Рішення № 39832310, 14.07.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
14.07.2014
Номер справи
916/679/13
Номер документу
39832310
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" липня 2014 р.Справа № 916/679/13

За позовом: Іллічівської міської ради

до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про зобов'язання звільнити та повернути самовільно зайняту земельну ділянку

Головуючий суддя - Цісельський О.В.

судді Мостепаненко Ю.І.

Демешин О.А.

Представники сторін:

Від позивача: Троян О.В., довіреність №1-17-1033 від 24.12.2013р.

Від відповідача: ОСОБА_1 - підприємець

ОСОБА_4, довіреність №377 від 14.04.2014р.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Іллічівська міська рада, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій просить суд:

- розірвати договір оренди твердого покриття від 24.09.2010р., укладеного на підставі рішення Іллічівської міської ради від 29.05.2009р. №554-V між Іллічівською міською радою Одеської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1;

- зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 шляхом знесення самовільно збудованих споруд, позначених в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик"

- зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, на якій самовільно збудовані споруди, позначені в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик, Іллічівській міській раді Одеської області.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.03.2013р. позовну заяву (вх.№1096/13) прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №916/679/13 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

Заява позивача про відкладення розгляду справи від 03.04.2013р. (вх.№10856/2013) та від 18.12.2013р. (вх.№38584/13) - судом задоволені.

Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі від 19.04.2013р. (вх.№12872/2013) - судом задоволено, про що свідчить відповідна ухвала суду.

Письмове клопотання позивача про продовження строку розгляду справи (вх.№15078/2013 від 15.05.13р.) - судом задоволено, у зв'язку з чим строк розгляду справи було продовжено до 30.05.2013р.

Після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, провадження у даній справі було поновлено.

Ухвалою господарського суду Одеської області справу №916/679/13 призначено до колегіального розгляду.

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області, ОСОБА_5 від 06.12.2013р. визначено наступний склад колегії для розгляду даної справи: головуючий суддя Цісельський О.В., Демешин О.А., Мостепаненко Ю.І.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.12.2013р. колегія суддів у складі: Цісельський О.В., Демешин О.А., Мостепаненко Ю.І. прийняла справу №916/679/13 до свого провадження та призначила до розгляду в судовому засіданні.

18.12.2013р. позивач звернувся до суду із заявою про зміну позовних вимог (вх.№38587/13), відповідно до якої просить суд зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 шляхом знесення самовільно збудованих споруд, позначених в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик", зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, на якій самовільно збудовані споруди, позначені в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик, Іллічівській міській раді Одеської області, яка судом прийнята до розгляду.

18.12.2013. позивач звернувся до суду із клопотанням про зупинення провадження у справі (вх.№38585/13), яке судом задоволено, у зв'язку з чим ухвалою суду від 23.12.2013р. було зупинено.

На адресу господарського суду Одеської області від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі (вх.№2-1854/14), яке судом було задоволено, у зв'язку з чим, провадження у даній справі у відповідності до ухвали суду від 02.06.2014р. - було поновлено.

Клопотання відповідача про зупинення розгляду справи від22.05.2014р. (вх.№2-2021/14), від 16.06.2014р. (вх.№2-2473/14), від 25.06.2014р. (вх.№2-2655/14), про не поновлювання провадження у справі від 23.05.2014р. (вх.№13339/14) судом не задоволені, з підстав їх необґрунтованості та безпідставності.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача та відповідач проти позову заперечують, просять суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з підстав, викладених у запереченнях на позов (вх.№16709/14 від 25.06.2014р.).

В процесі розгляду справи учасниками процесу були надані додаткові докази, які оглянуті судом та залучені до матеріалів справи.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

24 червня 2010р. між Іллічівською міської радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) було укладено договір оренди твердого покриття, згідно умов п.1. якого, Орендодавець на підставі рішення Іллічівської міської ради від 29.05.2009р. №554-V надає. а Орендар приймає в строкову платну оренду комунальну власність - тверде покриття, що знаходиться по АДРЕСА_2 в районі кафе "Ахтамар", розташованого по АДРЕСА_2, відповідно до викопіювання з паспорту МАФ.

У відповідності до п.2. Договору в оренду передається тверде покриття загальною площею 28,0 м2.

Як вбачається зі змісту п.3. Договору на орендованій ділянці твердого покриття знаходяться літній майданчик розм.7.0Х4.0 м. Нормативна грошова оцінка твердого покриття становить 1 165,46 грн. (одна тисяча сто шістдесят п'ять гривень 46 коп.) за 1 м2.

Умовами п.4. Договору передбачено, що Договір укладений з 24 червня 2010 року по 24 червня 2013 року. Після закінчення строку Договору Орендар має переважене право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж 15 днів до закінчення дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. В іншому випадку договір оренди твердого покриття вважається розірваним.

За приписами п.8. Договору тверде покриття передається в оренду для розташування малої архітектурної форми.

Пунктом 13. Договору встановлено, що після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві ділянки з твердим покриттям у стані, не гіршому порівняно з тим, в якому він її одержав в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується в судовому порядку.

Згідно до п.24 Договору дія цього припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- ліквідації фізичної особи-підприємця (юридичної) особи-орендаря. Договір припиняється також і в інших випадках, передбачених законом.

Цей Договір набирає чинності після підписання сторонами (п.29 Договору).

Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 27.08.2010р. у справі №2-2189/2010 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, визнано за ОСОБА_1 право власності на будівлю кафе-бару, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, яка в цілому складається з приміщень загальною площею 223,4 кв.м.: поверх: 1- кафе площею 54,1 кв.м., 2 - сходова клітка площею 6,5 кв.м., 3 - туалет площею 1,8 кв.м., 4 - душова площею 2,3 кв.м., 5 - туалет площею 1,8 кв.м., 6 - допоміжне приміщення 2,7 кв.м., 7 - котельня площею 5,2 кв.м., 8 - кухня - площею 29,5 кв.м., 9 - торговий зал площею 10,8 кв.м.; 2 поверх: 10 - сходова клітка площею 6,5 кв.м., 11 - торговий зал площею 59,8 кв.м., 12 - туалет площею 1,8 кв.м., 13 - допоміжне приміщення площею 5,3 кв.м., 12 - туалет площею 1,8 кв.м., 13 - допоміжне приміщення площею 5,3 кв.м.14 - кухня площею 6,8 кв.м., 15 - кабінет площею 9,7 кв.м., 16 - вентиляційна камера площею 3,9 кв.м., 17- допоміжне приміщення площею 5,5 кв.м., 18 - коридор площею 9,4 кв.м., припинено дію свідоцтва про право власності від 25.04.2005р. виданого на підставі рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області №286 від 31.03.2005р., згідно якого за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на будівлю магазину-кулінарії, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно технічного паспорту, виготовленого 13.09.2010р. КП "Бюро технічної інвентаризації", яка знаходиться за адресою Одеська обл., м. Іллічівська, АДРЕСА_2 знаходиться будівля кафе-бару, яка займає площу 0,0144 га, допоміжні будівлі площею 0,0072 га та літній майданчик з піччю площею 0,0070 га.

Рішенням Виконавчого комітету Іллічівської міської ради №580 від 29.09.2011р. видано ОСОБА_1 свідоцтво про право власності на будівлю кафе-бару загальною площею 218,7 м2 зі спорудами: №1 - піч, І - літній майданчик, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2, замість рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 27.08.2010р.

06.10.2011р. відповідачу було видано свідоцтво про право власності на будівлю кафе-бару, загальною площею 218,7 м2 зі спорудами: №1 - піч, І - літній майданчик.

Рішенням Виконавчого комітету Іллічівської міської ради №240 від 26.04.2012р. внесено зміни в рішення Виконавчого комітету Іллічівської міської ради №580 від 29.09.2011р., виклавши його в наступній редакції: "Видати ОСОБА_1 свідоцтво про право власності на будівлю кафе-бару загальною площею 218,7 м2 за адресою: АДРЕСА_2, замість рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 27.08.2010р.", свідоцтво про право власності від 06.10.2011р. №35937 - скасовано.

Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 07.08.2012р. у справі №2а/1511/329/12 розпорядження Іллічівського міського голови ОСОБА_8 №117 від 04.04.2012р. в частині зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 у 5-ти денний термін за власний рахунок провести демонтаж літнього майданчику площею 28 кв.м. по АДРЕСА_2 в районі кафе "Ахтамар", а також зобов'язання міського управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська провести демонтаж літнього майданчика з подальшою компенсацією витрат по демонтажу та приведення території у придатний для використання стан підприємцем (пункти 2 і 3 розпорядження) визнати протиправним і скасувати його в цій частині.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.11.2012р. встановлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за власний рахунок привести самовільно зайняту земельну ділянку у попередній стан; встановити межі твердого покриття площею 0,0028 га та привести у відповідність правовстановлюючі документи, звільнити самовільно-зайняту земельну ділянку протягом 1 місяця.

04.01.2013р. Відділ комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради звернувся до юридичного відділу Іллічівської міської ради із повідомленням №9, де зазначено, що ФОП ОСОБА_1 не були надані підтверджуючі документи, щодо сплати орендної плати за тверде покриття площею 0,0028 га, у зв'язку з чим втрати міського бюджету від недоотримання орендної плати, весь період договору з 24.06.2010р. по 23.11.2012р. становлять близько 2 365,82 грн., в цілому самовільно зайнята земельна ділянка складає - 0,0066 га, а щорічні втрати до міського бюджету від недоотримання орендної плати становлять близько 3 411,84 грн.

Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 17.04.2013р. у справі №1511/4811/2012 визнано протиправними дії виконкому Іллічівської міської ради щодо прийняття рішення виконкому Іллічівської міської ради від 26.04.2012р. №240 "Про внесення змін до рішення виконкому Іллічівської міської ради від 29.09.2011р. №580, видачу ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на будівлю кафе-бару за адресою: м. Іллічівськ, АДРЕСА_2 та скасування свідоцтва про право власності від 06.10.2011р. №35937", скасовано виконкому Іллічівської міської ради від 26.04.2012р. №240 "Про внесення змін до рішення виконкому Іллічівської міської ради від 29.09.2011р. №580, видачу ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на будівлю кафе-бару за адресою: м. Іллічівськ, АДРЕСА_2 та скасування свідоцтва про право власності від 06.10.2011р. №35937".

Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 28.01.2014р. у справі №501/5446/13-ц (2а/501/105/13) визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області від 29.09.2011р. за №580 "Про видачу ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на будівлю кафе-бару зі спорудами за адресою: АДРЕСА_2 частині видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на споруди №1 - піч, І - літній майданчик, скасовано свідоцтво про право власності на будівлю кафе-бару №35937 від 06.10.2011р.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014р. постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 28.01.2014р. залишено без змін.

З врахуванням вищенаведених обставин позивач був змушений звернутись до господарського суду Одеської області із даним позовом за захистом своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного:

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Згідно ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст.142 Конституції України, ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкт їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 143 Конституції України та п.3 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до п.3 ст.16 розділу III „Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування" Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є також земля, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Одеси, від імені та в інтересах якої права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до приписів ст.12 земельного кодексу України зокрема, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

Частина 2 ст.83 Земельного кодексу України, передбачає, що в комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів відповідних рад.

Відповідно до п.34, ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення у відповідності до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до власних (самоврядних) повноважень міської ради.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Стаття 17 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Однак, як встановлено судом та не спростовано відповідачем, що будь-яких правових підстав щодо користування спірною земельною ділянкою, загальною площею 78,4 кв.м. у відповідача відсутні.

Стаття 116 Земельного кодексу України вказує, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, користування спірною земельною ділянкою за відсутності відповідного рішення є порушенням виключного, передбаченого Конституцією України, права позивача на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

Пунктом 1 ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Стаття 212 Земельного кодексу України визначає, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Статтею 12 Закону України "Про основи містобудування" передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.

Статтею 29 Закону України "Про планування і забудову територій" також передбачено обов'язкове отримання дозволу на виконання будівельних робіт, документу, який засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. При цьому в силу приписів ст.29 вказаного Закону здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Положеннями ст.23 Закону України "Про планування і забудову територій" визначено, що забудова територій полягає в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про основи містобудування" забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому законом, будівництво об'єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.

Згідно зі ст.5 Закону України "Про основи містобудування" при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.

Стаття 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює, що об'єктами містобудування на державному та регіональному рівнях є планувальна організація території, система розселення, система взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів промисловості, транспорту, інженерної та соціальної інфраструктури, функціональне зонування території України, її частин (груп областей), території Автономної Республіки Крим, областей, адміністративних районів.

Об'єктами містобудування на місцевому рівні є комплекси об'єктів будівництва, об'єднаних спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою в межах населеного пункту, його функціональної зони (селищної, промислової, центру, курортної, рекреаційної тощо), планувального, житлового району, мікрорайону (кварталу), приміської зони.

Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до ст.26 зазначеного Закону забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до пунктів 2, 11 "Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011р., прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), при цьому, датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації.

Згідно з ч.7 ст.376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану..

Таким чином, з врахуванням встановлення судом, що постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 28.01.2014р. у справі №501/5446/13-ц (2а/501/105/13) визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області від 29.09.2011р. за №580 "Про видачу ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на будівлю кафе-бару зі спорудами за адресою: АДРЕСА_2 частині видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на споруди №1 - піч, І - літній майданчик, скасовано свідоцтво про право власності на будівлю кафе-бару №35937 від 06.10.2011р., позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача знести самовільно збудовані споруди, зокрема: піч та літній майданчик підлягають судом задоволенню в повному обсязі.

Отже, як встановлено матеріалами справи, що відповідач підставою для користування спірною земельною ділянкою площею 28,0 кв.м. вважав договір оренди твердого покриття від 24.06.2010р., який припинив свою дію 24.06.2013р. та на новий строк продовжений не був.

Проте, на думку суду, зазначений договір не є правовою підставою для використання відповідачем спірної земельної ділянки, площею 28,0 кв.м.

Крім того, з підстав скасування свідоцтва про право власності на споруди №1 - піч, І - літній майданчик, скасування свідоцтва про право власності на будівлю кафе-бару №35937 від 06.10.2011р. - у відповідача відсутні правові підстави для користування земельними ділянками, що загалом складають 78,4 кв.м.

З врахуванням того, що відповідачем не надано суду жодного належного та припустимого доказу наявності правових підстав, що підтверджують право відповідача на землекористування земельною ділянкою площею 78,4 кв.м., що розташована за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, АДРЕСА_2, позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача звільнити та повернути позивачу самовільно зайняту земельну ділянку, площею 78,4 кв.м. підлягають судом задоволенню, як обґрунтовані та підтверджені наявними в матеріалах справи доказами.

Згідно з вимогами ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, судова колегія дійшла беззаперечного висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані, законні, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1 147,00 грн.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Іллічівської міської ради - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (68001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33, код ЄДРЮОФОП 25932851) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 шляхом знесення самовільно збудованих споруд, позначених в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик.

3. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (68001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33, код ЄДРЮОФОП 25932851)повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 78,4 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, на якій самовільно збудовані споруди, позначені в технічному паспорті КП "Бюро технічної інвентаризації" від 13.09.2010 року під літерою №1 - піч та І - літній майданчик, Іллічівській міській раді Одеської області.

4. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (68001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33, код ЄДРЮОФОП 25932851) 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. - судового збору.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати в порядку ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 18.07.2014р.

Головуючий суддя Цісельський О.В.

Суддя Мостепаненко Ю.І.

Суддя Демешин О.А.