Постанова № 39863152, 16.07.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2014
Номер справи
821/380/14
Номер документу
39863152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/380/14

Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.судді -Домусчі С.Д. судді - Шевчук О.А. розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26.03.2014 р. по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, за участю третьої особи Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахування коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Комерційний банк "Надра" звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, за участю третьої особи Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області та просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання платіжного доручення ВПВ УДВС ГУЮ в Херсонській області від 17.10.2013 року № 6273 та зобов'язати ГУДКСУ в Херсонській області перерахувати на користь позивача грошові кошти в сумі 132393,79 відповідно до платіжного доручення від 17.10.2013 року..

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року позов був задоволений.

Не погоджуючись з постановою суду представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просив її скасувати та прийняти нову , якою у задоволенні позову відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не з'явилися , а тому суд відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої інстанції було встановлено, що на виконанні відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в ХО знаходиться виконавчий лист №2-1059/10, виданий 28.04.2010 р. Дніпровським районним судом м. Херсона про стягнення з ОСОБА_4 на користь ПАТ "КБ "Надра" заборгованість в сумі 132393,79 грн.

В ході проведення виконавчих дій звернуто стягнення на нерухоме майно, а саме: трикімнатної квартири АДРЕСА_1, що належить боржнику, на перебуває в іпотеці ПАТ "КБ "Надра", на підставі договору іпотеки, шляхом реалізації його на прилюдних торгах.

Майно відчужене за ціною 132393,79 грн., вказані грошові кошти надійшли на депозитний рахунок УДВС ГУЮ у Херсонській області.

17.10.2013 р.. відділом примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в ХО видано розпорядження № 36094501/2 про перерахування 132393,79 грн. боргу на користь позивача на підставі виконавчого листа №2-1059/10 виданого 28.04.2010 р. Дніпровським районним судом м. Херсона.

Апеляційним судом було встановлено ,що вищезазначені кошти на рахунки ПАТ "КБ "Надра" перераховані тільки 29.05.2014 року згідно платіжного доручення №6273 від 17.10.2013 року..

Згідно ст. 3 Закону України "Про Державну виконавчу службу" виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців.

Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.

Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС.

Згідно частин 1-2 статті 45 Закону України "Про виконавче провадження" грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. Стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки.

Не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами. Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).

Не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні.

Згідно з п. 12.1 р. ХІІ Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішення" (далі-Інструкція 512/5) органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (п.12.18 р. ХІІ Інструкції №512/5).

Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Національного банку України від 21.01.2004 № 22 (далі - Інструкція №22), визначено, що платіжне доручення - це розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Згідно ч.1 ст.43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Згідно з Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України

Постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 15.09.1999 № 1721 «Про створення внутрішньої платіжної системи Державного казначейства» органам Казначейства надано статус учасників системи електронних платежів Національного банку на загальних засадах та право здійснювати через цю систему тільки платежі та міжбанківські розрахунки.

Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 № 122 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2002 за № 594/6882, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).

ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

ЄКР, відкритий на балансі Державної казначейської служби України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державної казначейської служби України (далі - субрахунки ЄКР).

У Державній казначейській служби України відкриваються та ведуться програмними засобами рахунки в розрізі Головних управлінь Державної казначейської служби України, які відображають рух коштів на субрахунках ЄКР.

Державна казначейська служба України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державної казначейської служби України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності.

Дійсно ,згідно із п/п. 1 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65, Державна казначейська служба здійснює платежі з урахуванням ресурсної забезпеченості загального фонду державного бюджету, наявних та прогнозних залишків на єдиному казначейському рахунку, зареєстрованих бюджетних зобов'язань та пріоритетності проведення видатків і надання кредитів.

Для всіх розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, рахунки яких відкриті в органах Державної казначейської служби України, розповсюджується єдина система казначейського обслуговування, в тому числі і на депозитні рахунки, які відкриті на ім'я органів державної виконавчої служби.

Але , апеляційний суд вважає ,що посилання апелянта на Постанову Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65 є безпідставним , із врахуванням ст.9 КАС України , так як вона набула чинності вже після виникнення спірних правовідносин.

Згідно п.1.1. Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2013 за № 130/22662, цей Порядок регламентує організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби (далі - орган Казначейства), розпорядниками бюджетних коштів, одержувачами бюджетних коштів, а також розподіл обов'язків та відповідальності між ними в процесі обслуговування державного бюджету за видатками, операціями з надання кредитів за рахунок коштів державного бюджету та з погашення державного боргу з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Таким чином , апеляційний суд погоджується із апелянтом ,що посилання суду І інстанції на пункт 8.4 статті 8 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в України", який регулює міжбанківські перекази вважаємо безпідставними, оскільки Головне управління Казначейства не є банківською установою в розумінні Закону України „Про банки та банківську діяльність", і при здійсненні розрахунково - касового обслуговування керується Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами у сфері функціонування бюджетної системи.

Відповідно до пункту 1.8 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 № 1206/21518, розрахунково-касове обслуговування клієнтів здійснюється Головним управлінням Казначейства відповідно до умов договорів та додаткових договорів між органом Казначейства і клієнтами.

Судами 1-ої та апеляційної інстанції було встановлено ,що між Головним управлінням Казначейства та відділом примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції у Херсонській області укладено договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, яким передбачено права та обов'язки Головного управління

Відповідно до п. 12.1 Інструкції № 512/5, органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

Згідно до п. 12.18 Інструкції № 512/5, при перерахуванні коштів, які належать стягувачу-юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень.

Згідно п.1.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004р. №22, вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання коштів з рахунків цих учасників, та обов'язкові для виконання ними.

Згідно п.3.5 Інструкції № 22, банк ,що обслуговує платника, зобов'язаний прийняти платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Відповідно до п. 1.2. Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої Наказом Державного казначейства України 26.12.2003р. за №242 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2004р. за №106/8705 (зі змінами та доповненнями, далі Інструкція №106), депозитні рахунки - рахунки, які відкривають в органах Державного казначейства та/або установах банків за коштами, які отримали бюджетні установи в тимчасове зберігання згідно з законодавством (без права користування цими коштами, що перебувають на цих рахунках) і з настанням відповідних умов належать поверненню або перерахуванню за призначенням.

Таким чином , апеляційний суд вважає ,що кошти, розміщенні на депозитному рахунку УДВС ГУЮ у Херсонській області, який відкритий в ГУДКСУ у Херсонській області з метою виконання виконавчого листа №2-1059/10, виданий 28.04.2010 р. Дніпровським районним судом м. Херсона переходять у власність ПАТ "КБ "Надра" тільки після їх перерахування на рахунок ПАТ "КБ "Надра" в порядку , встановленому ст.334 ЦК України , а тому належним позивачем по справі, у розумінні ст.3 ,50 КАС України має бути УДВС ГУЮ у Херсонській області,права якого були порушені , у зв'язку із не прийняттям ГУДКСУ у Херсонській області платіжного доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.

На підставі викладеного, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову .

Керуючись: ч. 1 ст. 195,197,п. 3 ч.1 ст. 198, п. 3 ч. 1 ст. 202, п. 3 ч. 1 ст. 205, ст. 207 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26.03.2014 р.- скасувати.

Прийняти нову постанову:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра"-відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі ,та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Кравець О.О.

Суддя Домусчі С.Д.

Суддя Шевчук О.А.