ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
"18" липня 2014 р. Справа № 809/1885/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого - судді Біньковської Н.В.
за участю секретаря судового засідання Хоми О.В.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Купчака В.С., Кіндрата В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби від 17.03.2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_4, звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби від 30.03.2011 року.
В судовому засіданні встановлено, що дату подання позивачем вказано помилково, фактично оскаржуване подання оформлене 17.03.2011 року.
Відповідно до вимог статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно частин 2, 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
За змістом пункту 15 частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України під терміном публічна служба розуміється, в тому числі, військова служба.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Предметом оскарження у справі, що розглядається, є подання військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 17.03.2011 року, подане у зв'язку із звільненням з військової служби у запас ОСОБА_4 за пунктом "а" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" - закінчення строку контракту.
В судовому засіданні встановлено, що 11.03.2011 року із позивачем проведена бесіда, під час якої ОСОБА_4 просив не звільняти його з військової служби, не направляти документи на звільнення, укласти новий контракт. За результатами проведення бесіди прийнято рішення про подання документів на звільнення 18.03.2011 року. Із аркушем бесіді позивач ознайомлений 17.03.2014 року.
18.03.2011 року відповідач подав начальнику управління особового складу - заступнику начальника штабу Західного оперативного командування матеріали на звільнення у запас ОСОБА_4 за пунктом "а" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" - у зв'язку із закінчення строку контракту, зокрема, подання, копію аркуша бесіди, копії матеріалів розслідування, лист попередження, акт про відмову.
За результатами розгляду оскаржуваного подання, наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 171 від 06.05.2011 року позивача звільнено з військової служби в запас за пунктом "а" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку із закінчення строку контракту.
Наказом військового комісара Надвірнянсько-Богородчанського ОРВК від 20.06.2011 року № 82 ОСОБА_4 виключено із списків особового складу Надвірнянсько-Богородчанського ОРВК та всіх видів забезпечення з 20.06.2011 року та направлено для зарахування на військовий облік у Івано-Франківський міський військовий комісаріат.
Зазначені вище накази позивачем 01.07.2011 року оскаржено до суду і постановою Івано-Франківського окружного адміністративного від 28.09.2011 року в справі № 2а-2148/11/0970, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2014 року, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Надвірнянсько-Богородчанського ОРВК про визнання незаконними наказів № 171 від 06.05.2011 року, № 82 від 20.06.2011 року та зобов'язання до вчинення дій, відмовлено.
Із змісту позову та матеріалів справи слідує, що позивач дізнався про оскаржуване подання на звільнення з військової служби від 17.03.2011 року у 2011 році, коли ознайомився із наказом про звільнення № 171 від 06.05.2011 року.
Відповідно до пунктів 236, 237 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10.12.2008 року № 1153/2008, з військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом, перед їх звільненням проводиться бесіда з питань звільнення.
За змістом підпункту 1.5. пункту 5 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 170 від 10.04.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 року за № 438/16454, при звільненні з військової служби на всіх військовослужбовців, крім тих, які проходять строкову військову службу, в обов'язковому порядку оформляється подання за формою, визначеною додатком 1.
З наведеного суд приходить до висновку, що позивачу було відомо про оформлення оскаржуваного подання на звільнення з військової служби від 17.03.2011 року ще у 2011 році.
Суд не визнає поважними наведені представником позивача причини пропуску строку звернення до суду із позовною заявою, оскільки з часу оформлення оскаржуваного подання від 17.03.2011 року до дати звернення позивача з адміністративним позовом пройшло більше 3 років. За цей час у позивача була реальна можливість звернутися до суду із позовом за захистом своїх прав та інтересів.
За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов поданий позивачем із пропущенням строків звернення до суду, підстав для визнання причини пропуску строку звернення до суду із позовною заявою поважними немає.
З огляду на вказане суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 99, 100, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_4 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби від 17.03.2011 року, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Біньковська Н.В.
Ухвала складена в повному обсязі 21.07.2014 року.