Справа № 569/11590/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2014 року м. Рівне
Рiвненський мiський суд в особі судді Рогозіна С.В., pозглянувши в судовому засіданні в порядку письмового провадження в м. Рiвне спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне (далі УПФ в м. Рівне) про визнання неправомірними дій та рішень, зобов'язання перерахувати розмір пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ в м. Рівне, в якому просить суд визнати неправомірними дії УПФ в м. Рівне Рівненської області щодо не включення в заробіток для обчислення їй пенсії державного службовця за інвалідністю допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 09 січня 2009 року; зобов'язати УПФ України в м. Рівне з 01 червня 2014 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з урахуванням сум допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 09 січня 2009 року, та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум; зобов'язати УПФ в м. Рівне враховувати з 01 червня 2014 року усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги для оздоровлення, допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації грошових доходів, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування їй пенсії державного службовця.
У позову зазначається, що у квітні 2014 року позивач звернулася до УПФ в м. Рівне щодо надання інформації про те, які виплати враховані при призначені їй з 09 січня 2009 року пенсії державного службовця. З відповіді на звернення дізналася, що для обчислення пенсії враховано посадовий оклад за посадою начальника відділу режимно-таємної роботи апарату облдержадміністрації (1515,00 грн.), надбавка за 7 ранг (110,00 грн.), надбавка за вислугу років 40 % (650,00 грн.), а також сума надбавок і премій за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням нею 09 січня 2009 року за призначенням пенсії (2206,73 грн.), а також дізналася, що до заробітку, який враховувався при обчислені пенсії державного службовця, не включено допомогу для оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані перед звернення за призначенням пенсії. У зв'язку з цим позивач звернулася до апарату Рівненської обласної державної адміністрації щодо надання інформації про розмір виплаченої їй допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням 09 січня 2009 року за призначенням пенсії держслужбовця (за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року). 16.05.2014 Рівненською обласною державною адміністрацією видано довідку № 14/75, згідно якої розмір допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням 09 січня 2009 року за призначенням пенсії, становить відповідно: матеріальна допомога для оздоровлення - 6802,34 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 2576,88 грн.; індексація грошових доходів - 633,67 грн. Всього 10012,89 грн. З цієї суми заробітку було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідачем ці виплати у розмірі 10012,89 грн. при обчислені пенсії державного службовця не враховано. Вважає такі дії відповідача протиправними, такими що не відповідають ст. 37 Закону України „Про державну службу" (в редакції чинній на день звернення за призначенням пенсії 09.01.2009 року), Закону України „Про оплату праці", Закону України „Про державну службу". Покликаючись на наведене просить позов задоволити, справу розглянути без її участі у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав письмову заперечення проти позову, у яких просить відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю, що наявні достатні підстави для прийняття рішення.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На письмову заяву ОСОБА_1, про перерахунок пенсії з врахуванням індексації заробітної плати та інших виплат (допомога на оздоровлення, грошової винагороди та компенсації за невикористану відпустку) УПФ в м. Рівне їй було відмовлено. При цьому, УФП в м. Рівне вказує, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу", а тому також не були включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю.
Такі дії відповідача суд визнає протиправними.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновки УПФ в м. Рівне про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року « 1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Рівне зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Звернувшись до відповідача у квітні 2014 року для перерахунку та виплату пенсії, проте позивач просить здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 червня 2014 року, що не суперечить статті 45 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду в м. Рівне Рівненської області щодо не включення в заробіток для обчислення ОСОБА_1 пенсії державного службовця за інвалідністю допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 09 січня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Рівне Рівненської області з 01 червня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням сум допомоги для оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 09 січня 2009 року, та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Рогозін С.В.