ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2014 р. Справа № 101634/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Качмара В.Я., Гінди О.М.,
при секретарі судового засіданні Щербі С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року у справі за позовом Приватного підприємства «Лутекс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетного відшкодування, -
ВСТАНОВИВ:
ПП «Лутекс» 27.07.2011року звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління державного казначейства України у Волинській області про стягнення з Державного бюджету України заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, грудень 2010 року у розмірі 807935 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог діючого законодавства відповідачами безпідставно не було відшкодовано позивачу підтверджені актами суми з податку на додану вартість за період з квітня по грудень 2010 року, у загальному розмірі 807935 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року позов задоволено повністю. Постанова мотивована тим, що Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР та пункту 200.17 статті 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Враховуючи те, що станом на 12.08.2011 року товариству не відшкодовано 807935 грн. ПДВ, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування є підставними та підлягають до задоволення.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, порушив норми матеріального та процесуального права. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що податковою інспекцією надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках по ланцюгу до виробника, відповіді на які не отримано, у зв'язку з чим неможливо відшкодувати суми ПДВ, заявлені товариством до бюджетного відшкодування.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступне: У травні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді 2010 року та січні 2011 року ПП «Лутекс» подано до Луцької ОДПІ декларації з податку на додану вартість, в яких відображено суми податку, належного до відшкодування, а саме:- у податковій декларації за квітень 2010 року у розмірі 111514 грн.; - у податковій декларації за червень 2010 року у розмірі 250350 грн.; - у податковій декларації за липень 2010 року у розмірі 142148 грн.; - у податковій декларації за серпень 2010 року у розмірі 141459 грн.; - у податковій декларації за вересень 2010 року у розмірі 109705 грн.; - у податковій декларації за жовтень 2010 року у розмірі 114106 грн.; - у податковій декларації за грудень 2010 року у розмірі 158983 грн.
З метою перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку Луцькою ОДПІ проводились перевірки, за результатами яких підтверджено правомірність та під ставність заявлених до бюджетного відшкодування сум, зокрема: - згідно Акту від 13.10.2010 року № 7060/23-3/35782116 «Про результати планової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку за травень, червень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року» буде підтверджено суму бюджетного відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за травень 2010 року у сумі 44336 грн. та за червень 2010 року у сумі 134463 грн.; - згідно Акту від 08.12.2010 року № 9104/23-3/35782116 «Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень, серпень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.05.2010 р. по 31.07.2010 р.» буде підтверджено відображене ПП «Лутекс» бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за липень 2010 року у сумі 106425 грн. та за серпень 2010 року у сумі 141459 грн.; - згідно Акту від 17.12.2010 року № 9650/23-3/35782116 «Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.08.2010 року по 30.09.2010 року» буде підтверджено відображене ПП «Лутекс» бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за вересень 2010 року у сумі 109705 грн. та за жовтень 2010 року у сумі 104106 грн.; - згідно Акту від 18.03.2011 року № 1616/23-3/35782116 «Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.11.2010 року по 30.11.2010 року» буде підтверджено відображене ПП «Лутекс» бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по декларації за грудень 2010 року у сумі 104656 грн.
Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (надалі Закон № 168/97-ВР), який був чинний на момент подання декларацій з податку на додану вартість, передбачено, зокрема, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається , як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпунктів 7.7.2 та 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У зв'язку з наявністю від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за березень, травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад 2010 року та відповідно до зазначених вимог статті 7 Закону № 168/97-ВР ПП «Лутекс» подало до Луцької ОДПІ податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-XII, який був чинний на момент проведення перевірки, органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
На цій підставі податковим органом проведено позапланові виїзні перевірки ПП «Лутекс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року, за результатами , яких складено вищезазначені акти, якими підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року.
Згідно частини 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України (чинного з 01.01.2011 року) орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням сум, що підлягали відшкодуванню з бюджету за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року.
Судом встановлено, що станом на 12.08.2011 року ПП «Лутекс» не відшкодовано з бюджету 807935 грн. податку на додану вартість, а саме: за квітень 2010 року - 111514 грн., за червень 2010 року - 250350 грн., за липень 2010 року - 142148 грн., за серпень 2010 року - 141459 грн., за вересень 2010 року - 109705 грн., за жовтень 2010 року - 114106 грн., за грудень 2010 року - 158983 грн. З пояснень представника Луцької ОДПІ встановлено, що надати висновок на відшкодування сум ПДВ на загальну суму 807935 грн. неможливо, оскільки не отримано відповідей на запити, надіслані на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону № 168/97-ВР та Податкового кодексу України, суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки вказані норми не ставлять у залежність право платника податку на відшкодування від'ємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обов'язок (частина 2 підпункту 7.7.5пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР та п. 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР та пункту 200.17 статті 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що станом на 12.08.2011 року товариству не відшкодовано 807935 грн. ПДВ, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування є підставними та підлягають до задоволення.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року у справі № 2а/0370/2045/11 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
В.Я. Качмар