КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/4276/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
10 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом Прилуцького міськрайонного центру зайнятості Чернігівської області до ОСОБА_3 про стягнення незаконно виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття, -
В С Т А Н О В И В:
Прилуцький міськрайонний центр зайнятості Чернігівської області звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартість соціальних послуг на суму 31634,86 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року позов задоволено, стягнуто з ОСОБА_3 на користь Прилуцького міськрайонного центру зайнятості Чернігівської області кошти незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття в сумі 31634,86 грн.
На вказану постанову ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, на підставі поданих заяв від 07.10.2009 р. та 14.12.2011 р. відповідач була зареєстрована в Прилуцькому міськрайонному центрі зайнятості як така, що шукає роботу. В заявах позивач зазначала, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.
Прилуцьким міськрайонним центром зайнятості відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття».
Згідно довідок позивача від 08.11.2013 р., за періоди з жовтня 2009 року по жовтень 2010 року та з грудня 2011 року по квітень 2012 року відповідачу виплачена допомога по безробіттю в сумі 7840,96 грн., а згідно довідки від 08.11.2013 р. №03/2720 сума відшкодувань витрат ФОП ОСОБА_4 на заробітну плату працівника ОСОБА_3 становить 23793,90 грн.
В у жовтні 2013 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» позивачем проведено перевірку достовірності даних, зазначених у заявах відповідача від 07.10.2009 р. та від 14.12.2011 р., за результатами якої складено акт від 10.10.2013 р. №30 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Даною перевіркою встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_3 з 11.12.2003 р. по теперішній час зареєстрована як фізична особа-підприємець, що є порушенням ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
На підставі акту перевірки, 11.10.2013 р. позивачем виданий наказ «Про повернення коштів ОСОБА_3» №260 та направлено лист від 11.10.2013 р. №01/2456 з вимогою повернути кошти на протязі 15 календарних днів з дня отримання повідомлення.
Наказ від 11.10.2013 р. №260 відповідачем отримано, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення, однак кошти в розмірі 31634,86 грн. до Прилуцького міськрайонного центру зайнятості відповідачем добровільно не повернуто.
Відповідно до пп. «б» ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) до зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Згідно ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 36 цього Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 1 та 2 пункту 5 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно п. 3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307, перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли: подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"; особа, яка одержує допомогу по безробіттю та не може бути працевлаштована у зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, виявила бажання отримати залишок належної їй допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказами Державної податкової адміністрації України, Пенсійним фондом та Міністерством праці та соціальної політики України, від 13.02.2009 р. №7-1|60/62, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. У разі неповернення коштів у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Пунктом 6.14 вищевказаного Порядку №307 передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 25.09.2013 р. серії АВ №439769 ОСОБА_3 з 11.12.2003 р. зареєстрована як фізична особа-підприємець, а отже відносилась до зайнятого населення.
Згідно ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 цього Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Щодо довідки архівного відділу Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області від 23.12.2013 р. №01-22/56, колегія суддів зазначає, що єдиним документом, який засвідчує факт набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, оскільки на час перебування на обліку в Прилуцькому міськрайонному центр зайнятості ОСОБА_3 була зареєстрована як фізична особа-підприємець і така реєстрація нею у встановленому законом порядку не була припинена, матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 31634,86 грн. нею отримано незаконно, а тому підлягає поверненню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.