Постанова № 39836435, 15.07.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
810/3229/14
Номер документу
39836435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2014 року місто Київ № 810/3229/14

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Шевченко А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом

Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

до

Дочірнього підприємства «Агролайт»

про

застосування заходів реагування, –

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Агролайт» про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо скиду зливових вод у річку Саксагань без дозволу на спеціальне водокористування Дочірнього підприємства «Агролайт» (код ЄДРПОУ 34010320, що знаходиться за адресою: вулиця Електрозаводська, 33, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50106; юридична адреса: вулиця Р. Люксембург, 14, місто Сквира, Сквирський район, Київська область, 09000).

В обґрунтування позову зазначено, що позивачем у період з 11.04.2014 по 06.05.2014 проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України, за результатами якої складено Акт та встановлено порушення відповідачем вимог статей 44, 49 Водного кодексу України, у зв’язку зі скидами зливових вод у річку Саксагань без дозволу на спеціальне водокористування.

У зв'язку з тим, що виявлені факти є грубим порушенням природоохоронного законодавства, позивач вважає, що така діяльність відповідача забороняється законом та підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню) у відповідності до вимог пункту 5 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 13.06.2014 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.

Відповідачем на адміністративний позов були подані письмові заперечення (вхідний № 11205/14 від 03.07.2014), в яких у задоволенні позову останній просив відмовити.

Відповідно до пункту 4 частини п’ятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків, зокрема, не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову. У зв’язку з перебуванням судді у відпустці та лікарняному винесення постанови було відкладено до 15.07.2014.

Дослідивши заперечення відповідача суд зазначає, що перешкод для розгляду даної адміністративної справи у порядку скороченого провадження (без проведення судового засідання за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України) немає.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи судом встановлено наступні обставини справи.

З наданих суду матеріалів вбачається, що в період з 11.04.2014 по 06.05.2014 відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на ІІ квартал 2014 року, на підставі наказу № 498-П від 31.03.2014, направлення № 4-2983-8-3 від 31.03.2014, повідомлення № 4-2983-8-3 від 31.03.2014 було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Дочірнім підприємством «Агролайт». За результатами перевірки було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

З Акта перевірки вбачається, що ДП «Агролайт» здійснює діяльність з переробки молока на молочні вироби: молоко пастеризоване, кефір, ряжанку, сметану, сири, вершкове масло та інші молокопродукти згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 141450 від 13.12.2013 (код ЄДРПОУ 34010320) та Статуту підприємства (нова редакція), зареєстрованого Сквирською районною державною адміністрацією Київської області 13.10.2011 за № 13461050026000670.

Під час проведення перевірки, окрім іншого, були встановлені порушення в частині відсутності дозволу на спеціальне водокористування на скид зливових вод у річку Саксагань, що є порушенням статей 44, 49 Водного кодексу України.

У зв’язку з тим, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, діяльність щодо скиду зливових вод у річку Саксагань без дозволу на спеціальне водокористування ДП «Агролайт» забороняється законом і підлягає безумовній забороні (зупиненню), позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом і просить його задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача з позовом про винесення постанови щодо застосування заходів реагування слугувало виявлення вищевказаних порушень, зазначених у Акті перевірки, а тому позивач просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо скиду зливових вод у річку Саксагань без дозволу на спеціальне водокористування Дочірнього підприємства «Агролайт» (код ЄДРПОУ 34010320, що знаходиться за адресою: вулиця Електрозаводська, 33, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50106; юридична адреса: вулиця Р. Люксембург, 14, місто Сквира, Сквирський район, Київська область, 09000).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Згідно з підпунктом 15 пункту 5 Положення Держекоінспекція України, для виконання покладених на неї завдань має право: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Згідно з підпунктом 6.14 пункту 6 Положення, Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Відповідно до частини п’ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходів реагування має бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав, зокрема, для повного або часткового зупинення виробництва звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Суд розглядає адміністративні справи щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо такі заходи реагування можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Як вбачається з проаналізованих законодавчих актів, обмежувальні заходи, про вжиття яких просить позивач - тимчасова заборона (зупинення) діяльності щодо скиду зливових вод без дозволу на спеціальне водокористування можуть бути застосовані посадовими особами Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на підставі наданих законом повноважень, а звернення позивача до суду на підставі пункту 5 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставним.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області не обґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову – відмовити повністю.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Шевченко А.В.