ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2014 року м. Київ К/9991/8612/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Слов'янської
об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2010
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2011
у справі № 2а-6683/09/0570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська виробнича компанія»
до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
про скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська виробнича компанія» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Слов'янська виробнича компанія») звернулося до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі по тексту - відповідач, Слов'янська ОДПІ Донецької області) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2010, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2011, позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Слов'янської ОДПІ Донецької області №0000112342/0 від 08.04.2009.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій у березні 2010 року Слов'янською ОДПІ Донецької області була проведена виїзна позапланова перевірка ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за червень, липень, листопад, грудень 2007 року, січень 2008 року, за результати якої складено акт від 30.03.2009 №2220/23-4-32799499.
Перевіркою встановлено, що позивачем порушено пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 №166 платником податку завищено бюджетне відшкодування за січень 2009 року на суму - 634486,00 грн. та завищено залишок від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72828,00 грн.
В акті перевірки податковим органом зазначено, що відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за листопад 2008 року залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 2201729,00 грн. Згідно з актом позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року №627/23-4-32799499 від 29.01.2009 підтверджено залишок від'ємного значення за жовтень 2008 року, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі 1222318,00 грн. Таким чином, платником податку перенесено до рядків 23, 23.2 декларації з ПДВ за листопад 2008 року значення рядку 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 2201729,00 грн., що не відповідає даним декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 1222318,00 грн., та призвело до завищення від'ємного значення по рядкам 23, 24, 26 декларації з ПДВ за листопад 2008 року на суму 979411,00 грн.
Відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (з урахуванням даних акту про результати документальної невиїзної перевірки №999/15-2/32799499 від 13.02.2009), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 0 грн. Таким чином, платником податку не перенесено до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року значення рядків 22.2, 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду на загальну суму 1428231,00 грн., що призвело до заниження від'ємного значення по рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 1428231,00 грн., до заниження рядку 24 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 741649,00 грн. та завищення суми, що підлягає сплаті до бюджету за результатами поточного звітного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду на 686582,00 грн.
За результатами даної перевірки фактичне значення рядків 24, 26 декларації з ПДВ за грудень 2008 року складає 741649,00 грн.
На підставі акта перевірки від 08.04.2010 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 08.04.2009 №0000112342/0, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 190345,80 грн.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Законом України «Про податок на додану вартість» передбачено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Згідно пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 цього Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 даного Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Законом України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 цього Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетною відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Сума податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою) визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», така сума спочатку враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України №166 від 30.05.1997, платник податку має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосований у разі виправлення у декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.
Згідно пп. 4.5 п. 4 Порядку після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками.
Керуючись вказаним Порядком, позивач здійснив коригування показників податкової звітності попередніх податкових періодів шляхом подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а саме:
- у грудні 2008 року сума коригування за податкові періоди грудень 2007 року, січень, березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року (зменшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1178148,00 грн.;
- у січні 2009 року сума коригування за податковий період грудень 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала - 65084,00 грн.;
- у лютому 2009 року сума коригування за податковий період листопад 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1255105,00 грн.
Слов'янською ОДПІ Донецької області за результатами перевірки зроблені висновки про те, що виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, повинно провадитись шляхом коригування показників податкових декларацій та показників, зазначених в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість, тобто шляхом згортання даних податкових декларацій та уточнюючих розрахунків.
В зв'язку з тим, що актом перевірки від 30.03.2009 при визначенні ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року порушень не встановлено, суд призначав судово-економічну експертизу з питань щодо правильності нарахування сум бюджетного відшкодування, зазначених у податкових декларації з податку на додану вартість за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року, згідно висновків якої завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 на суму - 634486,00 грн. та завищення залишку від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72828,00 грн. не підтверджуються у повному обсязі, тобто є документально необґрунтованими.
Розрахунок суми бюджетного відшкодування, визначений позивачем в додатку №3 до декларації з ПДВ за січень 2009 року у сумі - 817069,00 грн. підтверджується у повному обсязі, тобто є документально обґрунтованим
Таким чином, судами попередніх інстанцій зроблено висновок, що Слов'янська ОДПІ Донецької області неправомірно зменшила позивачу бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486.00 грн. та застосувала штрафну санкцію.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров