спору, господарський суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача та підлягають стягненню на користь бюджету, оскільки Заявник позову звільнений від сплати судових витрат, відповідно до п. 7 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фермерського господарства "Надія" (вул. Жовтнева, 204, кв.17, сел. Котельва, Полтавська область, 38600; код ЄДРПОУ 32877435) на користь Котелевської селищної ради Котелевського району (код ЄДРПОУ 37301948; р/р 31523999506209; отримувач Котелевська селищна рада, МФО 831019, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 2406210 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", символ звітності 331 в установі банку - Головне управління Казначейської служби України у Полтавській області) 106 313, 00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

3. Стягнути з Фермерського господарства "Надія" (вул. Жовтнева, 204, кв.17, сел. Котельва, Полтавська область, 38600; код ЄДРПОУ 32877435) в доход Держбюджету України , отримувач коштів УДКСУ у м. Полтава (м. Полтава), 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38019510, рахунок отримувача 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, код класифікації доходів бюджету 22030001- 2 126,26 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 19.02.2014р.

Суддя Погрібна С.В.