ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" липня 2014 р. м. Київ К/800/21369/13
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі - Основ'янська ОДПІ)
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2013
у справі № 2а-12821/12/2070
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Прима-5" (далі - Товариство)
до Основ'янської ОДПІ
про визнання дій незаконними.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року Товариство звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправними дії Основ'янської ОДПІ по проведенню зустрічної звірки позивача з питань правових відносин з його контрагентами за звітні періоди з січня 2011 року по березень 2012 року, результати якої оформлені складенням довідки від 26.10.2012 № 3647/222/31/00464.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2012 у позові відмовлено з тих мотивів, що оспорювану зустрічну звірку було проведено відповідачем у межах та у спосіб, визначені чинним податковим законодавством України.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2013 назване рішення суду першої інстанції скасовано; позов задоволено; оспорювані дії податкового органу визнано неправомірними. У прийнятті цієї постанови апеляційний суд виходив, зокрема, з того, що під час проведення зазначеної звірки Основ'янською ОДПІ не здійснювалося співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача та його контрагентів, як того вимагає процедура проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України.
Посилаючись на невідповідність висновків апеляційного суду дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Товариством подано заперечення на касаційну скаргу, в якому позивач зазначає про правильність та обґрунтованість висновків апеляційного суду та просить залишити оскаржувану постанову без змін, а скаргу - без задоволення.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що Основ'янською ОДПІ було проведено зустрічну звірку Товариства щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правовідносини з платниками податків приватним підприємством «Лайнер», товариством з обмеженою відповідальністю «Електродизель» за березень 2012 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Гранд» за грудень 2011 року, січень-лютий 2012 року, їх реальності та повноти відображення в обліку. Результати цієї звірки оформлені довідкою від 26.10.2012 № 3647/222/31800434, в якій зазначено про відображення позивачем у податкового обліку безтоварних операцій, опосередкованих укладенням фіктивних правочинів та оформленням штучного документообігу.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України надано право платникам податків оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).
Диспозиція цієї статті передбачає оскарження: дій службової особи податкового органу, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням вимог чинного законодавства тощо.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Відповідно до пункту 4.6 цих Методичних рекомендацій за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.
Зі змісту викладеного випливає, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки довідкою є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки, викладені у цій довідці, не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Як випливає зі змісту статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Таким чином, у контексті наведених приписів до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, позаяк підставою для звернення особи за до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
Оскільки дії з проведення зустрічної звірки та оформлення зі складення довідок за наслідками такої звірки не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, то підстави для задоволення цього позову відсутні.
З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі правильне по суті спору рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби задовольнити.
2. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2013 у справі № 2а-12821/12/2070 скасувати.
3. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2012 у справі № 2а-12821/12/2070 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя: М.І. Костенко судді:І.О. Бухтіярова І.В. Приходько