ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
08 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 516/439/13-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Мислива Л.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 20 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення №13 від 14 жовтня 2013 року «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії», зобов'язання відповідача призначити позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 02 вересня 2013 року пенсію за віком на пільгових умовах за роботу за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Теплодарського міського суду Одеської області від 20 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено.
В апеляційній скарзі УПФ України у Біляївському районі Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги УПФ України у Біляївському районі Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ОСОБА_2 має загальний безперервний трудовий стаж роботи 37 років 6 місяців 28 днів, що підтверджується його трудовою книжкою, виданою 15 листопада 1979 року.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області №13 від 14 жовтня 2013 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки має відповідний стаж та працював на підприємствах, де здійснювалися роботи з особливо шкідливими та важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В апеляційній скарзі УПФ України у Біляївському районі Одеської області вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, підлягає скасуванню з відмовою у задоволенні позовних вимог, оскільки право на пільгове пенсійне забезпечення у ОСОБА_2, відсутнє, так як посади на яких працював позивач не передбачені списком №2.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно п.«б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у Розділі XIII «Електростанції, електропоїзди, паросилове господарство» правом на пільгове забезпечення користуються зокрема такі посади: 2140000а-13785 машиністи котлів; 2140000а-13929 машиністи-обхідники з котельного устаткування; 2140000а-18455 слюсарі, зайняті з обслуговуванням, ремонтом котельного, турбінного (парогазотурбінного) устаткування; 2140000а-18826 старші машиністи котельного устаткування; 21400006-23362 майстри по ремонту устаткування (котельного, турбінного (парогазотурбінного), паливоподавання та пилоприготування) у місцях його встановлення; 21400006-23398 майстри, старші майстри виробничих дільниць котельних, турбінних (газотурбінних) пилоприготувальних цехів паливоподавання; 21400006-24043 начальники змін котельних, турбінних (парогазотурбінних), котлотурбінних, пилоприготувальних цехів та цехів паливоподавання.
Як вбачається з записів у трудовій книжці ОСОБА_2, позивач має трудовий стаж роботи понад 37 років, та з 04 січня 1983 року по 16 листопада 1984 року останній працював слюсарем по обслуговуванню підземних теплопроводів та споруд на підприємстві Одеські теплові сеті «Одесаенерго» (про прийняття на дане підприємство свідчить також архівна довідка №1758-4-01-19 від 27 червня 2013 року Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради), з 16 листопада 1984 року по 24 серпня 1985 року майстром котельної «Південна» експлуатаційного району №3 на тому ж підприємстві (архівна довідка №1250-4-01-19 від 17 травня 2013 року Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради), з 02 вересня 1985 року по 02 червня 1986 року майстром І групи у цеху теплопостачання та підземних комунікацій у Дирекції споруджуваної Одеської АТЕЦ, в подальшому Одеської ТЕЦ-2; з 02 червня 1986 року по 11 травня 1988 року на посаді начальника зміни того ж цеху, з 11 травня 1988 року по 12 травня 1996 року на посаді старшого майстра І групи по експлуатації на даному підприємстві, з 16 травня 1996 року по 10 листопада 2003 року на підприємстві Одеська теплоелектроцентраль на різних посадах в галузі тепловиробництва.
Відповідно до п.«б» ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до ст. 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому ст.ст.13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. Стосовно атестації робочих місць, порядок проведення якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року за №442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», судом встановлено, що позивач почав працювати на посадах, визначених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, до введення її в дію.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров»я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Згідно п.п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров»я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною 2 п.4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її непроведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Слід зазначити, що згідно Наказу №27 «а» від 03 лютого 1994 року Виробничого енергетичного об'єднання «Одесаенерго» Одеська теплоелектроцентраль, у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови КМУ від 01 серпня 1992 року №442, пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 та №2 посад та професій призначаються лише за результатами атестації робочих місць, в зв'язку з чим наказано: в лютому - червні провести атестацію робочих місць за вказаними Списками №1 та №2, для чого призначити відповідну комісію.
Наказом №139 від 03 липня 1997 року Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Одесаобленерго» Одеська Теплоелектроцентраль, затверджено перелік професій, яким по результатам атестації підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2, найменування робочих місць: начальник зміни котельного відділення, слюсар з обслуговування котельного обладнання, машиніст-обхідник з котельного устаткування, машиніст котлів, старший машиніст котельного устаткування. Наказом №194 від 29 грудня 2002 року ВАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», затверджено перелік професій, яким по результатам атестації підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 згідно висновку Державної експертизи умов праці Одеської області, найменування робочих місць: машиніст котлів, машиніст-обхідник з котельного устаткування, старший машиніст котельного устаткування, начальник зміни, слюсар з обслуговування котельного обладнання.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на уточнюючу довідку та ліквідацію підприємства, на якому працював позивач, та в зв'язку з цим неможливості підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, виходячи з наступного.
Згідно історичної довідки підприємства «Одеські теплові мережі» від 05 листопада 2003 року видом його діяльності є теплоенергопостачання.
З Наказу №1 від 09 квітня 1996 року Дирекції споруджуваної Одеської ТЕЦ-2 Одеської обласної державної адміністрації, вбачається, що в зв'язку з передачею загальнодержавного майна Дирекції споруджуваної Одеської ТЕЦ-2 ГАЕК «Одесаобленерго» Міненерго України в комунальну власність Одеської області та на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 04 квітня 1996 року №183/А-96, наказано ліквідувати підприємство Дирекція споруджуваної Одеської ТЕЦ-2 ЕАЕК «Одесаобленерго» Міненерго України з 10 квітня 1996 року. З Акту ліквідаційної комісії від 05 червня 1996 року вбачається, що з 01 квітня 1996 року ЕПОКС «Одеська ТЕЦ-2» є правонаступником Дирекції споруджуваної Одеської ТЕЦ-2 по майну в межах розподільчого балансу, в кадрових питаннях для працівників, переведених на дане підприємство. З довідки про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої 23 вересня 1997 року Одеським обласним управлінням статистики, вбачається, що видами діяльності Державного підприємства обласної комунальної власності «Одеська ТЕЦ-2» є: 11110 - теплові електростанції; 90213 - комунальне та побутове водопостачання; місцезнаходження юридичної особи: смт. Теплодар Одеської області.
Згідно свідоцтва №2261 Державного підприємства обласної комунальної власності «Одеська ТЕЦ-2», ідентифікаційний код юридичної особи 05519847, види діяльності: 11110.
Відповідно до Статуту Державного підприємства обласної комунальної власності «Одеська ТЕЦ-2», затвердженого у 1996 році головою Одеської обласної державної адміністрації, дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковане управлінню з питань майна області та інвестицій Одеської обласної державної адміністрації; та створено з метою будівництва та експлуатації виробничих потужностей об'єктів Одеської ТЕЦ-2, її інфраструктурних підрозділів та отримання прибутку. Основними напрямками діяльності даного підприємства є: виробництво та реалізація електричної та теплової енергії. їх розподіл, водоспоживання, водовідведення та очищення промислових і госппобутових стоків.
Обласне комунальне підприємство «Одеська теплоелектроцентраль №2» є правоприємником Державного підприємства обласної комунальної власності «Одеська ТЕЦ-2», та засноване на спільній власності територіальних громад області та знаходиться в управлінні Одеської обласної ради, про що свідчить Статут даного підприємства, затверджений у 1999 році заступником голови Одеської обласної ради. Ідентифікаційний код юридичної особи 05519847, форма власності - комунальна; види діяльності: 11110 - Теплові електростанції (довідка про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, видана Одеським обласним управлінням статистики).
Згідно Статуту Міського комунального підприємства «Одеська теплоелектроцентраль №2», затвердженого 22 серпня 2002 року головою Теплодарської міської ради, дане підприємство є правоприємником обласного комунального підприємства «Одеська теплоелектроцентраль №2», та засноване на комунальній власності територіальної громади м. Теплодар, знаходиться в управлінні Теплодарської міської ради. Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із власним найменуванням (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №538053. ідентифікаційний код-05519847).
З довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №06/15-879 ПАТ «Одеська ТЕЦ» виданій ОСОБА_2, вбачається, що останній працював на даному підприємстві за період з 16 травня 1996 року по 05 жовтня 1996 року, виконував роботу із шкідливими умовами праці за професією - машиніст-обхідник V гр. з котельного устаткування у котлотурбінному цеху, що передбачено списком №2 Розділ XIII Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство; за період роботи з 05 жовтня 1996 року по 21 квітня 1997 року виконував роботу із шкідливими умовами праці за професією - машиніст котлів VI гр. у котлотурбінному цеху, що передбачено вказаним списком №2; за період з 21 квітня 1997 року по 11 листопада 1998 року виконував роботу із шкідливими умовами праці за професією - старший машиніст котельного устаткування котлотурбінного цеху, що передбачено вказаним Списком №2.
З довідки ПАТ «Одеська ТЕЦ» №05/15-57 від 19 червня 2013 року вбачається, що ОСОБА_2 дійсно працював на даному підприємстві у котлотурбінному цеху і за період з 16 травня 1996 року по 11 листопада 1998 року виконував роботу у шкідливих умовах праці, працював у змінному режимі роботи. З моменту першої атестації, пільгові умови праці не змінились.
Враховуючи все вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, оскільки момент звернення ОСОБА_2 до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах він мав достатній для цього вік, загальний стаж роботи, стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 20 лютого 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв