ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2014 року справа № 823/1679/14
15 год. 10 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,
представника позивача - Передрія А.С. (за довіреністю),
відповідача - ОСОБА_2 (особисто);
представника третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «АСТЕЛІТ», - про стягнення коштів, виплачених як допомога з безробіття,
ВСТАНОВИВ:
Черкаський міський центр зайнятості (далі-позивач) звернувся у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_2 (далі-відповідач) кошти, виплачені як допомога з безробіття у період з 25.07.2013 до 01.11.2013, в сумі 2845,16грн. на користь позивача.
Позовна вимога мотивована тим, що, перебуваючи на обліку як безробітний відповідач отримав дохід від третьої особи за цивільно-правовим договором та одночасно отримував допомогу з безробіття у період з 25.07.2013 до 01.11.2013, в сумі 2845,16грн. Тому, позивач просив стягнути з відповідача безпідставно отримані кошти.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Відповідач заперечував проти позову та зазначив, що жодних договорів цивільно-правового характеру за період перебування на обліку як безробітний не підписував.
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши докази в матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, у зв'язку з таким.
З письмових доказів у справі суд встановив, що на підставі заяви від 18.07.2013 відповідачу наданий статус безробітного та призначено відповідну допомогу з 25.07.2013. Згідно з наказом позивача від 01.11.2013 серії НТ №131101 відповідача знято з обліку як безробітного, у зв'язку з відмовою від двох пропозицій працевлаштування.
При проведенні звірки Черкаським міським центром зайнятості з податковим органом виявлено отримання відповідачем грошової винагороди від товариства з обмеженою відповідальністю «АСТЕЛІТ». За наслідками перевірки достовірності даних безробітних виявлено, що, перебуваючи на обліку як безробітний, відповідач не повідомив Центр зайнятості про укладення ним договору цивільно-правового характеру від 01.07.2013 №АВ-3422610896 із вказаним товариством, умовами якого передбачено надання послуг за винагороду, а також отримання ним доходу від цього товариства у період з 01.07.2013 до 31.12.2013 в сумі 3645,00грн.
За наслідками перевірки складено акт від 04.04.2014 №37. На підставі акту позивач видав наказ від 04.04.2014 №264 про повернення відповідачем коштів, виплачених йому як допомога з безробіття за період з 25.07.2013 до 01.11.2013, в сумі 2845,16грн.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходив з такого.
Статтею 1 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон №1533-ІІІ) визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі-Фонд).
Відповідно до п.п.25 п.4 Положення про Державну службу зайнятості України, затвердженого указом Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013, Державна служба зайнятості України виконує функції виконавчої дирекції Фонду, забезпечує організацію діяльності правління Фонду.
Ч.1 ст.22 Закону №1533-ІІІ передбачено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ст.31 Закону №1533-III містить вичерпний перелік обставин, за яких виплати з безробіття мають бути припинені. Зокрема, виплата допомоги з безробіття припиняється у разі приховання відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу або здійснення іншої діяльності за винагороду за період одержання допомоги з безробіття.
П.п.1 п.5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, встановлено, що виплата допомоги з безробіття припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою діяльністю або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт за цивільно-правовими угодами.
Ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VI передбачено, що особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно та які мають доходи від такої зайнятості належать до зайнятого населення.
Отже особи, що отримують дохід за договором на умовах, визначених законодавством, не мають права перебувати у статусі безробітного.
Оскільки відповідач у період з 01.07.2013 до 31.12.2013 отримав дохід за вищевказаним договором, тому безпідставно отримував допомогу з безробіття у період перебування на обліку, як безробітний, що склала 3645,00грн., і підтверджується довідкою розрахунком отриманих коштів у вигляді допомоги з безробіття (а.с.13).
Суд не взяв до уваги посилання відповідача на ту обставину, що жодних договорів цивільно-правового характеру за період перебування на обліку як безробітний він не підписував, оскільки це спростовується його власним підписом на вищезазначеному договорі з ТОВ «АСТЕЛІТ».
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону №1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з ч.3 ст.36 Закону №1533-III сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Абз.5 ч.1 ст.34 Закону №1533-III встановлено право Фонду стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним.
Тому, з урахуванням наведених обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог в сумі 3645,00грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 158 - 165, 254 - 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18005, м.Черкаси, вул.Гоголя, буд.330; код ЄДРПОУ 21367756) кошти, виплачені як допомога з безробіття у період з 25.07.2013 до 01.11.2013, в сумі 2845грн. 16коп. (дві тисячі вісімсот сорок п'ять гривень 16 копійок).
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з моменту отримання повного тексту постанови в Київський апеляційний адміністративний суд через Черкаський окружний адміністративний суд. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копію постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 23.07.2014