Рішення № 39860039, 01.07.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
01.07.2014
Номер справи
921/422/14-г/18
Номер документу
39860039
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" липня 2014 р.Справа № 921/422/14-г/18

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув матеріали справи:

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави, бул. Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль

до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1

про cтягнення 26 857 грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування.

За участю представників:

прокурора: Процик Е.Р., посвідчення № 018181 від 09.07.13 р.;

позивача: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/474 від 04.02.2014 р.;

відповідача: ОСОБА_5, довіреність № 387 від 11.09.13 р.

В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про cтягнення 26 857 грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено ст. 44 Водного кодексу України, а саме за період з 05.09.2012 р. по 27.11.2013 р. без наявності спеціального дозволу відповідачем самовільно використано 80 146,5 м.куб. поверхневої води, у зв'язку з чим державі завдано збитків в заявленій до стягнення сумі.

Ухвалою господарського суду від 14.05.2014 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 26.05.2014 р.

В судовому засіданні 26.05.2014 р. оголошено перерву до 10-40 год. 16.06.2014 р., про що сторони повідомленні під розписку.

Ухвалою господарського суду 16.06.2014 р. розгляд справи відкладено на 01.07.2014 р.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні 01.07.2014 р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять суд позов задоволити.

Відповідач письмово відзиву на позов не подав, проте його представник в судовому засіданні 01.07.2014 р. проти позову заперечив, посилаючись на те, що дозвіл на спецводокористування не продовжений з тієї причини, що не був оформлений договір оренди на водний об'єкт. Просить суд в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представників позивача, відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 12.05.2014 р. ОСОБА_3 зареєстрований реєстраційною службою Шумського районного управління юстиції Тернопільської області з 23.04.2007 р. як фізична особа - підприємець, видом діяльності якого є, зокрема, рибництво та надання послуг у рибництві.

Згідно ст. 20 Закону №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).

В свою чергу, державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області згідно направлення №1623 від 25.11.2013 р. було проведену планову перевірку 27.11.2013 р. на території Суразької сільської ради Шумського району на предмет дотримання ФОП ОСОБА_3 вимог природоохоронного законодавства при користуванні орендованим ставком.

Встановлено, що 30.01.2008 р. між Шумською районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, за яким в оренду передано земельну ділянку водного фонду загальною площею 34,33 га строком на 25 років.

За результатами перевірки 27.11.2013 р. складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, використання та відтворення риби та інших водних живих ресурсів та Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, згідно якого встановлено, зокрема, що термін дії дозволу на спецводокористування закінчився 04.09.2012 р.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Окрім цього, доказів оскарження дій по складанню зазначеного акта у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані. Таким чином, акт перевірки є належним доказом у справі.

Відповідно до норм Закону №1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

Як встановлено судом, термін дії дозволу № УКР-2580"А"/ТЕР на спеціальне водокористування, що виданий орендарю ставка в с. Сураж ОСОБА_3, закінчився 04.09.2012 р., а, відтак, відповідач в порушення п. 9 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України, здійснював упродовж з 05.09.2012 р. по 27.11.2013 р. спеціальне водокористування без відповідного дозволу та протягом зазначеного періоду ним самовільно використовувалась вода для поповнення ставка втратами на випаровування та фільтрацію, оскільки підприємцем самостійно не проводився спуск та набір води в орендований ставок.

Згідно письмових пояснень підприємця, наданих при проведені перевірки, та усних пояснень його повноважного представника, наданих в судовому засіданні, дозвіл на спецводокористування продовжити не вбачалося можливим у зв'язку з тим, що був відсутній договір оренди водного об'єкта.

Разом з тим, згідно даних дозволу № УКР-2580"А"/ТЕР на спеціальне водокористування, площа водного плеса ставків становить 31,01 га, середня глибина ставків - 0,48 м, а тому об"єм - 148 848 м.куб., а відтак, на підставі вищезазначених даних екологічною інспекцією розраховано, що відповідачем у спірний період самовільно використано 80 146,5 м.куб. поверхневих вод.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Пунктом "з" ч. 2 ст. 68 Закону №1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 68 Закону №1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства посадовою особою контролюючого органу було складено протокол від 27.11.2013 р. №001604 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 24, згідно якої на фізичну особу - підприємця ОСОБА_3, за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.3 ст. 110 Водного кодексу України, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 грн., що сплачений останнім добровільно (докази сплати знаходяться в матеріалах справи).

На підставі вищезазначеного акту та зафіксованих порушень державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області винесено припис №2-1/6170 від 29.11.2013 р., яким, зокрема зобов'язано ФОП ОСОБА_3 отримати дозвіл на спеціальне водокористування в термін до 27.05.2014 р.

Стаття 68 Закону №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Так, позивачем, згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" (затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. за N 389 із змінами і доповненнями), здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та встановлено, що державі заподіяні збитки внаслідок самовільного водокористування на загальну суму 26 857 грн.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/1865 від 25.04.2014 р. для добровільного відшкодування ФОП ОСОБА_3 26 857 грн. збитків, завданих державі в результаті порушення вимог водного законодавства. Однак претензія залишена підприємцем без відповіді та задоволення.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що доказів погашення заподіяних державі збитків відповідачем не надано, а тому суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 26 857 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 26 857 (двадцять шість тисяч вісімсот п'ятдесят сім) грн. збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням в наступних частинах:

??30%, що становить 8 057 (вісім тисяч п'ятдесят сім) грн. 10 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

??50%, що становить 13 428 (тринадцять тисяч чотириста двадцять вісім) грн. 50 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Суразької сільської ради;

??20%, що становить 5 371 (п'ять тисяч триста сімдесят одна) грн. 40 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33116331700628, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 36488038 в ГУДКСУ у Тернопільській області.

3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 03.07.2014 р. через місцевий господарський суд.

Суддя Н.В. Охотницька