Постанова № 39877424, 23.07.2014, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
23.07.2014
Номер справи
711/6384/14-а
Номер документу
39877424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/6384/14-а

Провадження №2а\711\190\14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 липня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

- головуючого - судді Клочко О.В.

- при секретарі - Туз Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області про визнання відмови відповідача щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат за період з 24.04.2014 року неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок її пенсії , вказуючи , що вона перебувала на державній службі, працювала на посаді начальника відділу - головного бухгалтера Черкаського міського центру зайнятості, з 24.04.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності згідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9.03.2006 року №268 \ із змінами та доповненнями \ .

Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 28 років 6 місяців 12 днів в тому числі стаж державного службовця становить 15 років 3 місяці 5 днів.

Розрахунок її пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника відділу - головного бухгалтера Черкаського міського центру зайнятості станом на 23.04.2014 року, яка становить 3447,06 гривень та складається із наступних виплат:

- оклад 1221,0 грн.

- надбавка за ранг - 90,0 грн.

- надбавка за вислугу років \ 25%\ - 327,75 грн.

- 1025,28 грн. - середньомісячна сума премій за 60 міс. \ з травня 2009 року по квітень 2014 року \

- 783,03 грн. - середньомісячна сума надбавок за 60 міс.

Станом на 1.05.2014 року розмір її пенсії складає 2757,62 гривень.

Працюючи державним службовцем, отримувала заробітну плату, яка серед іншого, включала суми матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, на оздоровлення, індексацію заробітної плати та 20% надбавки за вислугу років, які згідно законодавства, є складовими заробітної плати і з яких відраховувались внески до пенсійного фонду.

Але, при призначенні пенсії з 24.04.2014 року відповідачем не взято до нарахування матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення, інші виплати ,чим порушено її права та законні інтереси.

Їй стало відомо із судової практики, що до пенсії мають бути включені і інші виплати, зокрема , матеріальна допомога на яку були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інші виплати.

Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів , надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України .

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.

Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати \ доходу \ повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат \ крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років \ , що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв цього періоду на даній роботі.

Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення \ перерахунку \ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11.

28.05. 2014 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб , інших виплат.

При цьому, до своєї заяви вона долучила довідку про складові заробітної плати \ за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією \, яку їй видав Черкаський міський центр зайнятості 25.04.2014 року за № 2541\06-24.

Управління Пенсійного фонду України надало їй лист - відповідь за вихідним №263\Б-10 від 29.05.2014 року про відмову у перерахунку , яку вважає протиправною, а тому , звернулась з даним позовом до суду.

Просила суд визнати вказану відмову Управління Пенсійного України у м . Черкаси Черкаської області неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб, інших виплат , починаючи з 24.04.2014 року та із врахуванням вищевказаної довідки Черкаського міського центру зайнятості.

Відповідно до вказаної довідки мають бути враховані інші виплати: з травня 2009 року по грудень 2009 року - 2325,17 грн.,за 2010 рік - 9327,06 гривень, за 2011 рік - 7003,0 грн. , за 2012 рік - 7962,19 грн., за 2013 рік - 7741,38 грн., за 2014 рік - 5605,38 гривень. Всього за період з травня 2009 року по квітень 2014 року на загальну суму 39964,18 гривень.

Також, на підтвердження вимог надала суду також копії рішень Київського апеляційного адміністративного суду та Окружного адміністративного суду м . Києва з приводу вирішення категорії справ пов'язаних з виплатою та перерахунком пенсій державних службовців.

В судовому засіданні ОСОБА_1 адміністративний позов підтримала.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області в судове засідання не з'явився, надавши письмові заперечення на позов, справу просили суд розглядати у відсутність їхнього представника.

Заслухавши ОСОБА_1, дослідивши письмові матеріали справи , суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 21 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, стаття 37 Закону України «Про державну службу» регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців і згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структура заробітної плати, а саме, основна, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Зокрема, додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці.

Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями.

Враховуючи наведене, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно із статтею 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» \ 3723-Х11 \ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-Х11 «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій , доплата за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753\09\2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення \ перерахунку \ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення \ перерахунку \ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами.

Крім того , статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці \ виплат доходу \ , на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу \ прибутку \ , сукупного оподатковуваного доходу \ граничної сум заробітної плати \ доходу \ , з яких справляються страхову внески \ збори \ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку \ виплат, доходу \ .

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати \ доходи \ , що враховуються в заробітну плату \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу \ заробітної плати \ враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані \ обчислені \ та сплачені страхові внески , суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того , чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми що визначають виплати \ доходи \ для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-Х11.

Про це чітко викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.

Разом з тим, суд вважає, що вимоги позивачки ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат , починаючи з 24.04.2014 року із врахуванням конкретно визначених сум до задоволення не можуть підлягати, оскільки суд не є органом до повноважень якого входить нарахування пенсії, обчислення та визначення розміру пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому, суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвала суду за результатами розгляду заяви про звернення постанови до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення , однак її може бути оскаржено у загальному порядку.

На підставі викладеного, ст..ст.49,69 КАС України , Законом України «Про оплату праці» , Законом України «Про державну службу» , керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб, починаючи з 17 грудня 2013 року.

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м . Черкаси протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ КЛОЧКО О.В.